wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-06-07| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Gaz-System współpracuje z SATIM przy monitoringu deformacji

Konsorcjum składające się z krakowskiej firmy SATIM Monitoring Satelitarny oraz Akademii Górniczo-Hutniczej podpisało umowę z Gaz-System SA oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu badawczo-rozwojowego o nazwie SAT-GAS.


Gaz-System współpracuje z SATIM przy monitoringu deformacji

Celem projektu SAT-GAS jest opracowanie systemu informatycznego zgłaszającego zagrożenie występowania masowych ruchów ziemi (szczególnie na obszarach górniczych i pogórniczych), które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia gazociągów. SAT-GAS ma przez to przyczynić się do zmniejszenia awaryjności gazociągów, a przez to pośrednio zwiększyć oszczędności operatora. Sam system ma działać w chmurze (cloud computing) i obejmować swoim zasięgiem całą Polskę.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA to spółka odpowiadająca za transport gazu ziemnego i zarządzanie siecią gazociągów przesyłowych w całym kraju. Pełni też funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

SATIM Monitoring Satelitarny (SATIM) zajmuje się wykorzystaniem satelitarnych danych radarowych do monitoringu zagrożeń naturalnych i wpływu górnictwa na środowisko. W swoich badaniach stosuje nowoczesne technologie satelitarne oraz rozwija oprogramowanie do przetwarzania i analizy satelitarnych obrazów. Firma powstała w 2012 roku z inicjatywy Jacka Strzelczyka i Stanisławy Porzyckiej-Strzelczyk przy współudziale Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o. Wśród sukcesów SATIM można wymienić m.in. otrzymanie grantu na transfer technologii od Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz otrzymanie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) finansowania na prowadzenie szeregu projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych na sumaryczną kwotę 1 mln euro.

Źródło: SATIM, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szklana kula byłaby tańsza i równie wiarygodna. Azobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt