Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-06-07| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Gaz-System współpracuje z SATIM przy monitoringu deformacji

Konsorcjum składające się z krakowskiej firmy SATIM Monitoring Satelitarny oraz Akademii Górniczo-Hutniczej podpisało umowę z Gaz-System SA oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu badawczo-rozwojowego o nazwie SAT-GAS.


Gaz-System współpracuje z SATIM przy monitoringu deformacji

Celem projektu SAT-GAS jest opracowanie systemu informatycznego zgłaszającego zagrożenie występowania masowych ruchów ziemi (szczególnie na obszarach górniczych i pogórniczych), które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia gazociągów. SAT-GAS ma przez to przyczynić się do zmniejszenia awaryjności gazociągów, a przez to pośrednio zwiększyć oszczędności operatora. Sam system ma działać w chmurze (cloud computing) i obejmować swoim zasięgiem całą Polskę.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA to spółka odpowiadająca za transport gazu ziemnego i zarządzanie siecią gazociągów przesyłowych w całym kraju. Pełni też funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

SATIM Monitoring Satelitarny (SATIM) zajmuje się wykorzystaniem satelitarnych danych radarowych do monitoringu zagrożeń naturalnych i wpływu górnictwa na środowisko. W swoich badaniach stosuje nowoczesne technologie satelitarne oraz rozwija oprogramowanie do przetwarzania i analizy satelitarnych obrazów. Firma powstała w 2012 roku z inicjatywy Jacka Strzelczyka i Stanisławy Porzyckiej-Strzelczyk przy współudziale Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o. Wśród sukcesów SATIM można wymienić m.in. otrzymanie grantu na transfer technologii od Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz otrzymanie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) finansowania na prowadzenie szeregu projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych na sumaryczną kwotę 1 mln euro.

Źródło: SATIM, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama