wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-06-07| Geodezja, Edukacja

Ruszył nowy portal dla kandydatów, studentów i doktorantów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło portal www.studia.gov.pl, na którym – jak przekonuje – można znaleźć odpowiedzi na pytania, które mógłby zadać maturzysta, student czy doktorant.


Ruszył nowy portal dla kandydatów, studentów i doktorantów
I tak kandydaci na studia dzięki dostępnym narzędziom mogą sprawdzić:
• gdzie najlepiej studiować,
• ile zarabiają absolwenci danego kierunku,
• jak wielu kandydatów trzeba pokonać, by dostać się na studia.
A służą temu podstawowe narzędzia: wyszukiwarka Wybierz Studia, porównywarka zarobków absolwentów ELA i Ranking najpopularniejszych kierunków studiów.

Wyszukiwarka Wybierz Studia zawiera oficjalne informacje o kierunkach studiów. Znajdują się tu sprawdzone dane z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z bazy o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ocen działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Z kolei dzięki ELA, czyli Ogólnopolskiemu Systemowi Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych, można dowiedzieć się, ile zarabiają absolwenci poszczególnych kierunków i uczelni, ile czasu szukają pracy, a ile poświęcają rodzinie. Dane, którymi dysponuje ELA pochodzą z POL-onu i ZUS-u.

Ranking najpopularniejszych kierunków studiów jest co roku publikowany przez MNiSW i dane na temat rekrutacji. Można się z nich dowiedzieć, które uczelnie są najbardziej oblegane, ilu chętnych przypada na jedno miejsce, a także jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

Postanowiliśmy wypróbować wyszukiwarkę i uzyskać informacje nt. geodezji i kartografii. I tak, kierunki studiów można znaleźć na 3 sposoby:
1. „zainteresowania” prowadzą przez ogólne kategorie do konkretnego kierunku,
2. „krok po kroku” prowadzi od zakresu, przez dziedzinę po dyscyplinę, do której kierunki są oficjalnie przypisane,
3. „kierunek” wyświetla nazwy wszystkich kierunków studiów na podstawie wpisanej frazy.
Korzystając z rozwiązania „krok po kroku” i „kierunek”, dotrzemy do geodezji i kartografii bez problemu. Gorzej jest z pierwszym rozwiązaniem, które – co gorsza – wyświetla się domyślnie. Dotarcie do kierunku geodezja i kartografia za jego pomocą jest dużą sztuką i wymaga fantazji (fot. poniżej).


Co z kolei ELA powie nam o absolwentach kierunku geodezja i kartografia? W dziale „Rankingi” znajdziemy dane obejmujące absolwentów z lat 2014-2016 dotyczące: wynagrodzenia ogółem (zł brutto), wynagrodzenia w stosunku do średnich zarobków w powiecie zamieszkania (proporcja), czasu poszukiwania pracy etatowej (miesiące), ryzyka bycia bezrobotnym (%) czy ryzyka bycia bezrobotnym w stosunku do stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania (proporcja). Na fot. poniżej informacje o najlepszych zarobkach brutto absolwentów rocznika 2016.
Szerzej Ogólnopolskiemu Systemowi Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA) w kontekście geodezji i kartografii przyglądaliśmy się na łamach miesięcznika GEODETA 7/2016 oraz 9/2017, podkreślając zalety, ale równocześnie zwracając uwagę na słabe strony tego rozwiązania.


Z kolei w rankingu 2018/2019 nie znajdziemy geodezji i kartografii wśród najpopularniejszych kierunków studiów, choć jeszcze kilka lat temu pod względem liczby kandydatów na miejsce zajmowała przyzwoitą pozycję.

W serwisie zebrano też najważniejsze informacje dla studentów – m.in. na temat stypendiów, kredytów, konkursów grantowych czy planowania dalszej kariery naukowej. Zostały one pogrupowane w kilka działów:
• Jakie są prawa i obowiązki studenta?
• Pomoc materialna – na co możesz liczyć?
• Stypendia, programy oraz konkursy grantowe
• Kredyt studencki – jak się o niego ubiegać?
• Studenci z niepełnosprawnością – jakie wsparcie możesz otrzymać?
• Parlament Studentów RP i Rzecznik Praw Studenta – jak to działa?
• W jakich gremiach zasiadają studenci?
• Zespół doradczy MNiSW ds. studenckich

Zebrano tu również wszystkie najważniejsze informacje dla doktorantów i kandydatów do szkół doktorskich m.in. na temat stypendiów, kredytów, konkursów grantowych czy doktoratów wdrożeniowych. Zainteresowani odnajdą je w działach:
• Prawa i obowiązki doktorantów
• Szkoły doktorskie
• Doktoraty wdrożeniowe
• Stypendia, programy i konkursy grantowe
• Kredyty dla doktorantów
• Doktoranci z niepełnosprawnościami
• Kształcenie doktorantów: pytania i odpowiedzi
• Instytucje przedstawicielskie: Krajowa Reprezentacja Doktorantów i Rada Młodych Naukowców

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt