Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-07| Geodezja, Edukacja

Ruszył nowy portal dla kandydatów, studentów i doktorantów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiÅ‚o portal www.studia.gov.pl, na którym – jak przekonuje – można znaleźć odpowiedzi na pytania, które mógÅ‚by zadać maturzysta, student czy doktorant.


Ruszył nowy portal dla kandydatów, studentów i doktorantów
I tak kandydaci na studia dzięki dostępnym narzędziom mogą sprawdzić:
• gdzie najlepiej studiować,
• ile zarabiajÄ… absolwenci danego kierunku,
• jak wielu kandydatów trzeba pokonać, by dostać siÄ™ na studia.
A służą temu podstawowe narzędzia: wyszukiwarka Wybierz Studia, porównywarka zarobków absolwentów ELA i Ranking najpopularniejszych kierunków studiów.

Wyszukiwarka Wybierz Studia zawiera oficjalne informacje o kierunkach studiów. Znajdują się tu sprawdzone dane z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z bazy o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ocen działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Z kolei dzięki ELA, czyli Ogólnopolskiemu Systemowi Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych, można dowiedzieć się, ile zarabiają absolwenci poszczególnych kierunków i uczelni, ile czasu szukają pracy, a ile poświęcają rodzinie. Dane, którymi dysponuje ELA pochodzą z POL-onu i ZUS-u.

Ranking najpopularniejszych kierunków studiów jest co roku publikowany przez MNiSW i dane na temat rekrutacji. Można się z nich dowiedzieć, które uczelnie są najbardziej oblegane, ilu chętnych przypada na jedno miejsce, a także jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

Postanowiliśmy wypróbować wyszukiwarkę i uzyskać informacje nt. geodezji i kartografii. I tak, kierunki studiów można znaleźć na 3 sposoby:
1. „zainteresowania” prowadzÄ… przez ogólne kategorie do konkretnego kierunku,
2. „krok po kroku” prowadzi od zakresu, przez dziedzinÄ™ po dyscyplinÄ™, do której kierunki sÄ… oficjalnie przypisane,
3. „kierunek” wyÅ›wietla nazwy wszystkich kierunków studiów na podstawie wpisanej frazy.
KorzystajÄ…c z rozwiÄ…zania „krok po kroku” i „kierunek”, dotrzemy do geodezji i kartografii bez problemu. Gorzej jest z pierwszym rozwiÄ…zaniem, które – co gorsza – wyÅ›wietla siÄ™ domyÅ›lnie. Dotarcie do kierunku geodezja i kartografia za jego pomocÄ… jest dużą sztukÄ… i wymaga fantazji (fot. poniżej).


Co z kolei ELA powie nam o absolwentach kierunku geodezja i kartografia? W dziale „Rankingi” znajdziemy dane obejmujÄ…ce absolwentów z lat 2014-2016 dotyczÄ…ce: wynagrodzenia ogółem (zÅ‚ brutto), wynagrodzenia w stosunku do Å›rednich zarobków w powiecie zamieszkania (proporcja), czasu poszukiwania pracy etatowej (miesiÄ…ce), ryzyka bycia bezrobotnym (%) czy ryzyka bycia bezrobotnym w stosunku do stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania (proporcja). Na fot. poniżej informacje o najlepszych zarobkach brutto absolwentów rocznika 2016.
Szerzej Ogólnopolskiemu Systemowi Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA) w kontekście geodezji i kartografii przyglądaliśmy się na łamach miesięcznika GEODETA 7/2016 oraz 9/2017, podkreślając zalety, ale równocześnie zwracając uwagę na słabe strony tego rozwiązania.


Z kolei w rankingu 2018/2019 nie znajdziemy geodezji i kartografii wśród najpopularniejszych kierunków studiów, choć jeszcze kilka lat temu pod względem liczby kandydatów na miejsce zajmowała przyzwoitą pozycję.

W serwisie zebrano też najważniejsze informacje dla studentów – m.in. na temat stypendiów, kredytów, konkursów grantowych czy planowania dalszej kariery naukowej. ZostaÅ‚y one pogrupowane w kilka działów:
• Jakie sÄ… prawa i obowiÄ…zki studenta?
• Pomoc materialna – na co możesz liczyć?
• Stypendia, programy oraz konkursy grantowe
• Kredyt studencki – jak siÄ™ o niego ubiegać?
• Studenci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… – jakie wsparcie możesz otrzymać?
• Parlament Studentów RP i Rzecznik Praw Studenta – jak to dziaÅ‚a?
• W jakich gremiach zasiadajÄ… studenci?
• Zespół doradczy MNiSW ds. studenckich

Zebrano tu również wszystkie najważniejsze informacje dla doktorantów i kandydatów do szkół doktorskich m.in. na temat stypendiów, kredytów, konkursów grantowych czy doktoratów wdrożeniowych. Zainteresowani odnajdą je w działach:
• Prawa i obowiÄ…zki doktorantów
• SzkoÅ‚y doktorskie
• Doktoraty wdrożeniowe
• Stypendia, programy i konkursy grantowe
• Kredyty dla doktorantów
• Doktoranci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami
• KsztaÅ‚cenie doktorantów: pytania i odpowiedzi
• Instytucje przedstawicielskie: Krajowa Reprezentacja Doktorantów i Rada MÅ‚odych Naukowców

Anna Wardziak


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS