Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-04| Geodezja, Prawo, Kataster

Ankieta PTG: powiatowa uznaniowość trzyma się mocno

Polskie Towarzystwo Geodezyjne opublikowało wyniki ankiety dotyczącej nieprawidłowości i zaniedbań w stosowaniu przepisów z zakresu geodezji i kartografii przez organy i instytucje publiczne.


Ankieta PTG: powiatowa uznaniowość trzyma się mocno

Internetowe badanie wypełniło około 300 osób – głównie z południowych i wschodnich części kraju. Ankieta składa się z 14 pytań dotyczących m.in.: wymiany danych między wykonawcą a ODGiK-iem, ustalania granic działek ewidencyjnych, podziałów nieruchomości, uwierzytelniania, prowadzenia EGiB oraz map do celów prawnych.

Jak komentuje PTG, wyniki świadczą przede wszystkim o niejednolitości w stosowaniu zasad i procedur podczas postępowań administracyjnych, sądowych i cywilno-prawnych. Świadczy o tym to, że przy wielu pytaniach odpowiedzi rozłożyły się praktycznie po połowie. W świetle generalnej zasady, zgodnie z którą organy rządowe i samorządowe działają na podstawie i w granicach prawa, uzasadnione wydaje się stwierdzenie, że uznaniowość i swoboda w stosowaniu i przestrzeganiu obowiązujących przepisów jest zjawiskiem powszechnym i pozbawionym jakiejkolwiek kontroli i nadzoru ze strony organów ustawowo do tego powołanych – czytamy na stronie PTG

Z ankiety wynika m.in., że:
1) 45% ankietowanych zetknęło się z sytuacją, gdy powiatowe bazy danych są uzupełniane wynikami pomiaru jeszcze przed przyjęciem pracy do zasobu. Stwierdzono też sytuacje, gdy dane te funkcjonowały w PZGiK nawet mimo negatywnego protokołu z weryfikacji. Z drugiej strony część respondentów pisze o zjawisku odwrotnym – ich dane stają się widoczne w zasobie dopiero po kilku tygodniach od przyjęcia operatu. „Skoro danymi przekazywanymi przez geodetów zasilane są państwowe bazy danych bez względu na wynik weryfikacji materiałów, to rodzi się uzasadnione pytanie – po co istnieje instytucja weryfikacji?” – pyta w komentarzu PTG.
2) Tylko 29% ankietowanych stwierdziło, że w ich powiatach faktycznie dokonywane jest uzgodnienie formatów danych. Aż 47% respondentów stwierdziło natomiast, że w ich okolicy format GML w ogóle nie jest wymagany. Geodeci zgłaszają też sytuacje, że wprawdzie ODGiK wydaje im pliki GML, ale w praktyce są one bezużyteczne.
3) Połowa uczestników ankiety stwierdziła, że w ich powiecie prowadzone są tzw. modernizacje świetlicowe, tj. bez udziału zainteresowanych stron na gruncie (w świetlicach, remizach, itp.). To pytanie wzbudziło bardzo dużo komentarzy ankietowanych. Podkreślali oni przede wszystkim niską jakość danych opracowanych w wyniku tego typu modernizacji.
4) 29% badanych wskazało, że w ich powiecie (lub powiatach sąsiednich), gdy przy podziałach wydzielamy działkę do 33% powierzchni działki dzielonej, narzucany jest obowiązek analitycznego obliczania powierzchni wszystkich wydzielanych działek. Zdecydowana większość odpowiedzi na tak pochodzi z województwa śląskiego – zgodnie z interpretacją tamtejszego WINGiK-a taki właśnie powinien być poprawny tryb wykonywania tej pracy.
5) 56% ankietowanych zetknęło się z sytuacją zmuszania do składania wniosku o uwierzytelnienie przez organy administracyjne lub sądy. Są powiaty, w których odbiorcy opracowań geodezyjnych wymagają uwierzytelniania wszystkich typów opracowań, są też takie, w których nie wymaga się tego dla map do celów projektowych lub wyników inwentaryzacji powykonawczych, i takie, gdzie oczekuje się tego tylko dla tych ostatnich. Część geodetów opisała też praktyki, gdy są zmuszani do uwierzytelnienia przez PODGiK.
6) Na pytanie, czy w twoim lub sąsiednich powiatach na wydawanych przez starostę dokumentach (wypisy, wyrysy lub mapy) jest zamieszczana informacja, o której mowa w § 86 rozporządzenia ws. EGiB (tj. o niespełnianiu wymagań jakościowych), 34% ankietowanych odpowiedziało twierdząco, a 48% przecząco. Część respondentów wskazała, że w ich powiatach taka informacja nie jest umieszczana z zasady, by nie obciążać organu koniecznością badania dokumentów przy permanentnych brakach kadrowych.

Jak podkreśla PTG, w swoich działaniach nie chce ograniczyć się jedynie do tej ankiety. Towarzystwo zapowiada przede wszystkim wystąpienia do odpowiednich podmiotów i ich organów nadzorczych w celu wyjaśnienia prawidłowości prowadzonych postępowań i stosowanych praktyk. „Naszym celem jest doprowadzenie do powszechności w przestrzeganiu prawa zarówno ze strony organów służby geodezyjnej i kartograficznej, jak i innych jednostek działających w obszarze geodezji i kartografii – zaznacza PTG.

Pełne wyniki ankiety wraz z komentarzem PTG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS