|2019-05-31|
Geodezja, Sprzęt, Instytucje
Inwestycje w sprzęt pomiarowy usprawniają kontrole WUG
Dzięki doposażeniu w nowoczesny sprzęt pomiarowy Wyższy Urząd Górniczy mógł stwierdzić w ostatnich latach kilkaset przypadków nieprawidłowości w zakresie eksploatacji kopalin.
Jak wylicza WUG, dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoliło w ostatnich latach zakupić 107 przyrządów kontrolno-pomiarowych oraz 11 licencjonowanych programów wspomagających przetwarzanie danych z pomiarów GPS. Od momentu zapoczątkowania procesu doposażenia organów nadzoru górniczego w sprzęt służący do monitorowania eksploatacji kopalin był on użyty łącznie 9547 razy, co pozwoliło wykazać 1054 nieprawidłowości. W samym tylko 2018 roku takich pomiarów wykonano 885, stwierdzając 257 nieprawidłowości.
Zakupiony sprzęt pozwala na identyfikację i zapobieganie zagrożeniom dla środowiska w zakresie: nielegalnej eksploatacji, naruszania warunków eksploatacji (wysokości skarp i zboczy, szerokości pasów i filarów ochronnych w wyrobiskach odkrywkowych), poprawy bezpieczeństwa pracy w obszarach sprawdzania parametrów aerologicznych panujących w podziemnych wyrobiskach górniczych, pomiarów stężeń mieszaniny gazów wybuchowych w otworowych zakładach górniczych, parametrów obudowy wyrobisk, gabarytów obiektów budowlanych zakładu górniczego, maszyn i urządzeń, a także parametrów pracy maszyn i urządzeń mogących doprowadzić do awarii i katastrof mających skutek dla powierzchni i pozostałych komponentów środowiska.
Od 2009 roku organy nadzoru górniczego stosują nowe technologie pomiarowe z zastosowaniem precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego. Obecnie na ich wyposażeniu jest 16 odbiorników GNSS RTK Trimble R8s z kontrolerami Trimble TSC 3, które zakupiono w latach 2016 i 2019.
W maju br. zasób sprzętowy powiększył się o 2 zestawy do pomiarów batymetrycznych, w skład których wchodzą hydrologiczne platformy pomiarowe Seafloor Systems HyDrone-RCVTM oraz jednowiązkowe sondy akustyczne OHMEX Sonar Mite, które znajdą zastosowanie między innymi przy wykonywaniu pomiarów prowadzonych w ramach postępowań administracyjnych zmierzających do naliczenia opłaty podwyższonej, a więc przy wydobywaniu kopaliny bez wymaganej koncesji. Pierwsze testy oraz szkolenia odbyły się w warunkach terenowych, tj. w Zakładzie Eksploatacji Kruszywa „Stawy Monowskie” należącym do Krakowskich Zakładów Eksploatacji Kruszywa.
Źródło: WUG
|