wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-29| GIS, Mapy, Teledetekcja

IGiK monitoruje zagrożenie powodziowe

Utrzymujące się wyjątkowo długo wysokie temperatury oraz brak deszczu skutkujące suszami w poprzednich latach ustąpiły miejsca obfitym opadom w roku bieżącym. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia bezustannie zmieniający się klimat oraz zagrożenia, jakie ze sobą niesie, Instytut Geodezji i Kartografii w sposób ciągły monitoruje, prognozuje oraz bada skutki tych zmian.


IGiK monitoruje zagrożenie powodziowe

Długo wyczekiwany deszcz pod koniec kwietnia przerodził się w obfite ulewy w połowie maja, które spowodowały dramatyczną sytuację w południowej części kraju, szczególnie w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wielu miastach ogłoszono stany alarmu przeciwpowodziowego, a liczba interwencji związanych z burzami, opadami i wiatrem wyniosła ponad 8 tys.

Dzięki europejskiemu programowi monitoringu Ziemi Copernicus zapewnione zostają dokładne oraz aktualne informacje pozwalające na poprawę zarządzania środowiskiem oraz wsparcie bezpieczeństwa cywilnego. Zjawisko podnoszenia się stanu wody oraz podtopień terenów zalewowych szczegółowo obrazują dane z satelity Sentinel-2 w rozdzielczości przestrzennej 10 m. IGiK zbiera, przetwarza i tym samym monitoruje widoczne skutki opadów w postaci fali wezbraniowej przechodzącej sukcesywnie przez kolejne obszary kraju.

Powódź na Wiśle na zdjęciach z satelity Sentinel-2

Pomimo dobrej rozdzielczości oraz intuicyjnej interpretacji tych zobrazowań w sytuacji dużego zachmurzenia, dane te okazują się niewystarczające. Wtedy z pomocą przychodzą dane radarowe pochodzące z satelity Sentinel-1, które nie są zależne od warunków atmosferycznych ani od pory dnia. Z tego też powodu zobrazowania w pasmach mikrofalowych znajdują szczególne zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym, gdyż umożliwiają obrazowanie niezależnie od zachmurzenia.

Poniższe animacje przedstawiają etapy przechodzenia fali kulminacyjnej na Wiśle, a tym samym podnoszenia się wody w rzekach, na obszarach, na których ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Wyraźnie widoczne są też obszary podtopień spowodowanych przez wystąpienie z brzegów wody w rzekach Nida oraz Łęg, będących dopływami Wisły.

Powódź na Wiśle na zdjęciach z satelity Sentinel-1

Powódź na Wiśle na zdjęciach z satelity Sentinel-1

Ekstremalne zjawiska przyrodnicze są przyczyną wielu klęsk żywiołowych, a największe w skali świata zagrożenia są związane z wodą. Centrum Teledetekcji IGiK posiada doświadczenie w zastosowaniu metod teledetekcji satelitarnej do opracowania map zasięgu powodzi. Pierwsze prace wykonywano już w latach 70. w czasie wylania Bugu. Kolejne opracowano przy okazji „powodzi tysiąclecia” na Odrze w 1997 roku. Jednocześnie od ponad 20 lat wykonywane w Instytucie mapy suszy pozwalają na określenie niekorzystnych warunków wzrostu roślin wywołanych tym zjawiskiem.

Źródło: IGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS