wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-28| GIS, Mapy

GUGiK porządkuje udostępnianie danych adresowych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii wprowadza ułatwienia w pobieraniu danych adresowych z Państwowego rejestru granic (PRG).


GUGiK porządkuje udostępnianie danych adresowych

Od 27 maja na stronie GUGiK dane te udostępniane są w paczkach podzielonych na poszczególne województwa. By skorzystać z tych danych, nie trzeba już zatem ściągać pliku dla całego kraju, który zajmuje blisko 800 MB.

„To początek znacznych udogodnień w dystrybucji tego rejestru, bo obecny sposób udostępniania nie jest najłatwiejszy. Każdy, kto próbował pobierać dane z PRG, wie o tym dokładnie. Starych form udostępniania nie będziemy likwidować, ale uruchomionych zostanie wiele nowych” – zapowiada na Twitterze główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To jeszcze prośba o dodanie działających schematów do plikow emuia i prg z którymi dane są zgodne. Ale o tym to juz zdaje się lata temu z obecnym GGK i prezesem Malinowskim rozmawialiśmy i efektu brak. Nawet linie z błędami podawałem. ;)

Prośba Państwo z gugik, proszę dodajcie informacje na stronie jakie oprogramowanie jest potrzebne do otworzenia pliku z rozszerzeniem eap. Informacja będzie przydatna dla pozostałych użytkowników

EAP to plik Enterprise Architecta możesz ściągnąć wersję lite do otwarcia obejrzenia i wydrukowania, co w przypadku schematów z rozporządzenia powinno Ci wystarczyć.

Model pojeciowy prg Dlaczego model pojeciowy prg jest w formacie eap. Jakie narzędzie jest potrzebne do przeglądania zawartości tego pliku? Czy format ten jest zgodny z rozporządzeniem w sprawie krajowych ram interoperacyjności?

Nadzieja Liczę na to, że komentarze te przeglądają osoby merytorycznie i prawnie odpowiedzialnie i wyciągną odpowiednie wnioski oraz podejmą odpowiednie działania. I nie chodzi o działania PR ale działania merytoryczne iprawne mające na celu zmianę obecnego sposobu aktualizacji i publikacji danych adresowych.

PR dla mnie te osobiste wycieczki do GUGIK nie wnoszą nic merytorycznie, więc pozostają bełkotem lub szumem, jak na bełkot się obrażasz. Nie wnoszą nic do mojego pytania. Spodziewam się, że jednak coś zmienią w końcu na lepsze, bo jednak obecny GUGIK wie doskonale jak działają punkty adresowe.

Nie pisz że bełkot o Emuia ciebie nie interesuje bo się jeszcze GGK i prezes Malinowski obrazi. Natomiast poważnie EMUiA jest źródłem PRG, nie ma jakości na EMUIA to i nie ma na PRG.

bełkot o emui mnie nie interesuje rozmawiamy o adresach w rejestrze PRG. Piszesz, że jest schemat prawny, a go nie ma, bo nie ma w nim adresów. Czyli nie ma schematu dla adresów w PRG, bądźmy proszę konkretni. Już myślałem, że jednak coś jest. Oczywistą oczywistością jest, że schemat paczek adresowych PRG nie jest niczym usankcjonowany.

Skoro już zacząłem to dalej - EMUia na punktyadresowe GUGiKu (podobno) ma paczki sprzed pół roku dla Polski, zawiera w sobie #$%!!likowane dane adresowe z różnych systemów dla tej samej gminy, ustalenie struktury naw plików w paczce GUGiK i Geo-System przerosło, niektóre pliki są uszkodzone w części uszkodzone są wiązania wewnętrzne. Analiza aktualności wskazuje że w niektórych gminach od miesięcy dane nie są aktualizowane. Rozumiem że rozdzielenie danych do pobrania w PRG wszystkie te problemy rozwiązuje ?

RP PRG posiada schemat prawny dla wszystkich obiektów w nim się znajdujących. Nie ma tam adresów, tak jak w schemacie publikowanym z danymi granic PRG w GUGiKu nie ma np. przestrzeni BT która znajduje się w rozporządzeniu. Tym samym GUGiK sankcjonuje niezgodny z prawem stan danych. O jakości i aktualizacji danych nie wspomnę. Totalnie rozjeżdzają się dane dla PRG, EMUiA, usług słownikowych i usług geokodowania GUGiK. Wiązania w PRG są skopane, części uli z TERYT nie ma. Wystarczająco po polsku ?

do PR wszystko zrozumiałem, bo zakładam, że piszesz po polsku. "PRG posiada schemat prawny" super, poproszę więc wskazanie na ten "posiadany schemat prawny" zawierający obiekty o których mowa, np. adres, ulica. Skoro tak piszesz to na pewno tak jest.

Ułatwienie Pobieranie danych to żaden problem. Proszę o ułatwienie w wykorzystywaniu tych danych. Mnogość schematów xsd nie przyczynia się do tego.

Czego nie zrozumiałeś w zdaniu: PRG posiada schemat prawny oraz ten opublikowany z danymi który z prawnym nie ma za wiele wspólnego ?

do PR poproszę schemat prawny do adresów PRG. Dziękuję z góry za rzetelną odpowiedź

Ciekawy nie ma 2 schematów. Jest o wiele więcej. Emuia posiada 2 schematy, PRG posiada schemat prawny oraz ten opublikowany z danymi który z prawnym nie ma za wiele wspólnego. A że część danych się nie waliduje to można powiedzieć że schematy to fikcja bo i tak każdy robi co chce. A rozwiązaniem tego wszystkiego jak widzę u góry jest podzielenie na powiaty danych do pobrania. No tak, sukces.

Aktualizacja danych adresowych kiedyś nastąpi?

ciekawy na peeewno jest wytłumaczenie, poza tym dzięki temu jakiś ekspert zainkasował 2x za swoją pracę

Schemat xsd Jaki jest sens istnienia dwóch schematów xsd? Jeden dla adresów z ewidencji adresów a drugi z prg. Przecież to są te same dane.

Kolejne pytanie. Dlaczego jednostki administracyjne w formacie shp i gml mają inną datę modyfikacji? Proszę o pilną poprawę tego stanu rzeczy.

Pytanie. Dlaczego paczka punktów adresowych dla całej Polski jest z 27.05 a paczki punktów adresowych dla poszczególnych woj. są 28.05? Jeśli to nie przypadek to proszę na stronie urzędu podać oficjalną informacje o częstotliwości aktualizacji. Proszę o profesjonalne podejście do tematu udostępniania jednych z ważniejszych danych przestrzennych.

20 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt