wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-27| GIS, Mapy

Jak opracowano, wydano i udostępniono SMGP?

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opublikował „Metodykę opracowania i reambulacji Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski (SMGP) w skali 1:50 000”. Jest to opracowanie poradnikowe obejmujące opisy metod stosowanych w całym procesie opracowania, wydania i udostępnienia SMGP.


Jak opracowano, wydano i udostępniono SMGP?

Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski w skali 1:50 000 jest największym zadaniem realizowanym w historii polskiej geologii. To kompleksowe opracowanie obejmujące powierzchniową mapę geologiczną, mapy tematyczne – geomorfologiczną i geologiczną odkrytą, przekroje i profile geologiczne oraz tekst objaśniający. Do 2009 r. opracowano autorsko wszystkie 1069 arkuszy SMGP. Obecnie prowadzone są prace reambulacyjne.

Wykonanie tak złożonego operatu wymaga zaplanowania i przeprowadzenia szeregu prac terenowych, kameralnych, laboratoryjnych, redakcyjnych i informatycznych. Dlatego niniejsza publikacja jest opracowaniem poradnikowym. Zawiera opisy metod stosowanych w całym procesie opracowania, wydania i udostępnienia SMGP, za których pomocą powinno się realizować zadania postawione w nadal obowiązującej „Instrukcji opracowania i wydania Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski (SMGP) w skali 1:50 000. Wydanie II uzupełnione” z 2004 r. wraz z Aneksem z 2011 r.

W „Metodyce...” przedstawiono kolejne etapy wykonania arkuszy SMGP: od prac projektowych, gromadzenia archiwalnych danych geologicznych do prac terenowych i kameralnych. Uwzględniono także metody, które przez lata były skutecznie stosowane w kartografii geologicznej i choć dziś są zastępowane lub uzupełniane nowymi technikami, nadal bywają przydatne (np. interpretacja zdjęć lotniczych i satelitarnych). Niektóre metody i procedury zostały wypracowane specjalnie na potrzeby realizacji SMGP, np. proces redagowania i cyfrowego opracowania map geologicznych. W tekście wspomniano również o pracach obecnie wdrażanych i projektach na przyszłość, np. dotyczących cyfrowego opracowania materiałów autorskich.

Metodyka ma być narzędziem do dalszego doskonalenia poziomu merytorycznego i technicznego Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski. Jest również podsumowaniem doświadczeń zdobytych przy realizacji SMGP przez 400 kartujących geologów i wielu specjalistów z różnych dziedzin współpracujących przy tym opracowaniu. Metodyka może mieć zastosowanie nie tylko w dokończeniu pierwszej edycji SMGP i jej przyszłym aktualizowaniu, lecz także w szkoleniu przyszłych kadr geologów w zakresie szeroko pojętej kartografii geologicznej.

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt