wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak oszukać GPS?
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-27| GIS, Mapy

Jak opracowano, wydano i udostępniono SMGP?

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opublikował „Metodykę opracowania i reambulacji Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski (SMGP) w skali 1:50 000”. Jest to opracowanie poradnikowe obejmujące opisy metod stosowanych w całym procesie opracowania, wydania i udostępnienia SMGP.


Jak opracowano, wydano i udostępniono SMGP?

Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski w skali 1:50 000 jest największym zadaniem realizowanym w historii polskiej geologii. To kompleksowe opracowanie obejmujące powierzchniową mapę geologiczną, mapy tematyczne – geomorfologiczną i geologiczną odkrytą, przekroje i profile geologiczne oraz tekst objaśniający. Do 2009 r. opracowano autorsko wszystkie 1069 arkuszy SMGP. Obecnie prowadzone są prace reambulacyjne.

Wykonanie tak złożonego operatu wymaga zaplanowania i przeprowadzenia szeregu prac terenowych, kameralnych, laboratoryjnych, redakcyjnych i informatycznych. Dlatego niniejsza publikacja jest opracowaniem poradnikowym. Zawiera opisy metod stosowanych w całym procesie opracowania, wydania i udostępnienia SMGP, za których pomocą powinno się realizować zadania postawione w nadal obowiązującej „Instrukcji opracowania i wydania Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski (SMGP) w skali 1:50 000. Wydanie II uzupełnione” z 2004 r. wraz z Aneksem z 2011 r.

W „Metodyce...” przedstawiono kolejne etapy wykonania arkuszy SMGP: od prac projektowych, gromadzenia archiwalnych danych geologicznych do prac terenowych i kameralnych. Uwzględniono także metody, które przez lata były skutecznie stosowane w kartografii geologicznej i choć dziś są zastępowane lub uzupełniane nowymi technikami, nadal bywają przydatne (np. interpretacja zdjęć lotniczych i satelitarnych). Niektóre metody i procedury zostały wypracowane specjalnie na potrzeby realizacji SMGP, np. proces redagowania i cyfrowego opracowania map geologicznych. W tekście wspomniano również o pracach obecnie wdrażanych i projektach na przyszłość, np. dotyczących cyfrowego opracowania materiałów autorskich.

Metodyka ma być narzędziem do dalszego doskonalenia poziomu merytorycznego i technicznego Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski. Jest również podsumowaniem doświadczeń zdobytych przy realizacji SMGP przez 400 kartujących geologów i wielu specjalistów z różnych dziedzin współpracujących przy tym opracowaniu. Metodyka może mieć zastosowanie nie tylko w dokończeniu pierwszej edycji SMGP i jej przyszłym aktualizowaniu, lecz także w szkoleniu przyszłych kadr geologów w zakresie szeroko pojętej kartografii geologicznej.

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl



zobacz też:



reklama
reklama





© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt