wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-24| Geodezja, GIS

Które powiaty wdrożyły nowy układ wysokościowy?

Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziemy na nowej warstwie dodanej do Geoportalu.


Które powiaty wdrożyły nowy układ wysokościowy?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował bowiem warstwę z wizualizacją stanu wprowadzenia przez powiaty układu PL-EVRF2007-NH, który jest polską realizacją układu europejskiego (European Vertical Reference Frame). Warstwa nazywa się „Stan wdrożenia układu EVRF2007” i znajduje się w grupie warstw „Siatki i układy współrzędnych”. Poszczególne kolory oznaczają:

 • niebieski – powiaty, w których w całości wdrożono nowy układ;
 • jasnoniebieski – powiaty, w których trwa wdrożenie układu;
 • biały – powiaty, które nie podjęły żadnych działań w kierunku wdrożenia;
 • czerwony – powiaty, z których nie otrzymano informacji zwrotnej.

Warstwa będzie na bieżąco aktualizowana na podstawie informacji uzyskiwanych z powiatów.

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

Zgodnie z rozporządzeniem ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych układ PL-EVRF2007-NH będzie obowiązującym systemem wysokości w Polsce już od 1 stycznia 2020 r.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przydałaby się informacja nt.: procedury przejścia z Kronsztad (tzw. Kronsztad 60) na PL-EVRF2007-NH,

nie ma rady na układy Oni wszyscy są w zmowie

komisje Wencel: Pan mi nie udziela rad! To pan stoi przed komisją, a nie ja. Franz: Czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach. Kobieta z komisji: Czy jest pan gotów stać na straży porządku prawnego, odnowionej, demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej? Franz: Bezapelacyjnie, do samego końca. Mojego lub jej. a tak mi się skojarzyło jakoś dziwnie....

@elipse Najprawdopodobniej nie ma fizycznej możliwosci przeliczyć układów Kr60, Kr86 na nowy Amsterdam, dlatego organy służby geodeyzjnej tego nie zrobią. Jest pomysł, żeby wykonawcy to robili (jeszcze nie wiadomo jak) przy aktualizacji baz, urzad centralny powinnien wydać w tej sprawie list dobrych praktyk do organów służby.Należy również powiadmoić wojewódzkie organy kontroli aby bacznie sie przygladały wykonawcą prac geodezyjnych (żadna rzędna nie może uciec uwadze).

- -że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł aby "wykonawca" oddawał wyniki swych prac w obowiązującym układzie wysokościowym. W ten sposób za darmo "zaktualizujemy" zasób. Przecież ON musi My tylko możemy...

do ~małomiasteczkowa twarz Potwierdzam że ankieta była nieprecyzyjna. Tym samym kolorem (ciemnoniebieski) oznaczone są powiaty które przeszły na Amsterdam tylko z bazą danych osnów (BDSOG)oraz powiaty które także oprócz BDSOGdokonały konwersji do Amsterdamu GESUT i BDOT500

.... w tym kontekście nasuwa się pytanie czy jakiekolwiek zadanie nałożone na starostów jest realizowane w 100% (osnowy, modernizacje, mapy zasadnicze vel bazy danych)? Zrozumiałe jest to że nie ma pieniędzy, ludzi więc po co ta fikcja w przepisach. Ograniczyć zadania tylko do realnych możliwości !

.. Amsterdam? myślałem że to mapa powiatów które wdrożyły układ Kr 86. U nas cały czas obowiązuje Kr 60. Naszczęcie nie narzekamy na pracę. Nasz inspektor nie dopuszcza nowych i przyjęzdnych geodetów do rynku.

A czy takiej informacji na żądanie Gugiku nie powinni natychmiast dostarczać Wingikowie ? Nie ma tego na ich słynnych atlasach ?

wprowadzenie układu wys. Ankieta jest nie precyzyjna ! Pytanie : czy został wprowadzony układ na terenie powiatu ? odp 1.wprowadzono na terenie całego powiatu. odp.2.w trakcie wprowadzania odp.3 Nie wprowadzono. arkusz dopuszczał dwie odpowiedzi np. 1 i 3. na pytanie tel. do gugiku czy to dotyczy tylko osnowy i baz. odpowiedz była tylko osnowy . Jak można wprowadzać układ tylko z zakresie Osnowy.

No to po 24.05 dostaniesz informacje że wskutek ożywionego działania Gugiku i nadzwyczajnej skuteczności GGK jest już informacja że ten gdzie informacji nie było wdrożenie jest rozpoczęte. Chyba proste, no nie ?

Termin Termin udzielenia informacji to 24.05 więc trudno aby wszystkie dotarły do gugik

Amsterdam Jaki jest sens zmiany układu jeżeli nie stosujemy go na mapach. Akurat jestem w powiecie który ma te prace za sobą. Tworząc bazy BDOT i GESUT należy dokonać przejścia na nowy układ razem z osnową. jeżeli chodzi o środki to obecne projekty, dofinansowanie z budżetu państwa bez uszczerbku z pieniędzy za zasób. Pozdrawiam

też powiatowy zadania zlecane muszą być finansowane inaczej nie będą wykonane. Przykładowo jak nasz GGK pójdzie do krawca i powie że chce mieć nowy fikuśny garnitur i powie że nie zapłaci bo jak wiadomo krawiec powinien szyć to dostanie ?

Układ Amsterdam Jak to mówią, papier wszystko przyjmie. Mój powiat wdrożył tz. Amsterdam, hahaha, to dlaczego na Mdcp każą nam pisać i stosować Kronsztadt 60, (tak 60). Z premedytacją niepodam nazwy powiatu. Straszne zakłamanie.

Geodeta_ze_starostwa generalnie piszesz z sensem, ale tym razem to marudzenie nic nie wnosi. Rozumiem, że Słubice albo Sztum to krezusi wśród powiatów i z nadwyżek budżetowych zrobili osnowę? Każdy robi tyle ile jest w stanie. W powiatach wiemy dokładnie dlaczego tak jest i nie ma co szukać winnego u sąsiada albo pomocy od bogatej cioci Grażynki i Wujeczka Waldusia.

@gal Pewnie nasz GGK nie wpadł na to by zarezerwować środki tego typu prace w budżecie. Szczególnie że punktów osnowy wysokościowej jest potrzebnych bardzo dużo a koszt zarówno projektu i jego wykonania znacząco przekracza ilość dotacji otrzymywanych na wszystkie zdania Starosty z tytułu Administracji Rządowej.

Brak odpowiedzi Mnie bardzo podoba się skala braku odpowiedzi ze starostw. Po prostu zapytanie utknęło w kolejce i swoje musi odczekać :D

a pieniądze? Wdrożenie można zrobić, mając środki. Ile GGK wyasygnuje na tego typu prace, miast nowych serwerów? Wyniki prac może przekazać powiatom, te na pewno się nie obrażą.

19 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS