wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-24| Geodezja, GIS, Kataster

ULDK: nowa funkcja i konkurs

Uruchomiona w marcu br. przez GUGiK usługa lokalizacji działek katastralnych (ULDK) została wzbogacona o funkcję agregowanie kilku obiektów ewidencyjnych (działek, obrębów, czy gmin) do jednej wspólnej geometrii.


ULDK: nowa funkcja i konkurs

ULDK umożliwia lokalizację przestrzenną wskazanej działki ewidencyjnej na podstawie jej identyfikatora, z wykorzystaniem informacji zawartych w powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków. Użytkownik nie musi wiedzieć, w którym powiecie taka działka się znajduje, ani jaka jest struktura bazy powiatowej. Usługa na podstawie własnego wykazu baz (serwera katalogowego) i związanych z nimi usług sieciowych potrafi odwołać się do odpowiedniej bazy powiatowej i uzyskać oczekiwaną informację. Jeśli lokalizacja działki przebiegnie pomyślnie, to w odpowiedzi użytkownik otrzymuje geometrię szukanej działki w formacie WKB, który jest implementowany w większości systemów dedykowanych do obsługi danych przestrzennych.

Udostępniona właśnie funkcja agregacji bazuje na identyfikatorach agregowanych obiektów. Jak wyjaśnia GUGiK, dzięki niej możemy np.:

 • utworzyć poligon z dwóch działek (przykładowe zapytanie: http://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetAggregateArea&id=141201_1.0001.4767,141201_1.0001.476);
 • utworzyć multipoligon z trzech działek (http://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetAggregateArea&id=141201_1.0001.4767,141201_1.0001.4768, 141201_1.0001.4770/2).

GUGiK ogłasza konkurs na wykorzystanie ULDK i KIEG

Równocześnie główny geodeta kraju ogłosił konkurs na przygotowanie aplikacji lub serwisu internetowego, który w ciekawy i użyteczny sposób wykorzystuje możliwości usług sieciowych KIEG i ULDK. Prace mogą zgłaszać osoby fizyczne bądź firmy w dwóch kategoriach:

 1. Opracowanie ogólnodostępnej aplikacji bądź serwisu internetowego wykorzystujących usługi KIEG i ULDK
 2. Opracowanie komercyjnej aplikacji bądź serwisu internetowego wykorzystujących usługi KIEG i ULDK

W każdej kategorii nagrodzone zostaną po trzy najciekawsze rozwiązania. Przewidziano nagrody w postaci statuetek i zestawu upominków GUGiK. Opracowane rozwiązania można przesyłać do 14 czerwca na adres gugik.swz@gugik.gov.pl. Wyniki zostaną ogłoszone 18 czerwca.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jak przygotuje aplikację która będzie pokazywała ile karnej opłaty za brak licencji będzie naliczal wingik w zależności od zapytania i automatycznie wysyłał maila ze zgłoszeniem w zależności od terytu działki na podstawie własnej usługi katalogowej to będzie to ciekawe ? Bo użyteczne dla Wingikowie na pewno.

Nieziemski biznes Statuetka mnie przekonała. Za nią lecę się uczyć programowania!

Serdeczna prośba. Proszę popierać a nie krytykować. Krytyka wstrzymuje postęp.

Nic nowego Przepraszam bardzo, ale to nie jest żaden przełom. To samo co do tej pory, tylko w innej postaci.

To tak sobie w obecnym stanie prawnym można serwować geometrię działki bez licencji ?

Brawo Super. Wreszcie coś się dzieje.

6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS