|2019-05-23|
Geodezja, Prawo
WSA: najpierw spór, później uiszczenie opłaty
W wydanym niedawno wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyjaśnił, jak prawidłowo wejść w spór co do naliczonej przez ODGiK opłaty za materiały PZGiK.
Zgodnie z art. 40f Prawa geodezyjnego i kartograficznego w przypadku sporu dotyczącego zakresu udostępnianych materiałów zasobu lub wysokości należnej opłaty właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzję administracyjną. Wniesienie odwołania od decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłaty nie wstrzymuje udostępnienia tych materiałów, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji.
W sprawie badanej przez WSA wykonawca pracy geodezyjnej najpierw uiścił opłatę wyliczoną przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i otrzymał zamówione materiały, a dopiero później zażądał wydania decyzji administracyjnej zgodnie z art. 40f Pgik. W ocenie zarówno PODGiK-u, jak i WINGiK-a żądanie to było bezzasadne, bo uiszczenie opłaty na podstawie wystawionego przez organ SGiK dokumentu obliczenia opłaty automatycznie oznacza, że strona nie kwestionuje wyliczonej kwoty. W analizowanym przypadku geodeta powinien był uiścić opłatę dopiero po wydaniu decyzji administracyjnej w trybie art. 40f.
W ocenie geodety powyższa interpretacja nie znajduje potwierdzenia w przepisach Prawa geodezyjnego i kartograficznego, dlatego odwołał się do WSA. Ten wyrokiem z 28 marca br. (sygn. akt III SA/Gd 153/19) oddalił jednak jego skargę.
W uzasadnieniu czytamy m.in.: „Oczywistym i racjonalnym jest uznanie, że spór w znaczeniu analizowanej regulacji może wystąpić jedynie przed wniesieniem opłaty ustalonej w Dokumencie Obliczenia Opłaty. Po wystawieniu przedmiotowego dokumentu (a przed uiszczeniem należności) wykonawca ma bowiem możliwość weryfikacji prawidłowości wysokości opłaty. Uzasadnieniem dla tego zapatrywania jest wskazanie, że wykonawca dysponuje wiedzą odnośnie zamówionych materiałów. Z kolei w Dokumencie Obliczenia Opłaty organ musi wskazać jednostki rozliczeniowe wraz z ich liczbą, stawki podstawowe oraz współczynniki korygujące. Wniesienie opłaty w wysokości ustalonej w Dokumencie Obliczenia Opłaty jest zatem równoznaczne z niepodważeniem wysokości należnej opłaty (wskazanej w rubryce nr 8 Dokumentu Obliczenia Opłaty) i determinuje uznanie braku sporu co do jej wysokości”.
JK
|