wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolorowe wideo z orbity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-22| GIS

SIP Wrocławia z mapą potencjału solarnego miasta

Mapa ta prezentuje bogaty zestaw szczegółowo opracowanych przez Dział Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia danych o ilości energii słonecznej padającej na dachy miejskich budynków.


SIP Wrocławia z mapą potencjału solarnego miasta
Dane w ujęciu rocznym i w podziale na poszczególne miesiące prezentowane są w rozbiciu na składowe: promieniowanie bezpośrednie (IDH), promieniowanie rozproszone (ISH) oraz promieniowanie całkowite, czyli suma powyższych (ITH).

Wartość dowolnej komórki rastra można odczytać w formatce identyfikacji po kliknięciu w mapę. Uzyskamy w ten sposób nformację o potencjale solarnym wybranego budynku w watogodzinach, w wybranej formie (w tym interaktywnego wykresu czy raportu z opcją eksportu do wielu formatów, np. DOC, PDF, XML) oraz o potencjale solarnym wskazanej komórki (1 x 1 metr).

Użytkownicy mają też możliwość weryfikacji potencjału solarnego przykładowego panelu słonecznego poprzez wyrysowanie jego powierzchni na dowolnym dachu. W wyniku otrzymując roczną sumę natężenia bezpośredniego promieniowania słonecznego (IDH) dla narysowanego obszaru. Wartości te uwzględniają nachylenie powierzchni i zmieniającą się wraz z nim rzeczywistą powierzchnią zdolną do odbierania energii słonecznej.


Z analizy zostały wyłączone powierzchnie o spadkach większych niż 60 stopni oraz znajdujące się poza obrysami budynków. W obliczeniach nie zostały też uwzględnione ograniczenia wynikające z technologii fotowoltaicznej, takie jak sprawność urządzeń czy fizyczna możliwość ich montażu na budynku.

Wartości natężenia promieniowania słonecznego prezentowane na mapie nie są wartościami zmierzonymi w terenie, ale są wynikiem obliczeń przeprowadzonych na podstawie modelu biorącego pod uwagę takie czynniki, jak:
• zmienne kąty padania promieni słonecznych i długość nasłonecznienia w ciągu roku,
• bryły budynków, zieleń i inne obiekty przesłaniające światło słoneczne,
• kąty nachylenia powierzchni odbierających promieniowanie słoneczne,
• wysokość nad poziomem morza,
• rozpraszanie światła przez atmosferę,
• statystyczne warunki atmosferyczne panujące we Wrocławiu.

Więcej

Źródło: Dział Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt