Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-22| GIS

SIP Wrocławia z mapą potencjału solarnego miasta

Mapa ta prezentuje bogaty zestaw szczegółowo opracowanych przez Dział Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia danych o ilości energii słonecznej padającej na dachy miejskich budynków.


SIP Wrocławia z mapą potencjału solarnego miasta
Dane w ujęciu rocznym i w podziale na poszczególne miesiące prezentowane są w rozbiciu na składowe: promieniowanie bezpośrednie (IDH), promieniowanie rozproszone (ISH) oraz promieniowanie całkowite, czyli suma powyższych (ITH).

Wartość dowolnej komórki rastra można odczytać w formatce identyfikacji po kliknięciu w mapę. Uzyskamy w ten sposób nformację o potencjale solarnym wybranego budynku w watogodzinach, w wybranej formie (w tym interaktywnego wykresu czy raportu z opcją eksportu do wielu formatów, np. DOC, PDF, XML) oraz o potencjale solarnym wskazanej komórki (1 x 1 metr).

Użytkownicy mają też możliwość weryfikacji potencjału solarnego przykładowego panelu słonecznego poprzez wyrysowanie jego powierzchni na dowolnym dachu. W wyniku otrzymując roczną sumę natężenia bezpośredniego promieniowania słonecznego (IDH) dla narysowanego obszaru. Wartości te uwzględniają nachylenie powierzchni i zmieniającą się wraz z nim rzeczywistą powierzchnią zdolną do odbierania energii słonecznej.


Z analizy zostały wyłączone powierzchnie o spadkach większych niż 60 stopni oraz znajdujące się poza obrysami budynków. W obliczeniach nie zostały też uwzględnione ograniczenia wynikające z technologii fotowoltaicznej, takie jak sprawność urządzeń czy fizyczna możliwość ich montażu na budynku.

Wartości natężenia promieniowania słonecznego prezentowane na mapie nie są wartościami zmierzonymi w terenie, ale są wynikiem obliczeń przeprowadzonych na podstawie modelu biorącego pod uwagę takie czynniki, jak:
• zmienne kąty padania promieni słonecznych i długość nasłonecznienia w ciągu roku,
• bryły budynków, zieleń i inne obiekty przesłaniające światło słoneczne,
• kąty nachylenia powierzchni odbierających promieniowanie słoneczne,
• wysokość nad poziomem morza,
• rozpraszanie światła przez atmosferę,
• statystyczne warunki atmosferyczne panujące we Wrocławiu.

Więcej

Źródło: Dział Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS