wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-20| Geodezja, GIS, Kataster

GUGiK udoskonala usługę lokalizacji działek

Uruchomiona na początku tego roku przez GUGiK Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych (ULDK) została wyposażona w nowy interfejs oraz dodatkową funkcjonalność.


GUGiK udoskonala usługę lokalizacji działek

Przypomnijmy, że ULDK umożliwia lokalizację przestrzenną wskazanej działki ewidencyjnej na podstawie jej identyfikatora, z wykorzystaniem informacji zawartych w powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków. Użytkownik nie musi wiedzieć, w którym powiecie taka działka się znajduje, ani jaka jest struktura bazy powiatowej. Usługa na podstawie własnego wykazu baz (serwera katalogowego) i związanych z nimi usług sieciowych potrafi odwołać się do odpowiedniej bazy powiatowej i uzyskać oczekiwaną informację. Jeśli lokalizacja działki przebiegnie pomyślnie, to w odpowiedzi użytkownik otrzymuje geometrię szukanej działki w formacie WKB, który jest implementowany w większości systemów dedykowanych do obsługi danych przestrzennych.

W nowym interfejsie ULDK dotychczasowe funkcje lokalizacji działki przez identyfikator i współrzędne realizowane są przez zapytania GetParcelById oraz GetParcelByXY. Przykłady zapytań podano poniżej:

 • http://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetParcelById&id=141201_1.0001.1867/2
 • http://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetParcelByXY&xy=630889.87,497178.59

Dodatkowo uruchomiono funkcję tzw. snapowania (przyciągania) do najbliższego punktu działki ewidencyjnej, której wywołanie wygląda następująco:

 • http://uldk.gugik.gov.pl/?request=SnapToPoint&xy=482206.91,673473.54&radius=3

W wyniku otrzymujemy plik zawierający 3 linie. W pierwszej zawarto status odpowiedzi, w drugiej – współrzędne punktu w formacie WKB, a w trzeciej – rzeczywistą odległość zwróconego punktu od punktu, którego współrzędne podano w wywołaniu usługi.

Wszystkie szczegóły techniczne związane z usługą wraz z opisem wszystkich parametrów wywołania znajdują się na stronie http://uldk.gugik.gov.pl.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no rzeczywiście ale jaja ale jaja Zawsze jak szukałam Dąbrowa dz. nr 12 to tak wołałam.
odpowiedz zgłoś
Co to za jaja? wcześniej można było wpisać miejscowość i nr działki a teraz tylko pełne ID działki?
odpowiedz zgłoś
To ciekawe teraz ktoś zmienił na geoportalu źródło wyszukiwania działek na wywołując usługę wyszukiwania CAPAPu, a potem o to samo odpytał ULDK. Tak się robi statystyki. I akurat zamiast tego durnego ULDK promowałbym usługi geokodowania CAPAPU, przecież lecą po wielu źródłach danych (EGiB, adresy, PRG, PRNG) i zwracają standard w postaci geojsona, a i technologia chyba ciut nowsza. To po co to coś co się nazywa ULDK ?
odpowiedz zgłoś
wesolowski a może trzeba zrobić CTRL R na geoportalu? Działka się znajduje: https://cdn1.imggmi.com/uploads/2019/5/22/708cb0b2 ced395c9d4e56d448e00e878-full.jpg
odpowiedz zgłoś
@wesołowski Nie wiem w czym problem sprawdziłem działke 241504_1.0006.AR_4.5224/160 i jest ok. Na działce są budynki 848, 849 i 850
odpowiedz zgłoś
ULDK cd "geoportal user" to chyba różne geoportale oglądamy. Ja oglądam geoportal krajowy. Menu Wyszukiwania-Wyszukiwanie działek. Przykład działka z Wodzisławia Śląskiego:241504_1.0006.AR_4.5224/160. Ta sama działka w usłudze ULDK jest wyszukiwana i zwracana jest jej geometria. Sprawdziłem to jeszcze raz przed chwilą. "standard krajowy geo-systemowy" - usługa ULDK na podstawie TERYTu wie do którego powiatu uderzać, więc sprawdza czy powiat wystawia usługę wyszukiwania, czyli opiera się na usługach powiatowych. Dopiero gdy powiat nie wystawia usługi wyszukiwania, to dopiero wtedy uderza do LPISu, co jak napisałem jest mocno kontrowersyjne.
odpowiedz zgłoś
Przydałaby się certyfikat tcl/ssl
odpowiedz zgłoś
geoportal chyba nie zaglądacie na geoportal, bo niedawno szukanie działek zostało przemodelowane i jest nowe. Mogę potwierdzić, że szukanie korzysta z tych samych danych co ULDK - mam te same wyniki co w usłudze. Warto czasem sprawdzać co się pisze, żeby nie wyjść jak Zabłocki na mydle.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie zrozumiałeś usługa ULDK zwraca geometrię w powiecie gdzie nie ma podłączenia bazy powiatowej. Wnioskuje że jest z LPIS. Mylę się ? To skąd się ta geometria bierze ?
 2 
odpowiedz zgłoś
ULDK cd To dość oczywiste, że jak nie ma usługi powiatowej, to ona nic nie zwróci. Podłączanie w tej sytuacji usługi z LPIS jest moim zdaniem mocno kontrowersyjne i uzależnione od tego, po ktoś chce z ULDK korzystać. Może są takie sytuacje że LPIS lepszy niż nic. Natomiast problem podstawowy to geoportal, który NIE korzysta z ULDK, co prowadzi do paradoksu polegającego na tym, że działkę widać na mapie, zwracane są jej dane przez funkcję GetFetaureInfo, natomiast nie da się jej znaleźć, jeżeli nie znajduje się w bazie LPIS, co najczęściej oznacza że powstała po ostatniej aktualizacji bazy LPIS.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
link Jak zrobimy Ctrl c, ctrl v to link nie działa
odpowiedz zgłoś
link http://uldk.gugik.gov.pl/?request=GetParcelById
odpowiedz zgłoś
Jasne i zwraca mi geometrię w miejscach gdzie do geoportalu nie podłączono powiatów. A skąd się owa geometria bierze ?
odpowiedz zgłoś
usługa ULDK Małe sprostowanie: ULDK nie korzysta z bazy LPIS, ale uderza do usługi powiatowej, czyli działa poprawnie, natomiast geoportal krajowy w funkcji wyszukującej działkę nie korzysta z usługi ULDK, ale korzysta z bazy LPIS. Pytanie 'dlaczego' na razie pozostaje bez odpowiedzi.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
. Nie rozumiem tego narzekania. Zamiast cieszyć się, że wprowadza się usprawnienia to przeważający głos mają narzekania.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@średni Ja też nie narzekam, bardzo sobie chwale.Irytuje mnie jednak ponoszenie opłat dodatkowych. Chyba każdy z branży wie o co chodzi, a już średniak to niech nie udaje, że nie wie.
 1 
odpowiedz zgłoś
QWERTY wielokrotnie mądrzejsi ode mnie wyrażali tutaj swoją negatywną opinię na temat sposobu liczenia przez jednoosobowe działalności geodezyjne "ile jest warta jego praca". Zwłaszcza w kontekście wrzucania w koszty opłat urzędowych. Mali są sami sobie winni. Mi by do głowy nie przyszło nie wykazać klientowi ile wynoszą opłaty za pracę. Dlatego ja jakoś nie narzekam.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@Henio Każdy bierze tyle ile jest warta jego praca. W chwili obecnej najwięcej i najchętniej bierze służba geodezyjna, jeśli wiesz co mam na myśli.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Heniu nie zdradzaj innym bo zaraz będą chcieli się na geodezję przebranżowić. Toż nawet lekarze nie mają takiej bazy potencjalnych klientów
 2 
odpowiedz zgłoś
Format WKB jak wiadomo jest tak powszechny że geo-map go czyta bez problemu. Nieprawdaż ?
 5 
odpowiedz zgłoś
QWERTY wszyscy moi znajomi geodeci już piszą biznesplany jak dziś przeczytali, że w/g twoich analiz jest 38M potencjalnych klientów. Czasy, kiedy za podział brałeś ostatnią działkę i kiedy geodeci jeździli BMW jeszcze wrócą. Dziękuję za promyk nadziei krulu złoty!
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Przyłączam się do podziękowań, które płyną z całego świata. Być może to mały krok dla urzędu centralnego ale wielki krok dla ludzkości. Być może takie wysokie standardy kosztują ale przecież można podnieść ryczałtowe" all inclusive" dla geodetów a Ci przecież przerzucą je na zleceniodawców. Tylko tak działając wszyscy są zadowoleni (nie licząc 38 000 000 potencjalnych klientów na usługi geodezyjne). Wcale nie należy się zastanawiać czy usługa jest komuś potrzebna. Pewnie gdyby komuś była potrzebna natychmiast prywatne firmy prześcigały by się we wprowadzaniu tego typu udogodnień.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Podziekowania Usługa jest naprawdę przydatna. Należą się podziękowania dla pana Waldemara i Zbigniewa. Oby tak dalej.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
ULDK Bardzo mile widziane byłyby jeszcze 2 atrybuty w zwracanej odpowiedzi: zbiór danych, z którego pochodzi odpowiedź (EGiB / LPIS) oraz data publikacji danych (taka, jak w GetFeatureInfo na mapie w GP2)
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Polah Holender dwa brathanki, czy jakoś tak...
 1 
odpowiedz zgłoś
No jasne, nieznany w świecie typ usług do której trzeba sobie samemu napisać klienta z dokumentacją po polsku, oferująca nie ustalonej jakości dane gdzie LPIS przemieszano z prawdziwymi danymi z powiatów jest super. To któraś z kolei działająca w infrastrukturze GUGiK usługa która serwuje różniące się odpowiedzi. I o to mam pretensje szanowni koledzy z GUGiK.
 5 
odpowiedz zgłoś
eeee a co ma piernik do wiatraka? Piszesz o instrukcji dla Holendra a potem mi z jakimś serwerem wyskakujesz? Nadal uważam, że w obliczu uruchomienia takiej usługi jak snapowanie (tak to jest bardzo bardzo ważnie w mojej pracy dla moich klientów) #$%!!zielenie o Holendrach, przy całym szacunku dla Holendrów, zakrawa na zwykła wojenkę personalną. Ostatni wpis o serwerach mi to tylko potwierdza. Można nie lubić Waldemara, anie można się zgodzić, że brak dokumentacji eng dyskwalifikuje przeogromny plus.
 2 
odpowiedz zgłoś
To byś się zdziwił. Tylko czemu w odpowiedzi na te usługi dostaje dane LPIS wytłumacz mi o wspaniały. I do tego bez informacji że to LPIS. Jest podobna usługa. Pod adresem http://mapy.geoportal.gov.pl/search2/proxy?proxyur l=http://localhost:8080/gpsolr_geo_dzialki2/solr - całkowicie niezabezpieczony serwer Apache w infrastrukturze GUGiK. Więc mam prośbę na przyszłość wjazdy osobiste to kierujcie do swojego nosorożca.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
do standard Naprawdę sądzisz, że najważniejsze to dać specyfikację po angielsku?
 1 
odpowiedz zgłoś
do Polak Standard pomylił strony, chciał napisać na geoforum.nl. Tylko wtedy news powinien wymieniać Głównego Geodetę Holandii. A tak serio to idę o zakład, że standard jest daleki od zrozumienia po co takie usługi są. Ja się pytam tylko dlaczemu tak późno są, to powinno być STANDARDEM od 10 lat. Jak to dobrze, że ggk został informatyk, bo wreszcie ktoś rozumiem, że nie samymi scaleniami IIP żyje i ściąganie działek LPIS to był od początku poroniony pomysł.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Tak, dbam o to żeby w domu wszyscy byli zadowoleni. To dziwne ? :):)
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
kraju najpierw to może zróbmy sobie dobrze, a dopiero potem holendrom co? W domu też dbasz o interesy wszystkich innych??
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
To się nazywa partyzantka. Ciekawe czy np Holendrzy przeczytają taką dokumentację po polsku.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
33 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS