wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-16| Geodezja, GIS

Powiaty pobiorą podstawową osnowę wysokościową z Geoportalu

W serwisie Geoportal.gov.pl uruchomiono funkcję umożliwiającą powiatom bezpośrednie pobieranie danych dotyczących podstawowej osnowy wysokościowej.


Powiaty pobiorą podstawową osnowę wysokościową z Geoportalu

Aby pobrać paczkę danych dla konkretnego powiatu, należy w grupie warstw „Dane do pobrania” włączyć widoczność warstwy „Podstawowa osnowa geodezyjna”, a następnie – klikając lewym klawiszem myszy na obszarze wybranego powiatu – rozwinąć kartę informacyjną, w której znajduje się link do pobierania danych. Po kliknięciu linku użytkownik podaje hasło i następuje pobranie paczki danych, w której skład wchodzą trzy pliki i jeden folder:

 • xy_PL_ETRF89-1992_wys_PL-KRON86-NH_wys_PL-EVRF2007-NH.xls – wykaz punktów podstawowej osnowy wysokościowej z obszaru powiatu zawierający wysokości normalne „H” w obowiązujących układach wysokościowych PL-KRON86-NH oraz PL-EVRF2007-NH oraz współrzędne płaskie „x,y” w układzie PL-ETRF89-1992;
 • xy_PL_ETRF89-2000_wys_PL-KRON86-NH_wys_PL-EVRF2007-NH.xls - wykaz punktów podstawowej osnowy wysokościowej z obszaru powiatu zawierający wysokości normalne „H” w obowiązujących układach wysokościowych PL-KRON86-NH oraz PL-EVRF2007-NH oraz współrzędne płaskie „x,y” w układzie PL-ETRF89-2000;
 • linie_PL-ETRF89-GRS80H_wys_PL-KRON86-NH.xls – wykaz punktów podstawowej osnowy wysokościowej uporządkowanych w liniach niwelacyjnych przechodzących przez obszar powiatów, zawierający pełny zbiór atrybutów w zakresie punktów podstawowej osnowy wysokościowej oraz pomierzonych odcinków i linii niwelacyjnych.
 • OpisyTopograficzne – folder z opisami topograficznymi dla punktów podstawowej osnowy wysokościowej

Obecnie hasło do pobierania danych osnowy mogą uzyskać jedynie jednostki szczebla powiatowego prowadzące PZGiK. W najbliższym czasie na podobnej zasadzie zostanie udostępnione dane dotyczące podstawowej osnowy poziomej.

Jeśli zostaną uchwalone planowane w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne zmiany dotyczące uwolnienia danych, wówczas hasło zostanie zlikwidowane i funkcjonalności pobierania będą dostępne dla wszystkich użytkowników Geoportalu – zapowiada GUGiK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prawo rozumiesz to po angielsku law. Przyda się na anglojęzycznych spotkaniach. Słuchawki fryzurę psują.
 1 
odpowiedz zgłoś
dzięki ci jasna anielko że mamy Alfa, co się zna i nam tu zaraz wszystko opowie jak to jest z tym prawem.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie tłumacz GGK nie czyta prawa, uważa że to prawo powinno słuchać się GGK. Jakiś wms, żądania bez podstaw prawnych, zapraszamy do pana Waldemara.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
do Pana Geodety wymiana danych między zasobami jest nieodpłatna i na podstawie odpowiednich przepisów prawa gik - i to jest właśnie szczegół - na podstawie odpowiednich przepisów, a nie ot tak. pewne kwestie regulują przepisy i tego póki co chyba trzeba się trzymać.
 2 
odpowiedz zgłoś
Fałszerstwa Do geo zeznania geodety który nie moze odtworzyć granic bo usunieto osnowy z działki prokuratura znikoma szkodliwość lepiej wyznaczyć warianty przebiegu granicy we Własnym biurze i podsunąć ugodę do podpisania bez okazania granic bez zawiadamiani wszystkich sąsasiadów wtedy i kasa jest większa i kolega z biura obok zarobi bo też biegły sadowy rarobisz ty zarobię ja ,zarobią adwokaci powtórne rozgraniczenie wtedy juz wkopuje sie paliki na zasadzie może tak będzie lepiej sasiadowi się nie podoba usówa paliki prokuratura umarza bo paliki to nie słupki a tylko przebieg orientacyjny ,wniosek do sądu znowu ten sam geodeta i komornik wkopuje już słupki i znowu na zasadzie może zrobimy inaczej wyprostujemy granice tak się zarabia na rozgraniczeniach prostowanie działek i działka sąsiada szersza o 6 metry na całej długosci z 13 arów u sasiada robi się 16 arów ,z 24 metrów według mapy ewidencyjnej di 30 po nowych pomiarach
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
do Pan Prawnik Ooooo, Pan Prawnik chyba był chory jak na studiach omawiano Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wymiana danych pomiędzy zasobem powiatowym i centralnym jest bezpłatna.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
aaa... pytanie brzmi. na jakiej podstawie owe powiaty mogą pobrać te dane za darmo? przecież o ile wiadomo to nowego prawa jeszcze nie ma. czyżby wyjście z tematem przed szereg?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Ludzie tego potrzebują Klient buduje ogrodzenie, miał graniczniki /paliki, koparka zniszczyła, więc potrzebuj je natychmiast wznowić i ktoś mu to zrobi od ręki, w ciągu godziny. Nie będzie czekać na geodetę, zgłoszenia, zawiadomienia, licencje, protokoły...
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
~geo ~ ;) Jak na lamusa mówię całkiem poważnie. Kwestia nie dotyczy rozgraniczeń, wznowień starych działek. Najłatwiej wyznaczać granic nowych działek po podziałach, w otwartym terenie, tam gdzie są inwestycje. Budowlańcy, architekci, geolodzy, archeolodzy, Gisowcy, i każdy kto choć trochę liznął geodezji, będzie mógł to taniej zrobić niż DarmoGeodeci...
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
i jeden i drugi pojecia nie mają Lamus myśli, że granice to tylko współrzędne a poszkodowany że osnowa to znaki graniczne. Chłopie co ma osnowa podstawowa do przebiegu granic?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Osnowy Skad geoportal bierze mapy jestem w posiadaniu mapy ze starostwa i żadna nie pokrywa sie z tą z geoportalu,co wiecej w zasobach starostwa biłgorajskiego jest kilka powirzchni dla tego samego numeru działki a nagminnym jest fałszowanie map przez biegłych geodetów znikajacych dokumentach i usówanych osnowach z działek na ktore to praktyki nie reaguje wojewódzki nadzór geodezyjny , lepiej zrobić tzw modernizację granic jak przyjrzeć sie jak zmieniany jest przebieg granic za kase
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
lamus , tym gpsem to jeszcze trzeba rozumnie działać. akurat przykład, który podałeś świadczy o tym, że nie bardzo masz pojęcie o polskim EGiB albo sobie tylko prześmiewczo żartowałeś.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Geodeci do lamusa Osnowa za darmo, działki za darmo, tylko GPSa kupić i Wznowienie granic można robić samemu. Sprzedawca sprzętu przeszkoli w 15 minut, i skończy się spowalnianie inwestycji przez geodetów
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Plus Ciekawa opcja, pozytywna zmiana
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS