wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-15| Mapy

Kartografia na maturze z geografii 2019

Dziś (15 maja) licealiści pisali maturę z geografii. Jak co roku nie zabrakło na niej zadań związanych z kartografią.


Kartografia na maturze z geografii 2019

Abiturienci zdający geografię w tzw. nowej formule (przewidziano w niej tylko poziom rozszerzony) musieli m.in. wykazać się znajomością podstaw astronomii dotyczących np. ruchu Słońca czy długości dnia w różnych częściach świata. Należało także wyznaczyć czas słoneczny w Warszawie w chwili, gdy Słońce góruje w miejscu oznaczonym na mapie świata.

Tradycyjnie pojawiło się też kilka zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy topograficznej – w tym roku abiturienci pracowali z mapą turystyczną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na jej podstawie należało np.: obliczyć średni spadek strumienia, ocenić, w jakim kierunku porusza się pociąg widoczny na załączonym zdjęciu, oznaczyć obiekty na dołączonym profilu terenu czy odnaleźć opisane słownie charakterystyczne miejsca. Posiłkując się przekrojem geologicznym, trzeba było także wskazać obszar inwersji rzeźby.

W arkuszu nie zabrakło też map tematycznych. Uczniowie musieli m.in. zinterpretować treść map zasolenia oceanów czy występowania trzęsień ziemi. Na podstawie map konturowych należało natomiast nazwać oznaczone państwa czy wskazać głównych producentów wybranych roślin uprawnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt