wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-15| Mapy

Kartografia na maturze z geografii 2019

Dziś (15 maja) licealiści pisali maturę z geografii. Jak co roku nie zabrakło na niej zadań związanych z kartografią.


Kartografia na maturze z geografii 2019

Abiturienci zdający geografię w tzw. nowej formule (przewidziano w niej tylko poziom rozszerzony) musieli m.in. wykazać się znajomością podstaw astronomii dotyczących np. ruchu Słońca czy długości dnia w różnych częściach świata. Należało także wyznaczyć czas słoneczny w Warszawie w chwili, gdy Słońce góruje w miejscu oznaczonym na mapie świata.

Tradycyjnie pojawiło się też kilka zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy topograficznej – w tym roku abiturienci pracowali z mapą turystyczną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na jej podstawie należało np.: obliczyć średni spadek strumienia, ocenić, w jakim kierunku porusza się pociąg widoczny na załączonym zdjęciu, oznaczyć obiekty na dołączonym profilu terenu czy odnaleźć opisane słownie charakterystyczne miejsca. Posiłkując się przekrojem geologicznym, trzeba było także wskazać obszar inwersji rzeźby.

W arkuszu nie zabrakło też map tematycznych. Uczniowie musieli m.in. zinterpretować treść map zasolenia oceanów czy występowania trzęsień ziemi. Na podstawie map konturowych należało natomiast nazwać oznaczone państwa czy wskazać głównych producentów wybranych roślin uprawnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS