Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-15| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

Samochodowe kamery skartują brytyjskie drogi

Coraz więcej aut poruszających się po naszych drogach wyposażanych jest w kamery – są one wykorzystywane m.in. w systemach wspomagania kierowcy (ADAS). Czy gromadzone przez nie fotografie można użyć do pozyskiwania dokładnych danych przestrzennych? Nad takim rozwiązaniem pracuje brytyjska agencja kartograficzna Ordnance Survey.


Samochodowe kamery skartują brytyjskie drogi

Agencja ogłosiła właśnie rozpoczęcie testów tej technologii – prowadzi je wspólnie z firmą Mobileye, która należy do korporacji Intel. W eksperymencie tym na brytyjskie ulice wyjadą samochody wyposażone w kamery Mobileye. Zebrane przez nie obrazy ulic wraz z informacją o ich lokalizacji będą przesyłane do chmury obliczeniowej. W niej algorytmy sztucznej inteligencji będą wyszukiwać na fotografiach takie obiekty, jak: znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, latarnie, włazy studzienek, słupy telekomunikacyjne czy skrzynki pocztowe.

Pozyskane w ten sposób dane będą następnie przesyłane do Ordnance Survey, gdzie zostaną porównane z zawartością jej rejestrów, np. MasterMap. Głównym celem tego etapu jest poprawienie dokładności danych dotyczących lokalizacji obiektów, tak aby była znacznie wyższa, niż zapewnia to zwykły odbiornik GPS.

Na bazie tej technologii OS i Mobileye chcą wdrożyć innowacyjne usługi oferujące aktualne i dokładne dane o infrastrukturze drogowej dopasowane do potrzeb klienta. W ocenie Ordnance Survey będą nimi zainteresowane chociażby firmy zarządzające rozległą infrastrukturą przesyłową, bo znacznie ułatwią one jej inwentaryzację czy monitoring. Do testów jako jedno z pierwszych przystąpiło przedsiębiorstwo wodnokanalizacyjne Northumbrian Water Group. Jego pojazdy już wkrótce zaczną inwentaryzować północno-wschodnie regiony Anglii. Wcześniej w trasę ruszyły pojazdy OS, które kartują Londyn i Manchester.

Prezes Mobileye Amnon Shashua liczy, że jeśli testy się powiodą, technologia ta zrewolucjonizuje gromadzenie danych przestrzennych. W rozmowie z „Forbesem” zwraca uwagę, że po światowych drogach porusza się już milion pojazdów z sensorami Mobileye. Dla przykładu: do szybkiego skartowania wszystkich znaków drogowych w Nowym Jorku potrzeba ich raptem około 150. Chwali także opracowaną przez swoją spółkę technologię analizy obrazów. Jak twierdzi, dane powstałe w wyniku ich przetworzenia zajmują raptem 10 kB dla kilometra drogi.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS