wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
BARI '76
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-15| GIS, Mapy

Modele 3D zabudowy już dla całej Polski

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił modele budynków 3D w standardzie LoD 1 dla województwa zachodniopomorskiego. Tym samym z Geoportalu można już pobierać te dane dla całej Polski.


Modele 3D zabudowy już dla całej Polski

Dla 10 województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego) dostępne są modele w standardzie LoD 2 (czyli z odwzorowanymi kształtami dachów), a dla pozostałych sześciu – w standardzie LoD 1 (tzw. bryłowe).

Przypomnijmy, że opracowania LoD 2 wykonano kosztem nieco ponad 20 mln zł w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP). Wygenerowano je poprzez w dużej mierze automatyczne przetworzenie obrysów budynków z bazy BDOT10k oraz danych z lotniczego skanowania laserowego kraju (ALS). Pierwotnie planowano, że modele te zostaną wykonane dla całego kraju, z powodu problemów z rozstrzyganiem przetargów ostatecznie przygotowano je jedynie dla wspomnianych wyżej województw.

Dla pozostałej części kraju GUGiK postanowił własnymi siłami wykonać modele LoD 1. Do ich opracowania również wykorzystano dane BDOT10k i ALS, w tym przypadku nie modelowano jednak kształtu dachów, a wysokości każdego budynku wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami. Jak zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, docelowo modele LoD 1 zostaną wykonane dla wszystkich 16 województw.

Jak pobrać i przeglądać modele 3D?

Modele LoD 1 oraz LoD 2 można bezpłatnie pobrać z Geoportalu. By ściągnąć plik w formacie CityGML, należy w włączyć warstwę „Dane do pobrania”, a następnie narzędziem identyfikacji wskazać powiat, który nas interesuje.

Na potrzeby przeglądania tych opracowań GUGiK uruchomił Geoportal 3D. Na razie udostępniono w nim modele LoD 2 dla wybranych części wspomnianych 10 województw. Według zapowiedzi GUGiK docelowo mają się tam znaleźć wszystkie opracowania zarówno LoD 2, jak i LoD 1.

Które modele są najpopularniejsze?

Ze statystyk udostępnionych przez GUGiK wynika, że od udostępnienia pierwszych modeli 3D w sierpniu ubiegłego roku dane te pobrano ponad 16 tys. razy. Największym zainteresowaniem cieszą się paczki z plikami dla powiatu aleksandrowskiego (288 pobrań), Lublina (261) oraz Warszawy (245).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kontem OK To że ktoś nie rozumie "po co" to znaczy ze nie zadał sobie trudu albo rzeczywiście akurat jemu to się nie przyda. Jest oczywiście pytanie czy powinno to kosztować 20 mln ? Oczywiście, że nie - to było dość tanio jeśli ktoś zna realia - czapki z głów dla konsorcjow wykonawczych (no może poza systemem jak i firma że Szczecina ...nieistniejące juz). Dodatkowo - w artykule w punkcie "Jak pobrać i przeglądać dane..." jest tylko pierwszy element.

@MW mozesz ale nie musisz, jak chcesz to skorzystaj z prac moich dzieci

palestra moze ŚWINGiK on taki odważny i rozne pomysly juz miał?

Jaki był cel wydania 20 mln złotych na coś co nazwano modelami 3D budynków dla całej Polski ? Czy ktoś mógłby mnie oświecić do czego mogę wykorzystać zobrazowanie w którym budynki przestawiono jako klocki prostopadłościenne o wysokości pobranej z sufitu i płaskich dachach ? Przecież dzieci w przedszkolu robią ładniejsze modele.

Każdy który dostanie wniosek w tej sprawie, kogo by tu w to ubrać ? ;)

palestra a który WINGiK jest taki odważny?

do palestra Janusz, wstawaj, ze**** się

Ja się nie martwię - niech GUGiK się martwi. Ciekawe czy dostał kiedyś pismo w sprawie licencji od WINGiKa. To dopiero będzie ciekawy precedens. Te wyłączenia z KPA .... :)

nie martw się synku zaraz się marszałkowe sprawy zwiną i nie będzie problemu:)

Chłopcze, poczytaj sobie przepisy, potem wejdź na ewidencje zbiorów i usług, a potem odpowiedz na to proste zdawałoby się pytanie. BDOT10k to Marszałek, zintegrowana kopia która zresztą nigdy nie powastała to GUGiK. Tyle na temat tego kto co robi.

licencja bo to dane GUGiK, wiec może z nimi zrobić co zechce! Z wpisu sądzę, że masz problem z tym, że GUGiK coś robi. Lepiej było wczesniej, jak niewiele się działo.

Fajnie, a licencje na BDOT10k w celu tego przetwarzania GUGiK posiada że tak sobie wytwarza coś na podstawie tych danych.

12 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt