wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-14| Geodezja, Prawo

O nowelizacji Pgik na posiedzeniu Zarządu ZMP

Projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego był jednym z tematów poruszonych podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich (Wołomin, 10 maja).


O nowelizacji Pgik na posiedzeniu Zarządu ZMP

Reprezentanci miast zasiadający w Zarządzie ZMP zgłosili liczne uwagi do przygotowanego przez MIiR projektu. Nowelizacja ma rozwiązać problem nadmiernych ograniczeń (w tym biurokratycznych) występujących w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych, a także wprowadzać regulacje przyspieszające proces inwestycyjny poprzez wprowadzenie podstaw prawnych umożliwiających powszechne udostępnianie dokumentów planistycznych z wykorzystaniem technik geinformacyjnych. Obecnie nie istnieją bowiem cyfrowe dane przestrzenne, które w sposób jednolity, precyzyjny i wiarygodny prezentują informacje o istniejącym pokryciu planistycznym w skali kraju.

Projekt wprowadza także dodatkowe kryterium weryfikacji przekazywanej do zasobu dokumentacji – obowiązek sprawdzania spójności zbiorów danych przekazanych przez wykonawcę prac z prowadzonymi przez organ SGiK bazami danych. Samorządowcy nie negują potrzeby kontroli spójności bazy danych, ale domagają się dodatkowych dni na jej przeprowadzenie. – Nie negujemy potrzeby stałego skracania terminów wykonania weryfikacji, ale [negujemy – red.] wprowadzanie kar za przekroczenie tych terminów w sytuacji, gdy budżet państwa nie przekazuje środków na zatrudnienie wystarczającej liczby pracowników – mówił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Skracanie terminów jest zasadne, ale nie w sytuacji, gdy będziemy za zwłokę karani – dodał Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Zastrzeżenia dotyczą też wysokości tych kar. Zaproponowano zmianę projektowanej wielkości kary finansowej za każdy dzień zwłoki w weryfikacji ze 100 zł na wielkość adekwatną do opłaty, jaką wykonawca ponosi za udostępnienie materiałów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Stanowisko Związku ma zostać wkrótce opublikowane na stronach ZMP.

Źródło: ZMP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PGiK A ja tak w kwestii formalnej. Chciałbym przypomnieć WŁADZY przez duże W że 30 lat temu , dwa dni po "Zimnej Zośce" 17.05.1989 uchwalone zostało Prawo Geodezyjne i kartograficzne .
odpowiedz zgłoś
Dobre intencje i udostępnianie W dobre intencje w upraszczaniu procedur samorządowców uwierzę, jak zaczną postulować zmianę przepisów prawa, jakie powinny nastąpić w związku z utworzeniem tych wszystkich baz. Kiedy w powiatach, które już mają utworzone za pieniądze podatników i inwestorów (oraz geodetów wykonawców) bazy i aktualne portale z treścią mapy zasadniczej, ewidencyjnej, z ortofotomapą - kiedy zostanie zniesiony obowiązek zakupu map do celów opiniodawczych, do warunków zabudowy, do wstępnych projektów podziałów, do zgłoszeń robót budowlanych kopii map ewidencyjnych do decyzji środowiskowych? Skoro każdy urzędnik ma do tych danych i mam dostęp online, aktualny, nie z dnia wydruku dla petenta? Kiedy ktoś zbada, dlaczego jedne powiaty już mają bazy online, a inne nawet nie zaczęły ich robić, czy to jakieś mniej ważne powiaty, jakaś Polska D, gdzie nagle topologia przylegania wirtulanych chodników jest nieważna, czy też nieudolność konkretnych osób? Bo zasady finansowania wszyscy mają jednakowe?
 3 
odpowiedz zgłoś
Odgiki Geodeci są już dawno karani za ich zwłokę lub niekompetencję. Czemu oni nie mogą przyjąć części odpowiedzialności?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS