wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-13| Geodezja, GIS, Instytucje

O innowacjach w informacji przestrzennej na mazowieckim seminarium

Nowe wyzwania dla regionów europejskich w tworzeniu infrastruktury informacji przestrzennej oraz budowy społeczeństwa informacyjnego, cyberbezpieczeństwo, a także efektywne wdrażanie e-usług w administracji – to tylko niektóre z tematów seminarium eksperckiego, które odbyło się 8 i 9 maja w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.


O innowacjach w informacji przestrzennej na mazowieckim seminarium

Na otwarcie spotkania wystąpił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Gospodarz dwudniowego wydarzenia wprowadził uczestników w zagadnienia związane z cyfryzacją oraz e-administracją na Mazowszu. Zwrócił uwagę na istotny aspekt transformacji cyfrowej, jakim jest możliwość optymalizacji działań i usprawnienie procesów decyzyjnych.

– Mazowsze od lat zaangażowane jest w budowanie infrastruktury informacji przestrzennej oraz w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Doskonałym przykładem może być np. nasz portal Wrota Mazowsza. Wspieramy tworzenie, zastosowanie i rozwój powszechnych i przyjaznych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dbamy o transfer wiedzy oraz podnoszenie umiejętności informatycznych i informacyjnych mieszkańców, przedsiębiorców i urzędników. Faktyczne wykorzystywanie usług i rozwiązań cyfrowych sprzyja podniesieniu jakości życia mieszkańców. To wszystko wzmacnia rozwój gospodarczy i konkurencyjność naszego regionu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

W Seminarium uczestniczyli także goście zagraniczni, m.in. Martin Roger – ambasador Republiki Estońskiej w RP, Hugo De Groof – przedstawiciel Komisji Europejskiej – DG Environment, oraz Stefan Jensen – przedstawiciel Europejskiej Agencji Środowiska.

Dwudniowe seminarium, z udziałem polskich i zagranicznych przedstawicieli świata nauki, samorządowców i przedsiębiorców oraz specjalistów w tym zakresie, było również doskonałą okazją do dyskusji m.in. o kierunkach rozwoju regionalnych systemów informacji przestrzennej. Poruszone zostały także sprawy związane z próbą wypracowania zintegrowanej strategii rozwoju IIP i cyfryzacji, w tym smart city i smart village.

Spotkanie odbyło się w ramach Zespołu Eksperckiego ds. Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej (RSIP) i Zespołu Eksperckiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego (SI) przy Związku Województw RP i było połączone z naradą geodetów województw oraz wspólnym posiedzeniem obu Zespołów.

Pierwszy dzień seminarium upłynął pod znakiem dyskusji na temat wyzwań dla regionów europejskich w tworzeniu IIP oraz budowy społeczeństwa informacyjnego. Ambasador Estonii w Polsce Martin Roger wystąpił z prezentacją na temat cyfrowych usług w Estonii „Enter e-Estonia. The coolest digital socjety”. Transformacja cyfrowa jest nie tylko zmianą technologiczną, ale zmianą organizacyjną na styku technologii, administracji, biznesu i ludzi. Estonia jest pionierem we wdrażaniu elektronicznych usług dla mieszkańców. Przykład tego kraju pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie, ale też zaufanie mieszkańców i przedsiębiorców do usług cyfrowych. Oprócz podstawowych zagadnień związanych z rejestracją firmy, usług bankowych, złożenia deklaracji podatkowych czy wniosków o dokumenty, w Estonii, jako w jednym z niewielu krajów, można nawet zagłosować w wyborach i online śledzić ich wyniki. Jako cyfrowe społeczeństwo mieszkańcy Estonii od szkolnych lat uczą się informatyki i programowania, co staje się podwaliną dla wykształconego cyfrowego społeczeństwa, konkurencyjnego na światowym rynku pracy. Mimo ogromnego zaufania do sieci internet Estonia nie zapomniała o środkach ostrożności i jako jeden z pierwszych krajów wdrożyła narodową strategię cyberbezpieczeństwa, dzięki której dane mieszkańców nie mogą być udostępniane każdej służbie na każde zapytanie, tylko z wyraźnie uzasadnionych powodów, a sami mieszkańcy mają dostęp do informacji, kto i kiedy miał wgląd w ich dane.

Podczas panelu dyskusyjnego – z udziałem m. in. ekspertów ze struktur europejskich – Stefana Jensena oraz Hugo de Groofa, a także Ambasadora Estonii Martina Rogera i zastępcy prezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego – dominowały kwestie związane z wyzwaniami, jakim muszą sprostać regiony w zakresie cyfryzacji i zarządzania tworzonymi bazami danych, we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz z trendami i trudnościami w postępującej transformacji cyfrowej. Przedmiotem uwagi były również sprawy wykorzystania obrazów satelitarnych o coraz lepszych parametrach dokładności do realizacji zadań administracji oraz ich rosnącej powszechności i zwiększaniu świadomości odbiorców końcowych.

Drugiego dnia uczestnicy seminarium mieli okazję wysłuchać Marleny Happach – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, oraz Moniki Konrad – dyrektor Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, które zapoznały zebranych z wykorzystaniem big data w prowadzeniu procesów planowania przestrzeni miejskiej w Warszawie.

Sprawy partycypacji społecznej z wykorzystaniem narzędzi GIS zaprezentowała Maria Andrzejewska – dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, na przykładzie zrealizowanego projektu społecznego „Ciepło dla Pragi”. Celem było zwiększenie świadomości energetycznej warszawiaków i nauka wykorzystania modelowania 3D (przy zastosowaniu możliwości gry komputerowej Minecraft) do planowania przyjaznej przestrzeni miejskiej.

Idea inteligentnych miast z myślą o poprawie życia mieszkańców była przedmiotem wystąpienia prof. Roberta Olszewskiego z Politechniki Warszawskiej. W dość szczególny sposób rozważył kwestię możliwości wykorzystania technologii z korzyścią, ale też z zagrożeniami dla społeczności miejskiej. Technologia może pomóc w realizacji celów i często pomaga, ale należy jej pilnować i nad nią panować, ponieważ miarą sukcesu jest zaangażowanie społeczne mieszkańców i urzędników w tworzenie przemian, a nie tylko wykorzystywanie nowinek technicznych i rozwijanie sztucznej inteligencji. Bez umiejętności wykorzystania technologii żadne narzędzia samodzielnie nie spełnią założeń smart city.

Niezwykle ciekawym i przyszłościowym był temat zaprezentowany przez prof. Krzysztofa Piecha z Uczelni Łazarskiego. Blockchain, bo o nim mowa, został przedstawiony jako najbezpieczniejsze rozwiązanie transferu danych, którego nie można sfałszować, jak w przypadku każdego innego rodzaju plików. Jego zastosowanie, nie tylko w administracji publicznej, może przynieść wymierne korzyści – przede wszystkim automatyzację procesów, bezpieczeństwo transakcji, zaufanie oraz oszczędności. Przytoczone przykłady Dubaju czy Estonii zmusiły słuchaczy do refleksji, że blockchain nie musi być kojarzony ze spekulacją i kryptowalutami, tylko z czymś niezwykle pożytecznym.

O korzyściach z publikowania danych przestrzennych pochodzących z administracji publicznej jako linked open data mówił dr inż. Adam Iwaniak z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji. Udostępnianie danych na otwartych licencjach i w otwartych standardach pozwala potencjalnym użytkownikom na kreowanie nowych usług i produktów, co prowadzi pośrednio do pobudzenia gospodarek regionalnych, a bezpośrednio do weryfikacji, bieżącej aktualizacji i zwiększania zasobu danych urzędowych, czyli niewątpliwie przynosi korzyści ekonomiczne. Z uwagi na niewystarczające rozpowszechnienie w Polsce jest to obszar o silnym potencjale rozwojowym.

Cyfryzacja w regionach jest nieuchronna i konieczna, a przykład Estonii powinien być inspiracją dla regionów w tworzeniu innowacji technologicznych w usługach cyfrowych. Kształtowanie umiejętności zarządzania zasobami danych może przynieść nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim społeczne. Wzrost wolumenu dobra wspólnego poprzez stwarzanie warunków aktywności cyfrowej w regionach przekłada się bezpośrednio na wzrost efektywności i kształtowanie umiejętności działań wśród kadry zarządzającej.

Źródło: UMWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS