wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-13| Geodezja, GIS, Instytucje

O innowacjach w informacji przestrzennej na mazowieckim seminarium

Nowe wyzwania dla regionów europejskich w tworzeniu infrastruktury informacji przestrzennej oraz budowy społeczeństwa informacyjnego, cyberbezpieczeństwo, a także efektywne wdrażanie e-usług w administracji – to tylko niektóre z tematów seminarium eksperckiego, które odbyło się 8 i 9 maja w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.


O innowacjach w informacji przestrzennej na mazowieckim seminarium

Na otwarcie spotkania wystąpił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Gospodarz dwudniowego wydarzenia wprowadził uczestników w zagadnienia związane z cyfryzacją oraz e-administracją na Mazowszu. Zwrócił uwagę na istotny aspekt transformacji cyfrowej, jakim jest możliwość optymalizacji działań i usprawnienie procesów decyzyjnych.

– Mazowsze od lat zaangażowane jest w budowanie infrastruktury informacji przestrzennej oraz w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Doskonałym przykładem może być np. nasz portal Wrota Mazowsza. Wspieramy tworzenie, zastosowanie i rozwój powszechnych i przyjaznych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dbamy o transfer wiedzy oraz podnoszenie umiejętności informatycznych i informacyjnych mieszkańców, przedsiębiorców i urzędników. Faktyczne wykorzystywanie usług i rozwiązań cyfrowych sprzyja podniesieniu jakości życia mieszkańców. To wszystko wzmacnia rozwój gospodarczy i konkurencyjność naszego regionu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

W Seminarium uczestniczyli także goście zagraniczni, m.in. Martin Roger – ambasador Republiki Estońskiej w RP, Hugo De Groof – przedstawiciel Komisji Europejskiej – DG Environment, oraz Stefan Jensen – przedstawiciel Europejskiej Agencji Środowiska.

Dwudniowe seminarium, z udziałem polskich i zagranicznych przedstawicieli świata nauki, samorządowców i przedsiębiorców oraz specjalistów w tym zakresie, było również doskonałą okazją do dyskusji m.in. o kierunkach rozwoju regionalnych systemów informacji przestrzennej. Poruszone zostały także sprawy związane z próbą wypracowania zintegrowanej strategii rozwoju IIP i cyfryzacji, w tym smart city i smart village.

Spotkanie odbyło się w ramach Zespołu Eksperckiego ds. Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej (RSIP) i Zespołu Eksperckiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego (SI) przy Związku Województw RP i było połączone z naradą geodetów województw oraz wspólnym posiedzeniem obu Zespołów.

Pierwszy dzień seminarium upłynął pod znakiem dyskusji na temat wyzwań dla regionów europejskich w tworzeniu IIP oraz budowy społeczeństwa informacyjnego. Ambasador Estonii w Polsce Martin Roger wystąpił z prezentacją na temat cyfrowych usług w Estonii „Enter e-Estonia. The coolest digital socjety”. Transformacja cyfrowa jest nie tylko zmianą technologiczną, ale zmianą organizacyjną na styku technologii, administracji, biznesu i ludzi. Estonia jest pionierem we wdrażaniu elektronicznych usług dla mieszkańców. Przykład tego kraju pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie, ale też zaufanie mieszkańców i przedsiębiorców do usług cyfrowych. Oprócz podstawowych zagadnień związanych z rejestracją firmy, usług bankowych, złożenia deklaracji podatkowych czy wniosków o dokumenty, w Estonii, jako w jednym z niewielu krajów, można nawet zagłosować w wyborach i online śledzić ich wyniki. Jako cyfrowe społeczeństwo mieszkańcy Estonii od szkolnych lat uczą się informatyki i programowania, co staje się podwaliną dla wykształconego cyfrowego społeczeństwa, konkurencyjnego na światowym rynku pracy. Mimo ogromnego zaufania do sieci internet Estonia nie zapomniała o środkach ostrożności i jako jeden z pierwszych krajów wdrożyła narodową strategię cyberbezpieczeństwa, dzięki której dane mieszkańców nie mogą być udostępniane każdej służbie na każde zapytanie, tylko z wyraźnie uzasadnionych powodów, a sami mieszkańcy mają dostęp do informacji, kto i kiedy miał wgląd w ich dane.

Podczas panelu dyskusyjnego – z udziałem m. in. ekspertów ze struktur europejskich – Stefana Jensena oraz Hugo de Groofa, a także Ambasadora Estonii Martina Rogera i zastępcy prezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego – dominowały kwestie związane z wyzwaniami, jakim muszą sprostać regiony w zakresie cyfryzacji i zarządzania tworzonymi bazami danych, we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz z trendami i trudnościami w postępującej transformacji cyfrowej. Przedmiotem uwagi były również sprawy wykorzystania obrazów satelitarnych o coraz lepszych parametrach dokładności do realizacji zadań administracji oraz ich rosnącej powszechności i zwiększaniu świadomości odbiorców końcowych.

Drugiego dnia uczestnicy seminarium mieli okazję wysłuchać Marleny Happach – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, oraz Moniki Konrad – dyrektor Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, które zapoznały zebranych z wykorzystaniem big data w prowadzeniu procesów planowania przestrzeni miejskiej w Warszawie.

Sprawy partycypacji społecznej z wykorzystaniem narzędzi GIS zaprezentowała Maria Andrzejewska – dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, na przykładzie zrealizowanego projektu społecznego „Ciepło dla Pragi”. Celem było zwiększenie świadomości energetycznej warszawiaków i nauka wykorzystania modelowania 3D (przy zastosowaniu możliwości gry komputerowej Minecraft) do planowania przyjaznej przestrzeni miejskiej.

Idea inteligentnych miast z myślą o poprawie życia mieszkańców była przedmiotem wystąpienia prof. Roberta Olszewskiego z Politechniki Warszawskiej. W dość szczególny sposób rozważył kwestię możliwości wykorzystania technologii z korzyścią, ale też z zagrożeniami dla społeczności miejskiej. Technologia może pomóc w realizacji celów i często pomaga, ale należy jej pilnować i nad nią panować, ponieważ miarą sukcesu jest zaangażowanie społeczne mieszkańców i urzędników w tworzenie przemian, a nie tylko wykorzystywanie nowinek technicznych i rozwijanie sztucznej inteligencji. Bez umiejętności wykorzystania technologii żadne narzędzia samodzielnie nie spełnią założeń smart city.

Niezwykle ciekawym i przyszłościowym był temat zaprezentowany przez prof. Krzysztofa Piecha z Uczelni Łazarskiego. Blockchain, bo o nim mowa, został przedstawiony jako najbezpieczniejsze rozwiązanie transferu danych, którego nie można sfałszować, jak w przypadku każdego innego rodzaju plików. Jego zastosowanie, nie tylko w administracji publicznej, może przynieść wymierne korzyści – przede wszystkim automatyzację procesów, bezpieczeństwo transakcji, zaufanie oraz oszczędności. Przytoczone przykłady Dubaju czy Estonii zmusiły słuchaczy do refleksji, że blockchain nie musi być kojarzony ze spekulacją i kryptowalutami, tylko z czymś niezwykle pożytecznym.

O korzyściach z publikowania danych przestrzennych pochodzących z administracji publicznej jako linked open data mówił dr inż. Adam Iwaniak z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji. Udostępnianie danych na otwartych licencjach i w otwartych standardach pozwala potencjalnym użytkownikom na kreowanie nowych usług i produktów, co prowadzi pośrednio do pobudzenia gospodarek regionalnych, a bezpośrednio do weryfikacji, bieżącej aktualizacji i zwiększania zasobu danych urzędowych, czyli niewątpliwie przynosi korzyści ekonomiczne. Z uwagi na niewystarczające rozpowszechnienie w Polsce jest to obszar o silnym potencjale rozwojowym.

Cyfryzacja w regionach jest nieuchronna i konieczna, a przykład Estonii powinien być inspiracją dla regionów w tworzeniu innowacji technologicznych w usługach cyfrowych. Kształtowanie umiejętności zarządzania zasobami danych może przynieść nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim społeczne. Wzrost wolumenu dobra wspólnego poprzez stwarzanie warunków aktywności cyfrowej w regionach przekłada się bezpośrednio na wzrost efektywności i kształtowanie umiejętności działań wśród kadry zarządzającej.

Źródło: UMWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt