wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-13| Geodezja, Prawo

Apel 45 pisze do GGK ws. dwuetapowości prac

Należy doprecyzować przepisy, tak aby całkowicie wyeliminować tzw. dwuetapowość opracowań geodezyjnych, która czasem o miesiące lub nawet lata wydłuża realizację pracy – postulują organizacje geodezyjne zrzeszone w porozumieniu Apel 45.


Apel 45 pisze do GGK ws. dwuetapowości prac

W ocenie Apelu 45 dziś teoretycznie przepisy wydają się jednoznaczne: pozytywny protokół weryfikacji oznacza przyjęcie dokumentacji do PZGiK i uwierzytelnienie dokumentów dla zamawiającego. Wykonawca zgłasza jedną pracę geodezyjną złożoną z różnych czynności (w tym np. ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych przy opracowaniu mapy do celów projektowych czy też podziału nieruchomości). Następnie starosta weryfikuje jedną pracę geodezyjną, a przy pozytywnej weryfikacji ewidencjonuje jedną pracę geodezyjną. Jeżeli złożono wniosek o uwierzytelnienie, to uwierzytelnia jedną pracę geodezyjną.

Jak jednak w liście do głównego geodety kraju zauważa Apel 45, praktyka stosowana w wielu starostwach odbiega od przepisów prawa i wprowadza tzw. dwuetapowość prac geodezyjnych. Polega ona głównie na tym, że np. przy wykonywaniu mapy do celów projektowych starosta najpierw ujawnia w EGiB prace związane z ustaleniem przebiegu granic działek ewidencyjnych, prace związane z pomiarem budynków nieujawnionych w ewidencji czy też prace związane z aktualizacją użytków. Następnie wydaje wykonawcy zaktualizowane w tym zakresie bazy danych EGiB (często w postępowaniu administracyjnym) i dopiero wtedy pozwala opracować MdcP, przedłożyć dokumenty ponownie do weryfikacji, a po tych czynnościach zaewidencjonować i je uwierzytelnić.

Mamy więc dwa etapy, dwie weryfikacje, dwa ewidencjonowania, choć jest tylko jeden przedmiot i zakres pracy, np. mapa do celów projektowych. Powoduje to, że zamierzenie inwestycyjne lub obrót nieruchomościami wydłużone są o miesiące, a nawet lata – pisze do GGK Apel 45. Dlatego Komitet Wykonawczy tego porozumienia apeluje do Waldemara Izdebskiego o doprecyzowanie przepisów w celu całkowitego wyeliminowania „dwuetapowości” opracowań geodezyjnych.

Apel 45 to porozumienie 5 organizacji zawodowych: Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Lokalnych Stowarzyszeń Geodezyjnych. Nazwa bierze się od 45 postulatów dla branży geodezyjnej zaproponowanych przez GIG, spośród których wybrano 9, co do których panuje pełna zgoda.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
czy na to nasze prawo, non-stop trzeba nalepiac jakieś plastry? Apel 45 -tak trzymac,może dacie radę.Ja popieram,przynajmniej chodzicie po ziemi.
 1 
odpowiedz zgłoś
@geo No gdyby Softline zrobił program do obsługi PODGiK bym namawiał każdego do przejścia na ten program. Wykonawcy by byli zachwyceni. Jednak z doświadczenia wiem, że niestety słabo u nich z pracami nad dużymi bazami danych a to w PODGiKu niestety mus. Ale koniec końców, marzenia można mieć :-)
 1 
odpowiedz zgłoś
;) takie ograniczenie ma spowodować chyba "podniesienie" rangi zgłoszenia pracy, a co za tym idzie programu do prowadzenia rejestru zgłoszeń. Jakby nie było zgłoszeń tylko "zwykłe" kupowanie danych z zasobu mogłaby zwiększyć się konkurencja na rynku programów ....
 1 
odpowiedz zgłoś
Psucie prawa specjalnością IV RP ? Nie widzę powodów aby ograniczać ilość czynności/prac zgłaszanych na jednym zgłoszeniu. W historii nie było takich wzorców. To się nazywa PSUCIE PRAWA i zaciąganie hamulca gospodarce! NICZEGO TO NIE ZMIENIA poza dodaniem pracy Wykonawcom, za co jak rozumiem Skarb Państwa NIE ZAPŁACI ! Takich pomysłów spodziewałbym się po ZABORCY ale nie po RODAKACH!
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Baza robocza Może po prostu któś wyjaśni urzednikowi pojęcie bazy roboczej, pokarze palcem artykuły - to pewnie nie wynika ze złych chęci tylko niewiedzy. Uwaga na koniec: prawo trzeba przestrzegac a nie je zmieniać.
odpowiedz zgłoś
:( Mi się wydaje, że w tym przypadku nie trzeba zmieniać prawa tylko urzędników. Współczuję wykonawcom co pracują na obszarze takich starostw. :(
 1 
odpowiedz zgłoś
wfwfwf wszystko pięknie tylko czy góra nie może wrócić aby starostwa po zakończeniu pracy geodezyjnej np: mapy do celów projektowych my jako wykonawcy oddajemy operat i bazę i żeby nam mogli wydrukować mapy tylko my latamy po drukarni i drukujemy mapy góra nie może nam pomóc wszytko pięknie będą ZMIANY ...........
odpowiedz zgłoś
Apelu 45 - patologie trzeba likwidować a nie starać się czynić je bardziej znośnymi do życia. To nie chodzi o to żeby zgłoszenie było jedno, załatwiane przez miesiąc, zamiast dwóch zgłoszeń, załatwianych przez dwa miesiące, ale żeby w ogóle ich nie było.
 7 
odpowiedz zgłoś
No i właśnie No i dopadła naszego GGK szara rzeczywistość. Worek z listami i postulatami się rozsypał i kto to w urzędzie ogarnie jak na wszystko trzeba byłoby odpowiedziec i jakoś się ustosunkować. A życzenia od sasa do łasa.
 5 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS