|2019-05-13|
Geodezja, Prawo
Apel 45 pisze do GGK ws. dwuetapowości prac
Należy doprecyzować przepisy, tak aby całkowicie wyeliminować tzw. dwuetapowość opracowań geodezyjnych, która czasem o miesiące lub nawet lata wydłuża realizację pracy – postulują organizacje geodezyjne zrzeszone w porozumieniu Apel 45.
W ocenie Apelu 45 dziś teoretycznie przepisy wydają się jednoznaczne: pozytywny protokół weryfikacji oznacza przyjęcie dokumentacji do PZGiK i uwierzytelnienie dokumentów dla zamawiającego. Wykonawca zgłasza jedną pracę geodezyjną złożoną z różnych czynności (w tym np. ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych przy opracowaniu mapy do celów projektowych czy też podziału nieruchomości). Następnie starosta weryfikuje jedną pracę geodezyjną, a przy pozytywnej weryfikacji ewidencjonuje jedną pracę geodezyjną. Jeżeli złożono wniosek o uwierzytelnienie, to uwierzytelnia jedną pracę geodezyjną.
Jak jednak w liście do głównego geodety kraju zauważa Apel 45, praktyka stosowana w wielu starostwach odbiega od przepisów prawa i wprowadza tzw. dwuetapowość prac geodezyjnych. Polega ona głównie na tym, że np. przy wykonywaniu mapy do celów projektowych starosta najpierw ujawnia w EGiB prace związane z ustaleniem przebiegu granic działek ewidencyjnych, prace związane z pomiarem budynków nieujawnionych w ewidencji czy też prace związane z aktualizacją użytków. Następnie wydaje wykonawcy zaktualizowane w tym zakresie bazy danych EGiB (często w postępowaniu administracyjnym) i dopiero wtedy pozwala opracować MdcP, przedłożyć dokumenty ponownie do weryfikacji, a po tych czynnościach zaewidencjonować i je uwierzytelnić.
Mamy więc dwa etapy, dwie weryfikacje, dwa ewidencjonowania, choć jest tylko jeden przedmiot i zakres pracy, np. mapa do celów projektowych. Powoduje to, że zamierzenie inwestycyjne lub obrót nieruchomościami wydłużone są o miesiące, a nawet lata – pisze do GGK Apel 45. Dlatego Komitet Wykonawczy tego porozumienia apeluje do Waldemara Izdebskiego o doprecyzowanie przepisów w celu całkowitego wyeliminowania „dwuetapowości” opracowań geodezyjnych.
Apel 45 to porozumienie 5 organizacji zawodowych: Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Lokalnych Stowarzyszeń Geodezyjnych. Nazwa bierze się od 45 postulatów dla branży geodezyjnej zaproponowanych przez GIG, spośród których wybrano 9, co do których panuje pełna zgoda.
JK
|