wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-10| GIS, Mapy, Teledetekcja

Powstała unikatowa satelitarna mapa lasów świata

Dzięki wykorzystaniu ogromnej liczby satelitarnych zobrazowań radarowych oraz algorytmów sztucznej inteligencji specjaliści z niemieckiej agencji DLR opracowali mapę prezentującą światowe lasy w rozdzielczości aż 50 metrów.


Powstała unikatowa satelitarna mapa lasów świata

Do jej wykonania zebrano 400 tys. scen radarowych pozyskanych w latach 2011-2015 w ramach satelitarnej misji TanDEM-X. By sprawnie uzyskać z nich dane o zasięgu lasów, naukowcy z DLR opracowali specjalne algorytmy uczenia maszynowego zoptymalizowane pod kątem różnych typów środowisk leśnych, a więc uwzględniające różną wysokość drzew, ich gęstość czy strukturę lasu (szczegółowo opisano je w numerze 205 czasopisma „Remote Sensing of Environment”). W ostatnim etapie otrzymane dane porównano do innych globalnych baz pokrycia terenu, tj. dotyczących sieci osadniczej (Global Urban Footprint) oraz obiektów hydrograficznych (opracowanej w ramach Climate Change Initiative ESA).

Co wyróżnia tę mapę?

Przede wszystkim wysoka rozdzielczość, wynosząca aż 50 metrów. Naukowcy z DLR podkreślają ponadto, że jest to pierwsza mapa, która w jednolity sposób prezentuje tropikalne lasy Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. Osiągnięcie tego celu było możliwie dzięki wykorzystaniu obserwacji radarowych, które pozwalają obrazować powierzchnię planety nawet przy dużym zachmurzeniu, powszechnym na obszarach równikowych.

Multum zastosowań

Światowa mapa lasów ma wprowadzić nową jakość w monitorowaniu obiegu węgla w przyrodzie, co jest istotne chociażby z punktu widzenia badania zmian klimatu. Autorzy opracowania liczą, że będzie ono wykorzystywane również przez lokalne władze, np. do walki z nielegalna wycinką. W ich ocenie mapa przyda się również w planowaniu przestrzennym, rolnictwie czy naukach leśnych. Co istotne, do celów naukowych opracowanie to jest dostępne bezpłatnie.

Wycinka lasów w brazylijskiej dżungli na satelitarnej mapie lasów

Wycinka lasów w brazylijskiej dżungli na satelitarnej mapie lasów

Światowy obraz lasów co tydzień

Opracowanie tej mapy pokazuje ogromny potencjał tkwiący w połączniu technologii radarowej teledetekcji satelitarnej, big data oraz machine learning. W ocenie naukowców z DLR doświadczenia zebrane w tym projekcie okażą się nieocenione po wystrzeleniu satelitów radarowych Tandem-L (co planowane jest na rok 2022). Ich unikatowe możliwości pozwolą na generowanie tego typu map nawet raz na tydzień! Co więcej, będzie ona zawierać dane nie tylko o zasięgu lasów, ale także o ich wysokości, strukturze czy ilości biomasy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przydalby sie link do mapy w artykule https://geoservice.dlr.de/web/maps/tdm:forestzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt