|2019-05-10|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Powstała unikatowa satelitarna mapa lasów świata
Dzięki wykorzystaniu ogromnej liczby satelitarnych zobrazowań radarowych oraz algorytmów sztucznej inteligencji specjaliści z niemieckiej agencji DLR opracowali mapę prezentującą światowe lasy w rozdzielczości aż 50 metrów.
Do jej wykonania zebrano 400 tys. scen radarowych pozyskanych w latach 2011-2015 w ramach satelitarnej misji TanDEM-X. By sprawnie uzyskać z nich dane o zasięgu lasów, naukowcy z DLR opracowali specjalne algorytmy uczenia maszynowego zoptymalizowane pod kątem różnych typów środowisk leśnych, a więc uwzględniające różną wysokość drzew, ich gęstość czy strukturę lasu (szczegółowo opisano je w numerze 205 czasopisma „Remote Sensing of Environment”). W ostatnim etapie otrzymane dane porównano do innych globalnych baz pokrycia terenu, tj. dotyczących sieci osadniczej (Global Urban Footprint) oraz obiektów hydrograficznych (opracowanej w ramach Climate Change Initiative ESA).
Co wyróżnia tę mapę?
Przede wszystkim wysoka rozdzielczość, wynosząca aż 50 metrów. Naukowcy z DLR podkreślają ponadto, że jest to pierwsza mapa, która w jednolity sposób prezentuje tropikalne lasy Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. Osiągnięcie tego celu było możliwie dzięki wykorzystaniu obserwacji radarowych, które pozwalają obrazować powierzchnię planety nawet przy dużym zachmurzeniu, powszechnym na obszarach równikowych.
Multum zastosowań
Światowa mapa lasów ma wprowadzić nową jakość w monitorowaniu obiegu węgla w przyrodzie, co jest istotne chociażby z punktu widzenia badania zmian klimatu. Autorzy opracowania liczą, że będzie ono wykorzystywane również przez lokalne władze, np. do walki z nielegalna wycinką. W ich ocenie mapa przyda się również w planowaniu przestrzennym, rolnictwie czy naukach leśnych. Co istotne, do celów naukowych opracowanie to jest dostępne bezpłatnie.
Wycinka lasów w brazylijskiej dżungli na satelitarnej mapie lasów
Światowy obraz lasów co tydzień
Opracowanie tej mapy pokazuje ogromny potencjał tkwiący w połączniu technologii radarowej teledetekcji satelitarnej, big data oraz machine learning. W ocenie naukowców z DLR doświadczenia zebrane w tym projekcie okażą się nieocenione po wystrzeleniu satelitów radarowych Tandem-L (co planowane jest na rok 2022). Ich unikatowe możliwości pozwolą na generowanie tego typu map nawet raz na tydzień! Co więcej, będzie ona zawierać dane nie tylko o zasięgu lasów, ale także o ich wysokości, strukturze czy ilości biomasy.
JK
|