Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-09| GIS, Mapy, Teledetekcja

Już niemal cała Polska w 3D

Województwo wielkopolskie dołączyło do grona regionów posiadających bryłowy model 3D zabudowy (szczegółowość LoD 1).


Już niemal cała Polska w 3D

Jest to piąte województwo (po dolnośląskim, lubuskim, łódzkim i pomorskim), dla którego udostępniono modele w tym standardzie, choć nadmieńmy, że na razie białą plamą jest w tym regionie powiat poznański.

Modele LoD 1 są wykonywane siłami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Do ich opracowania wykorzystano obrysy budynków z bazy BDOT10k (klasa BUBD_A) oraz dane wysokościowe z lotniczego skaningu laserowego (ALS). Wysokości każdego modelu wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami budynków.

Jak zapowiada GUGiK, do 15 maja bryłowy model 3D będzie mieć również województwo zachodniopomorskie. Tym samym już cały kraj będzie pokryty trójwymiarowym modelem zabudowy, przy czym dla 10 województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego) będzie to opracowanie o szczegółowości LoD 2, a więc uwzględniające również kształt dachów. Dane te wykonano w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP).

Modele LoD 1 oraz LoD 2 można bezpłatnie pobrać z Geoportalu. By ściągnąć plik w formacie CityGML, należy w włączyć warstwę „Dane do pobrania”, a następnie narzędziem identyfikacji wskazać powiat, który nas interesuje.

Warto dodać, że w Geoportalu dodano nową funkcjonalność pozwalającą przy pobieraniu modeli 3D zgłosić swoje uwagi odnośnie do modeli budynków lub zauważonych błędów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS