wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak oszukać GPS?
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-09| GIS, Mapy, Teledetekcja

Już niemal cała Polska w 3D

Województwo wielkopolskie dołączyło do grona regionów posiadających bryłowy model 3D zabudowy (szczegółowość LoD 1).


Już niemal cała Polska w 3D

Jest to piąte województwo (po dolnośląskim, lubuskim, łódzkim i pomorskim), dla którego udostępniono modele w tym standardzie, choć nadmieńmy, że na razie białą plamą jest w tym regionie powiat poznański.

Modele LoD 1 są wykonywane siłami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Do ich opracowania wykorzystano obrysy budynków z bazy BDOT10k (klasa BUBD_A) oraz dane wysokościowe z lotniczego skaningu laserowego (ALS). Wysokości każdego modelu wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami budynków.

Jak zapowiada GUGiK, do 15 maja bryłowy model 3D będzie mieć również województwo zachodniopomorskie. Tym samym już cały kraj będzie pokryty trójwymiarowym modelem zabudowy, przy czym dla 10 województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego) będzie to opracowanie o szczegółowości LoD 2, a więc uwzględniające również kształt dachów. Dane te wykonano w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP).

Modele LoD 1 oraz LoD 2 można bezpłatnie pobrać z Geoportalu. By ściągnąć plik w formacie CityGML, należy w włączyć warstwę „Dane do pobrania”, a następnie narzędziem identyfikacji wskazać powiat, który nas interesuje.

Warto dodać, że w Geoportalu dodano nową funkcjonalność pozwalającą przy pobieraniu modeli 3D zgłosić swoje uwagi odnośnie do modeli budynków lub zauważonych błędów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie prawda W Policach i Goleniowie to jeszcze mapa papierowa jest :-))))))

Przeciągnij dobqgis i zapisz jako inny format. Dwg też tam jest.

citygml Zlitujcie się - dajcie jakiś format normalny typu dwg (bez atrybutow) lub shp z atrybutami. Citygml (gml, xml wraz ze schematem aplikacyjnym) to nie jest standard dla inżyniera.

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt