Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-04-24| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o interesie prawnym spadkobiercy

Czy sam akt stanu cywilnego wystarczy, by spadkobierca mógł wykazać swój interes prawy w dostępie do danych EGiB? W rozstrzygniętej niedawno sprawie sąd administracyjny był innego zdania niż starosta oraz WINGiK.


WSA o interesie prawnym spadkobiercy

Na początku 2018 roku obywatelka zwróciła się do starosty o wydanie wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków dla kilku działek należących do jej zmarłych rodziców. Jako uzasadnienie wskazała zamiar sprawdzenia stanu prawnego i wglądu w księgi wieczyste tych nieruchomości. Starosta wezwał ją jednak do wykazania interesu prawnego do uzyskania żądanych informacji, czego wymaga ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne. W odpowiedzi kobieta wskazała, że chce przeprowadzić postępowanie spadkowe i dział majątku spadkowego po zmarłych rodzicach.

Dla starosty wyjaśnienia te nie były jednak wystarczające i wydał decyzję odmowną. Po złożeniu przez kobietę odwołania podobne rozstrzygnięcie wydał także WINGiK. Organy argumentowały swoją decyzję m.in. tym, że interesu prawnego nie można bezpośrednio wywodzić z zamiaru zainicjowania postępowania przed sądem powszechnym. Ponadto same akty stanu cywilnego nie są wystarczające do wykazania prawa własności po zmarłym spadkodawcy, zatem nie mogą stanowić podstawy do wydania żądanych wypisów. Poza tym – argumentują organy – wypis i wyrys z EGiB wcale nie są niezbędne do postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Natomiast po rozstrzygnięciu tego postępowania skarżąca będzie już mogła na jego podstawie uzyskać żądany dokument.

Tak sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W swojej skardze kobieta zwróciła m.in. uwagę, że wbrew opinii obu organów wskazane dokumenty z EGiB są jej niezbędne. Chce ona bowiem przeprowadzić postępowanie spadkowe i dział spadku po zmarłych rodzicach w ramach jednego postępowania. Skarżąca nie zna powierzchni wskazanych działek, rodzaju gruntów i ich klasy, a ustalenie tych informacji jest niezbędne do wszczęcia postępowania działowego. Poza tym zgodnie z Kodeksem cywilnym z chwilą śmierci rodziców jako ich następca prawny weszła w prawa i obowiązki majątkowe zmarłych. Zatem wspólnie ze swoją siostrą skarżąca stała się współwłaścicielką przedmiotowych nieruchomości. Ponadto skarżącą i jej siostrę należy zaliczyć do kategorii osób, które obecnie władają przedmiotowymi gruntami.

W wyroku z 11 kwietnia br. (sygn. akt III SA/Kr 32/19) WSA w Krakowie przyznał rację skarżącej i uchylił zaskarżone decyzje starosty i WINGiK-a.

W ocenie sądu w toku postępowania skarżąca wielokrotnie wskazywała, że żądany dokument jest jej niezbędny w postępowaniu spadkowym, gdyż chce uregulować sprawy spadkowe w jednym postepowaniu. Nie jest rolą organów ewidencyjnych narzucanie jej kilkuetapowego sposobu załatwienia spraw spadkowych. Jeżeli wolą skarżącej jest łączne rozpoznanie jej żądań, tj. stwierdzenie nabycia spadku, jego dział i zniesienie współwłasności, to ma ona do tego prawo. Odmowa wydania wypisów i wyrysów zmusza ją zaś do przeprowadzenia postępowania co najmniej dwuetapowo, tzn. najpierw powinna ona przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, następnie z odpowiednim dokumentem (tj. postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktem poświadczenia dziedziczenia) udać się do starosty i dopiero po uzyskaniu wypisów i wyrysów przeprowadzić dział spadku i zniesienie współwłasności.

Zdaniem WSA skarżąca wskazała przepisy stanowiące podstawę jej interesu prawnego. Jest ona bowiem następcą prawnym swoich rodziców będących właścicielami wymienionych we wniosku działek, a więc z chwilą ich śmierci sama stała się wraz z siostrą ich współwłaścicielką.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama