wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
BARI '76
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-23| Przetargi

Resort inwestycji przymierza się do pilotażu standardu baz danych planistycznych

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało zaproszenie do składania propozycji cen w ramach rozeznania rynku w związku z planowanym wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Pilotaż standardu baz danych planistycznych”.


Resort inwestycji przymierza się do pilotażu standardu baz danych planistycznych
Planowane w przyszłości zamówienie publiczne obejmie przeprowadzenie pilotażu tworzenia danych przestrzennych w postaci zgodnej ze standardem baz danych planistycznych, modyfikację tego standardu na podstawie wyniku pilotażu oraz opracowanie narzędzia informatycznego.

Jak czytamy w ogłoszeniu, w celu odpowiedniego oszacowania wartości zamówienia wraz z opisem przedmiotu zamówienia dołączony został Standard baz danych planistycznych (Standard BDP 0.1) opracowany w ramach zamówienia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pt. „Opracowanie projektu standardów baz danych planistycznych” na podstawie umowy z 14 grudnia 2016 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaznacza przy tym, że nie jest on standardem docelowym, obowiązującym ani rekomendowanym przez nie do stosowania przy opracowywaniu dokumentów planistycznych.

Opublikowane ogłoszenie ma na celu wyłącznie oszacowanie wartości zamówienia w związku z planowanym zamówieniem publicznym. Termin przekazania szacowanych wartości zamówienia (wyłącznie elektronicznie) upływa 30 kwietnia br.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No cóż podobnie do Stefana nie napiszę już na temat tego modelu nic. Nie będę się pastwił.

No proszę Lutz, nie wiedziałem że on coś dla Polski robił. ;) Hmmm.....

Dziękuję przydadzą się. Pozdrawiam

schematy zaktualizowano ogłoszenie - schematy aplikacyjne już są pod linkiem

@GG Chciałbym pomóc, ale nie potrafię zrozumieć na czym polega problem. Czy jest kłopot z otworzeniem PDFa?

Ta specyfikacja to jakby w Notatniku oglądać RTF "\clpadl50\clpadt50\clpadr50\clpadb50\clpadfl3\ ...". Proszę mi to odczytać, ale nie wolno otwierać w żadnym wordopodobnym programie. Informatycy i GISowcy. Czy nie rozumiecie, że ten standard musi być czytelny dla zwykłego użytkownika. To tak jakby czytać za pomocą Notatnika artykuł zapisany w RTF. Na końcu możecie mieć te swoje UML i GML, ale początek musi być czytelny. Urbaniści są jakieś 20 lat za geodetami. Wiem coś o tym. bo z nimi współpracuję. Samorządowcy wam to wykopią na księżyc.

Zawodowcy nie boją się pokazać efektów swojej pracy. Eap na stół proszę. Krajowa iip to np warstwy level w danych Geo-systemu czy może dxf bez układu który widzę w niektórych gminach. Jak można planować przetworzenie niezdefiniowanych danych źródłowych ? Gdzie pilotaż będzie wykonywany ? W ilu gminach ?

@Analizator Nie chcę kopiować ducha Inspire, tylko żeby twórcy nowych schematów aplikacyjnych byli świadomi, że nie są na pustyni i że trzeba dostosować się do istniejącego środowiska tj. krajowej IIP, która jest/powinna być częścią europejskiej IIP. Na temat danych na dane.gov.pl wolę się nie wypowiadać, bo niezwykłem wyrażać niepochlebnych opinii na forum. Zresztą miejsce udostępnienia danych to zupełnie inna kwestia. Nikt nikomu niczego za darmo nie da. Tym bardziej jeśli chodzi o wiedzę. Jeśli ktoś coś rozdaje za darmo, to znaczy że nie zajmuje się tym zawodowo lub na w tym interes w w innym miejscu kasę weźmie. A tą kwestią powinni się zająć zawodowcy.

Stefanie nie musisz kopiować ducha Inspire, wystarczy że zrobisz proste modele krajowe i np w Hale zasady konwersji. I już wszystkie Elfy nie będą potrzebne, a przy okazji nie wkurzysz planistów. To zamówienie to wtyczka do qgisa, jak nie będzie eap i xsd nie da się oszacować kosztów i pójdą w kosmos. Doświadczenie uczy bowiem że modele są zazwyczaj skopane a tego bez eap nie sprawdzisz. Mowy też nie ma kto jest właścicielem praw autorskich i majatkowych i czy zostały one przeniesione na ministerstwo oraz w jakich polach eksploatacji można się poruszać. Skoro zaś propozycja modelu już jest i może być publikowana to proponuję ministerstwu opublikowanie jej na dane.gov.pl może nie będzie potrzeby pisania wtyczek bo ktoś je zrobi albo naprowadzi na problemy w schematach dając ministerstwu dodatkowa darmowa wiedzę.

@geodeta mierniczy Ciekawa byłaby odpowiedź na zadane pytanie. Rzeczywiście środki jakie są wpompowywane do dużych integratorów przy pomocy dużych unijnych projektów są ogromne i niewielka ich część - przeznaczona na badania nad modelami danych mogłaby poskutkować pozytywnie. Stosuję tryb przypuszczający, bo we zależności od tego kto z naukowców będzie robił te badania mogą wyjść różne efekty. Ani tytuły, ani dotychczasowe doświadczenie nie gwarantują przygotowania optymalnych modeli danych. Moim zdaniem potrzebny jest zespół zorientowany w procesach biznesowych realizowanych na poziomie operacyjnym (chodzi o konkretnie wykonywaną pracę na najniższym szczeblu), znajomość narzędzi i zasad modelowania, świadomość ducha INSPIRE jeśli zdecydujemy się wykorzystać jako podstawę modele INSPIRE i standardową metodykę rozszerzania modeli. Te ostatnie elementy znajdują się w dokumentach załączonych do zlecenia na wycenę prac i w tym kontekście dokument powinien być wzorem dla przyszłych specyfikacji danych IIP.

Niezależnie od oceny tych zamierzeń, należy w ich kontekście zapytać o sposób wprowadzania standardów baz danych w geodezji. Były jakieś pilotaże, były wyciągane z nich wnioski i modyfikowane standardy, a może ktoś widział gdzieś jakąś ewaluację projektów geodezyjnych baz danych? Przecież stan ich zaawansowania, według władzy, jest bardzo wysoki. Oczywiście pytania są retoryczne. W geodezji mamy do czynienia z ordynarnym rabunkiem budżetu w ramach którego pogwałcowno wszystkie zasady pracy nad projektami tego typu. A to pozwala ocenić i intencje, i kompetencje kolejnych ministerstw, GGK, i całego tego towarzystwa które za całą awanturą stoi. Łącznie z tak zwaną sferą naukową która zamieniła się w grupę klakierów próbujących uszczknąć coś z pańskiego stołu. Żenujący spektakl który ma w tytule "Money, money ..."

@Analizator Rzeczywiście jeśli trzeba będzie modyfikować diagramy, ale czy gdzieś jest napisane, że wykonawca roboty (nie wyceny) takich plików nie dostanie? Może na tym etapie zamawiający chce przekazać minimum informacji potrzebnej do wyceny prac. Moim zdaniem ten etap prac nie wymaga przekazania eap albo XMI. Natomiast rzeczywiście odnosi się wrażenie że zamawiający nieco powierzchownie podchodzi do tematu analizy.

Tyle że do takiej analizy Stefanie potrzebne są pliki eap a nie wydruki w opisie, nawet xls nie wystarczą. Szkoda że tego zamawiający nie wie.

a kiedy koństytucja też będzie w uml?

@GG tja. Najlepiej skonstruować UMLowego dziwoląga, potem z grubsza zrobić z tego automatem (prawie) XSD i wrzucić do rozporządzenia. Taki scenariusz już był, i szanowne Środowisko nie jest zadowolone z modelu EGIB, BDOT500 czy GESUT. A danych fotogrametrycznych w ogólne nikt nigdy nie zobaczy w modelu z rozporządzenia, bo model jest tak zważony że nie da się zapisać danych w tym modelu. Moim zdaniem to jest pierwsza od wielu lat (od 1999 roku), publiczna aktywność urzędu mająca na celu praktyczne zweryfikowanie opracowanego modelu - przed zamieszczeniem go w rozporządzeniu. Za to niestety też trzeba zapłacić. Mogłem jakieś pilotaże przeoczyć... Gratuluję MIIR pomysłu. Oczywiście w SIWZ można byłoby poprawić/przewidzieć to czy owo (np. przeprowadzić analizę istniejących struktur i zbadać możliwość zmapowania danych z istniejących modeli do proponowanego modelu), ale ogólnie właśnie tak powinno się wdrażać nowe modele a nie w stylu GUGiKowym (w epoce przedizdebskiej :).

czyli kolejne bazy. :-) Polska to bogata kraj.

Super czytelne te opisy, brawo! Równie dobrze można to była zapisać w języku Esperanto. Znów gminy to odrzucą, jako element który może na lata sparaliżować tworzenie MPZP, a zatem ich rozwój. Do tego takie kwiatki: "UWAGA. W celu zapoznania się z notacją języka UML, należy skorzystać z Załącznika D w normie ISO 19103:2005". Normy trzeba sobie kupić i to tylko dla siebie.

kolejny Kolejny pilotaż, kolejna analiza, kolejny dialog, kolejne pieniądze, kolejne lody...

18 komentarzy

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt