|2019-04-23|
Mapy, Instytucje, Imprezy
Dawne mapy Śląska i księstw śląskich na wystawie w Świdnicy
Niezwykły zbiór map niderlandzkich będzie można oglądać podczas wystawy czasowej w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Jej wernisaż odbędzie się w najbliższą środę 24 kwietnia o godz. 18.00. Poprzedzi go wykład dr. Kazimierza Kozicy na temat historii XVI- i XVII-wiecznej kartografii śląskiej (o godz. 17.00).
fot. MDK
|
|
|
|
|
|
Jak przekonuje dr Kazimierz Kozica, wystawa pod hasłem „Silesia et Ducati Silesiae – dawne mapy Śląska i księstw śląskich Jonasa Scultetusa i Fridericusa Khunoviusa ze złotego wieku kartografii niderlandzkiej” przedstawia zespół wszystkich map Śląska i księstw śląskich formatu folio (atlasowego), jakie zostały wydane głównie w XVII w. w ówczesnym centrum niderlandzkiej produkcji kartograficznej – w Amsterdamie. Mapy na wystawie będą prezentowane w porządku chronologicznym od pierwszego wydania po ostatnie wydanie, a na nich ukazane zostaną zmiany sygnatur wydawców czy innych elementów treści kartograficznej, które skutkowały tym, że mamy do czynienia z innym stanem danej mapy.
W zapowiedzi wystawy przeczytamy też, że działające w XVII w. w Amsterdamie kartograficzne oficyny wydawnicze należały do najlepszych w całej w Europie, a tym samym i w ówczesnym świecie. Prym wiodły dwie konkurujące ze sobą słynne oficyny wydawnicze należące do Joannesa Janssoniusa (1588-1664) i do Willema Janszoona Blaeua (1571-1638) – później do jego synów Joana (1597/98-1673) i Cornelisa (ok. 1610-1642) Blaeua, a po śmierci brata od 1642 r. już tylko do samego Joana Blaeua.
Publikowane przez nich mapy Śląska i mapy księstw śląskich zamieszczane w różnych atlasach tych oficyn były ich opracowaniami map narysowanych przez słynnego śląskiego kartografa Jonasa Scultetusa (1603-1664), urodzonego w Szprotawie, a zmarłego w Lesznie z wykształcenia prawnika, który pracował także jako wychowawca magnackich dzieci, w tym m.in. Leszczyńskich. Był on autorem ośmiu map śląskich opracowanych w latach 1627–1635: pięciu map księstw: głogowskiego, wołowskiego, legnickiego, wrocławskiego i grodkowskiego oraz mapy Hrabstwa Kłodzkiego, mapy generalnej Śląska Dolnego i mapy generalnej całego Śląska, a także tablic genealogicznych śląskiego rodu von Stoschów (1637).
Eksponowane mapy pochodzą z kolekcji prywatnych. Wystawa potrwa do 16 czerwca br.
Źródło: MDK, AW
|