Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-04-23| GNSS, Geodezja, GIS

Pierwszy BeiDou na nowej orbicie

W ostatnią sobotę (20 kwietnia) z powodzeniem wystrzelono kolejnego satelitę chińskiego systemu nawigacji. Będzie to pierwszy aparat BeiDou-3 umieszony na orbicie geosynchronicznej.


Pierwszy BeiDou na nowej orbicie

Po przejściu testów orbitalnych konstelacja BeiDou III generacji będzie liczyć 18 satelitów, z czego 16 pracuje na orbicie średniej i po jednym na geostacjonarnej i geosynchornicznej. Docelowo system ma składać się z 35 aparatów: 27 na orbicie średniej, 5 na geostacjonarlnej i 3 na geosynchornicznej.

W rozmowie z agencją Xinhua główny projektant systemu Yang Changfeng wyjaśnia, że BeiDou jest jedynym rozwiązaniem nawigacyjnym wykorzystującym aż trzy rodzaje orbit. Takie rozmieszczenie satelitów zapewnia podwyższoną dostępność sygnałów nie tylko w Chinach, ale na całym obszarze Azji i Pacyfiku, co przekłada się na wyższa dokładność pomiaru. Według informacji Yanga Changfenga obecnie dokładność BeiDou standardowo wynosi 10 metrów, a w Chinach – około 5 metrów.

Jak wynika z depeszy agencji Xinhua, jeszcze w tym roku w kosmosie powinno znaleźć się kolejnych 8-10 satelitów BeiDou-3, a ogłoszenie pełnej operacyjności systemu ma nastąpić już w przyszłym roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama