wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Skaning laserowy pomoże odbudować Notre Dame?

Czy nowoczesne technologie pomiarowe mogą pomóc w obudowie katedry Notre Dame w Paryżu?


Skaning laserowy pomoże odbudować Notre Dame? <br />
Model 3D Notre Dame w grze Assassin's Creed Unity
Model 3D Notre Dame w grze Assassin's Creed Unity

Pożar tego bezcennego zabytku wybuchł wczoraj (15 kwietnia) około godziny 19:00. Najprawdopodobniej jako pierwsze zajęły się rusztowania ustawione wokół katedry. Po około godzinie zawaliła się jej iglica. Pożar udało się ugasić dziś około 4 nad ranem. Jak wynika z doniesień medialnych, mimo ogromnych zniszczeń (spłonęło m.in. 2/3 zadaszenia) zasadnicza konstrukcja świątyni została uratowana. Udało się także ocalić wiele bezcennych eksponatów przechowywanych w katedrze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział szybkie podjęcie działań na rzecz odbudowy Notre Dame. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy zabytek ten posiadał szczegółową dokumentację, która pozwoli na wierne odtworzenie zniszczonego obiektu. Idealne do tego celu byłyby dane ze skanowania laserowego, które oferują zarówno bardzo wysoką szczegółowość, jak i dokładność. Zalety te sprawiają, że skaning jest ona coraz powszechniej wykorzystywany w inwentaryzacji zabytków – m.in. na wypadek tego typu zdarzeń.

Jak wynika z ogólnodostępnych informacji, na szczęście katedra Notre Dame została zeskanowana. Pomiary kilka lat temu przeprowadził amerykański historyk sztuki Andrew Tallon. Wykorzystując tę technologię, pomierzył on również wiele innych gotyckich świątyń, a jego dokonania opisano w National Geographic.

Podczas prac w Norte Dame wykonał on około 50 skanów, generując chmurę składającą się z ponad 1 mld punktów o dokładności około pół centymetra. Oprócz skanów pozyskano także panoramy sferyczne. Dane te umożliwiły dokładną ocenę stanu zachowania świątyni. Pozwoliły także dowiedzieć się o niej kilku nieznanych wcześniej ciekawostek. Ustalono m.in., że kolumny w nawie głównej nie są ustawione idealnie w linii prostej, gdyż wznoszono je wokół istniejących struktur.

Złą wiadomością jest natomiast to, że w zeszłym roku Andrew Tallon zmarł – na razie trudno więc powiedzieć, na ile uda się wykorzystać zebrane przez niego dane.

Ale wiadomo już, że nie jest to jedyne szczegółowe odwzorowanie 3D tej świątyni (fot. powyżej). Jej model wykonano również przy okazji tworzenia gry komputerowej Assassin's Creed Unity. Na jej potrzeby przez dwa lata tworzono trójwymiarowy model Paryża z 1789 roku, przy czym – jak podkreślają twórcy – szczególnie dużo uwagi poświęcono właśnie katedrze Notre Dame.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Problem. Wzięli by spycha, rozepchali toto i skończyły by się Wszystkie problemy, dywagacje ... I jeszcze by na gruncie zarobili.

50 skanów 50 skanów (stanowisk) na taki obiekt to jednak niewiele, ale zawsze to coś, więcej niż nic.

Kukiełka Macron wlasnie zapowiedział ze odbudowana katedra nie będzie monokulturowa...

Hagia Sofia 10 skanow w Notre Dame to chyba starczy na 3 kaplice boczne.Dajcie pokoj... BTW w Hagia Sofia w 2015 widzialem mnostwo targetow ponaklejanych checkerboard na scianach. Gesto skanowali Turcy. Cos przeczuwali czy pamietaja oblezenie Konstantynopola?

W Polsce także skanujemy Na szczęście wiele zabytków w Polsce już jest zeskanowanych. Niestety nie była zeskanowana katedra w Gorzowie Wielkopolskim. http://79.137.71.50/iv.Bazylika_Archikatedralna/?v lon=0.62

Jak tak... odbudowa bez PODGiKÓW, weryfikatorów, pewnie jeszcze gełodeci bez uprawnień.... a czekaj czekaj to nie Polska to Francja.

@Iiiii Możesz spokojnie zdjąć swoją zabawną foliową czapeczkę. Nikt tam nie postawi meczetu.

Hagia Sofia 2 Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku została zamieniona na meczet. W Paryżu będzie podobnie? Nikt nie pyta co z dzwonnikiem.

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt