Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-04-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Skaning laserowy pomoże odbudować Notre Dame?

Czy nowoczesne technologie pomiarowe mogą pomóc w obudowie katedry Notre Dame w Paryżu?


Skaning laserowy pomoże odbudować Notre Dame? <br />
Model 3D Notre Dame w grze Assassin's Creed Unity
Model 3D Notre Dame w grze Assassin's Creed Unity

Pożar tego bezcennego zabytku wybuchł wczoraj (15 kwietnia) około godziny 19:00. Najprawdopodobniej jako pierwsze zajęły się rusztowania ustawione wokół katedry. Po około godzinie zawaliła się jej iglica. Pożar udało się ugasić dziś około 4 nad ranem. Jak wynika z doniesień medialnych, mimo ogromnych zniszczeń (spłonęło m.in. 2/3 zadaszenia) zasadnicza konstrukcja świątyni została uratowana. Udało się także ocalić wiele bezcennych eksponatów przechowywanych w katedrze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział szybkie podjęcie działań na rzecz odbudowy Notre Dame. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy zabytek ten posiadał szczegółową dokumentację, która pozwoli na wierne odtworzenie zniszczonego obiektu. Idealne do tego celu byłyby dane ze skanowania laserowego, które oferują zarówno bardzo wysoką szczegółowość, jak i dokładność. Zalety te sprawiają, że skaning jest ona coraz powszechniej wykorzystywany w inwentaryzacji zabytków – m.in. na wypadek tego typu zdarzeń.

Jak wynika z ogólnodostępnych informacji, na szczęście katedra Notre Dame została zeskanowana. Pomiary kilka lat temu przeprowadził amerykański historyk sztuki Andrew Tallon. Wykorzystując tę technologię, pomierzył on również wiele innych gotyckich świątyń, a jego dokonania opisano w National Geographic.

Podczas prac w Norte Dame wykonał on około 50 skanów, generując chmurę składającą się z ponad 1 mld punktów o dokładności około pół centymetra. Oprócz skanów pozyskano także panoramy sferyczne. Dane te umożliwiły dokładną ocenę stanu zachowania świątyni. Pozwoliły także dowiedzieć się o niej kilku nieznanych wcześniej ciekawostek. Ustalono m.in., że kolumny w nawie głównej nie są ustawione idealnie w linii prostej, gdyż wznoszono je wokół istniejących struktur.

Złą wiadomością jest natomiast to, że w zeszłym roku Andrew Tallon zmarł – na razie trudno więc powiedzieć, na ile uda się wykorzystać zebrane przez niego dane.

Ale wiadomo już, że nie jest to jedyne szczegółowe odwzorowanie 3D tej świątyni (fot. powyżej). Jej model wykonano również przy okazji tworzenia gry komputerowej Assassin's Creed Unity. Na jej potrzeby przez dwa lata tworzono trójwymiarowy model Paryża z 1789 roku, przy czym – jak podkreślają twórcy – szczególnie dużo uwagi poświęcono właśnie katedrze Notre Dame.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama