wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-12| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG pyta o nieprawidłowości w służbie geodezyjnej

Polskie Towarzystwo Geodezyjne opublikowało ankietę dotyczącą nieprawidłowości i zaniedbań w stosowaniu przepisów z zakresu geodezji i kartografii przez organy i instytucje publiczne. Jej celem jest zbadanie skali oraz miejsca występujących nieprawidłowości i zaniedbań organów władzy publicznej i instytucji w prowadzonych postępowaniach administracyjnych, sądowych i cywilno-prawnych.


PTG pyta o nieprawidłowości w służbie geodezyjnej

Badanie składa się z 14 pytań dotyczących m.in.: wymiany danych między wykonawcą a ODGiK-iem, ustalania granic działek ewidencyjnych, podziałów nieruchomości, uwierzytelniania, prowadzenia EGiB oraz map do celów prawnych.

„Nasze dotychczasowe doświadczenia, ale także napływające na bieżąco informacje i sygnały, pozwalają nam stwierdzić, że właściwe stosowanie prawa przez różne organy i instytucje w wielu przypadkach nadal pozostawia wiele do życzenia. Ogłoszona ankieta ma nam pomóc w ocenie skali występujących nieprawidłowości, a także wskazać konkretne miejsca ich występowania” – wyjaśniają przedstawiciele PTG. Jak zapewniają, wszelkie zdobyte w ten sposób informacje będą poufne i posłużą jedynie do dokonania analiz, a być może będą także podstawą w sporządzeniu skarg, wniosków i innych wystąpień kierowanych do odpowiednich organów.

Przejdź do ankiety

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czyli jednak Mierniczek hejterek :-) ... EOT

~Juliuszu jak na dłoni widać Twoją nieporadność. A problemy istotne są gdzie indziej. Jeśli niektórzy ich nie widzą to już ich problem. Ja nikomu palcem nie będę pokazywać. Trzeba się dobrze rozglądać, a nie gwiazdorzyć. Chociaż tu już snickers nie pomoże :-)

Jak na dłoni to widać słabość Twojej manipulacji Mierniczku, i wszystkie inne nicki pod którymi występujesz. Chcesz koniecznie przykopać obecnemu zarządowi PTG a nawet nie potrafisz znaleźć sensownych argumentów. Z drugiej strony, naprawdę jeśli ktoś wskaże problemy, pytania, którymi nalezy się zająć to nie ma problemu żeby znalazły się w następnych ankietach (jestem przekonany). Także ponawiam pytanie, wcale nie prowokacyjnie a z myślą by wskazać istotne tematy którymi może się zająć PTG. Nikt nie jest nieomylny i wszechwiedzący, i przyda się każdy komentarz który będzie merytorycznie dotyczył tematu.

Już mamy ok 170 odpowiedzi... To informacja z dnia dzisiejszego. Zdecydowana większość osób wypełniła ankietę "online". Ale kilka ankiet zostało także przesłanych na naszą "zarządową" pocztę elektroniczną. Zachęcamy do wypełnienia ankiety tych, którzy jeszcze tego nie zrobili... PS. Dziękujemy Redakcji "Geodety" za nagłośnienie naszej inicjatywy.

~Juluszu Tematy istotne wszyscy widzą jak na dłoni. Aż dziw, że Ty tego nie widzisz. Ha ha ha.

Już kolejny raz ktoś pisze o tym żeby zrobić taką ankietę. No śmiało, rób (róbcie), a nie chowajcie się po krzakach pokrzykując groźnie tylko dlatego, że was nie widać. Do boju ;-P.

ankieta To może przeprowadzimy ankietę o błędach i nieprawidłowościach popełnianych przez wykonawców. No proszę kto będzie na górze takiej ankiety. Zapraszam

~Geodeta Nigdzie nie pisałem, że nie potrzeba uprawnień. Pisałem o stanowisku Geodety Gminnego który jest w świetle ustawy niepotrzebny do wydania decyzji rozgraniczeniowej.

art.42.2 pkt4 - wykonywanie czynności technicznych i ADMINISTRACYJNYCH związanych z rozgraniczeniem nieruchomości - są to czynności do których należy posiadać uprawnienia zawodowe (wykonywanie samodzielnych funkcji), więc chyba jednak w gminach powinny być osoby z uprawnieniami.

do ~$ Czytać przepisy ze zrozumieniem. Obowiązek powołania geodety gminnego występuje tylko w przypadku powierzenia swoich zadań przez Starostę art. 6a PG. Rozgraniczanie gruntów jest wprost wpisane w ustawie do zadań Wójta - bez pomocy geodety gminnego. To oczywiście patologia ale zupełnie legalna i oparta w przepisach. Zwracam tylko uwagę żeby nie mylić pojęć. "4. Starosta na wniosek gminy powierza wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), w drodze porozumienia, prowadzenie spraw należących do zakresu jego zadań i kompetencji, w tym wydawanie decyzji administracyjnych, po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 6. 5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi sprawy powierzone na podstawie ust. 4 przy pomocy geodety gminnego wchodzącego w skład urzędu gminy."

$ - i co z tego? Nie wiesz, że urzędnicy mają wiedzę, uprawnienia i kompetencje "z urzędu". :-)

Mam na myśli że w gminach nie ma geodetow gminnych a procedurą administracyjną rozgraniczenia prowadzi osoba bez wykształcenia geodezyjnego A o uprawnieniach nie wspomnę.

$, co masz na myśli?

Teraz to i ja wypełnię ankietę.

A widział ktoś geodetę gminnego który prowadzi sprawy rozgraniczenia?

Uderz w stół A nożyce się odezwą. No i proszę jaki skowyt... Zabolało i jest pisk. Moja ankieta też poszła.

@? poszukaj takiego powiatu w okolicach wrocławia

Tematy zastępcze? To zapraszam do przedstawienia tematów istotnych. Bardzo jestem ciekaw konkretów. :-D

Ankieterzy serwują środowisku tematy zastępcze. Mnie to nie dziwi. Specjaliści od "rozrywki" próbująodwrócić uwagę od realnych problemów. Klaszczmy więc im drodzy geodeci.

Ankieta wypełniona i wysłana. Czekam na ciąg dalszy. Prawie straciłem nadzieję że cokolwiek da się zmienić na lepsze w naszej branży dla geodetow, ale ankietę wypełniłem. Pozdrawiam.

/ rzeczywiście nie ten poziom .My Wykonawcy nadal zmuszeni jesteśmy "mierzyć" do Kronsztadu..

Gdzie jest złoto Drodzy komentatorzy naprawdę nie warto komentować poczynań tych ludzi. Dla mnie to nie ten poziom. Są ważniejsze sprawy w środowisku ...

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą ankietą... Wczoraj, jeszcze zanim upłynęło 24 godziny od publikacji, naszą ankietę wypełniło ok. 120 osób, a kolejnych kilkaset osób (ok. 300) zapoznało się z jej treścią. Przyznaję, że tak duże zainteresowanie nas trochę zaskoczyło... Wydaje się, że poruszona przez nas problematyka jest jednakże bardzo istotna, aczkolwiek budzi też duże kontrowersje. Informuję, że ta ankieta jest pierwszą -> w przygotowaniu jest bowiem kolejna...

U nas woj.łódzkie jak nie zapłacisz Pani z ośrodka za GML to czekasz że swoją robotą kilka tygodni. U nas stawka za mała robotę do 1 ha wynosi od 50 do 100 zł. A jakie stawki są u was? Tak z ciekawości pytam.

Ten kij ma dwa końce ? tak samo można zrobić anketę o patologiach w wykonawstwie geodezyjnym. Szanowne koledzy i koleżanki z samorządu geodezyjnego tego czy tamtego wyeliminujcie ze swojego środowiska partaczy geodezyjnych z taką stanowczością z jaką walczycie z patologiami w ODGik-ach a na pewno będzie wszystkim lepiej.

Srednik ściany Ci zabraknie na te protokoły i zbankrutujesz na ramkach tyle tych protokołów jest.

Przecinki Mógłbym prosić zdjęcie protokołu w którym weryfikator wytyka brak przecinków? Oprawie sobie w ramkę:)

Podgik Świdwin To co dzieje się w tym ośrodku opisałem niedawno W tym watku: https://geoforum.pl/news/26968/gig-interweniuje-u- starosty-polickiego - więc nie będę się powtarzał tylko cierpliwie czekam na interwencję odpowiednich służb.

Naruszenie prawa które wytknął mi weryfikator - §82.1 - mapę do celów projektowych edytuje się na arkuszu A4 lub jego wielokrotności, a moja była wstęgówką, bo tak chciał projektant i była o 11 cm za długa. Operat do zwrotu i z powrotem w kolejce do weryfikacji.A kogo tam obchodzi, że jakaś inwestycja się opóźnia? Ma być na A4 i już.

yyy @raf, a gzie są takie powiaty?

... brakuje mi wielu pytań w tej ankiecie, ale 1 szczególnie. czy w twoim powiecie jest geodeta powiatowy? a jeśli nie, to przy pomocy kogo starosta wykonuje swoje ustawowe zadania?

Do jestem Masz rację kolego w ośrodkach patrzą tylko jak złapać klienta,i o swoich robotach myśleć a wykonawca czeka miesiącami na weryfikację,i jak nie ma do czego się doczepić weryfikator to do przecinka lub jego braku, a zachowują się jak wielcy panowie i władcy,a jak się upomnisz o swoje to dopiero weryfikują i bzdury wypisują A powiatowi zachowują się jakby byli co najmniej w randze ministra. Jedna mafia!!!!!

Ja też za - taka ankiet funkcjonuje na bieżąco. Nazywa się protokoły weryfikacji i zalega w tysiącach, dziesiątkach tysięcy, starostwa. I jaki z niej wniosek, czy ktoś coś robi z jej wynikami. I ZPP (który więcej pilnuje interesów partii rządzących w powiatach niż zajmuje się prawdziwymi problemami powiatów), i WINGiKowie, i GGK wolą nie wyciągać z tych protokołów wniosków. Bo okazałoby się że ten system, oparty na weryfikacji wykonawców kontrolowanych i nadzorowanych rzekomo przez Służbę Geodezyjną nadaje się do kasacji i totalnej zmiany. A jak wiadomo, GDY WIEJE WIATR HISTORII(czyli zmian), LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM. Co niektórym trzęsą się portki już na samą myśl o zmianach :-). Dlatego nikt nie poważy się na ankiety które pokażą jego indolencję. Tak.. indolencję ustawodawcy i administracji, którzy biorąc całą władzę biorą całą odpowiedzialność.

do ~qq Ogarnij się chłopie bo wstyd. Niektóre piszę się razem. Dokumenty proponuję przeczytać przed włożeniem do butów. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć. A reszta Twojej wypowiedzi to oksymoron (sprawdź definicję). Jakim cudem w uwłaszczeniach w latach 70-tych nie wprowadzono ludzi w stan posiadania skoro zgodnie z ustawą uwłaszczeniową dokonano uwłaszczenia na stan posiadania... Nikt nikogo nie musiał wprowadzać. Może ze scaleniem gruntów rolnych Ci się pomyliło ?

dokumenty Te nie które dokumenty to sobie można w buty włożyć, szczególnie mapa 2880 albo szkice na osnowę której nie ma od 40 lat, lub np. uwłaszczenia w 70 latach gdzie ludzi nie wprowadzono w stan posiadania

To czy ten geodeta naruszył prawo czy też nie przy ustalaniu granic powinien wypowiedzieć się sąd, a nie urzędnik bez uprawnień. O zasięgu prawa własności decyduje sąd w sprawach spornych. A nie ma nic gorszego jak w buty sądu wchodzi urzędnik i próbuje pouczać geodetę co on ma zrobić w terenie.

ależ proszę ... ależ proszę, choć weryfikatorem nie jestem. Z dnia dzisiejszego. Geodeta ustalił przebieg granic według przepisów EGiB na ślady graniczne, pomimo, że dokumenty wszystkie jednoznacznie wskazują na inny przebieg. Ale ogrodzenie było inaczej i ... ustalił po ogrodzeniu. Jedna strona nie podpisała.Czy naruszył prawo? I czy bardzo? Ot pytanie :)

Ja też za. Świetny pomysł. W pierwszej kolejności w takiej ankiecie wreszcie świat by zobaczył co strażnik czerwonej pieczęci uważa za naruszenie prawa przez przedsiębiorcę. Dawajcie tu panie i panowie weryfikatorzy przykłady naruszeń prawa.

wyobraźnia A teraz wyobraźmy sobie... ZPP uruchamia ankietę dotyczącą nieprawidłowości i nieprzestrzegania prawa w GiK przez przedsiębiorców. Jej celem jest zbadanie skali występujących nieprawidłowości oraz wskazanie konkretnych jednostek nagminnie dopuszczających się tych nieprawidłowości. Wszelkie w ten sposób zdobyte informacje będą poufne i posłużą jedunie do dokonania analiz... a może i do czegoś więcej.

weryfikacja @~"Zmienię zawód" Jaki problem , uruchomić system wpływu operatów do odgik (zarządzany co najmniej z poziomu województwa) i super monitoring na kompach plus kamery we wszystkich wydziałach urzędu). Za chwile powinno się zwolnić połowa pracowników no i zobaczymy jak będzie.Geodeta powiatowy sam będzie sobie przyjmował , wydawał decyzje itp no i zarabiał 10k

Jestem po studiach, mam 3 zakresy uprawnień,15 lat doświadczenia zawodowego. Nie należę do znajomych króliczka i nie mam układów stawiam się w ośrodku jak mi głupoty wypisują. I co ? Moje operaty leżą tygodniami A jak już jest protokół to kolor tuszu nie taki, albo jak ostatnio brak wniosku strony o zmianę w ewidencji i w arkuszu budynku brak materiału z jakiego to budowano i następne tygodnie czerpania. Powoli mam dość. Chyba zmienię zawód i wezmę kredyt. I potwierdzam że trzeba być znajomym weryfikatora, albo mu odpalić dole żeby uwag nie było. A GML to płaci się paniom w ośrodku i one robią GML . A kto nie zleca GML to zawsze jest do poprawy no i oczywiście po kilku tygodniach. Ośrodki w du...e mają jakość robót, tylko kasa się liczy.

Ooo urzędasy minusują bo prawdę o sobie czytają.

i nie oszukujmy się. ta cała "służba" to patologia. no może nie cała, ale przypadków rażących naruszeń jest tyle, że można uogólniać. o, np. wyprawianie imieninek przez wykonawców dla pracowników ośrodka... w godzinach pracy kurtuazyjne wizytki na imieninkach...

Patologia patologią pogania i na patologii jedzie. Pracuję w kilkunastu powiatach Polski zachodniej i wszędzie są "kumple zajączka", a weryfikatorzy i kierownicy ośrodków sterują robotami na "swoim" powiecie i sąsiednich. Zwykły geodeta "bez układów" nie ma szans. Wykończą go na weryfikacji.

a w moim powiecie największą nieprawidłowośc jest taka, że weryfikator rabie fuchy w trakcie pracy na słupy z sąsiednich powiatów. a po jego weryfikacji operatow niektórych znajomych... no, są tacy, którzy robią zawsze "bezbłędnie", a inni poprawiają przecinki.

45 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt