wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-12| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG pyta o nieprawidłowości w służbie geodezyjnej

Polskie Towarzystwo Geodezyjne opublikowało ankietę dotyczącą nieprawidłowości i zaniedbań w stosowaniu przepisów z zakresu geodezji i kartografii przez organy i instytucje publiczne. Jej celem jest zbadanie skali oraz miejsca występujących nieprawidłowości i zaniedbań organów władzy publicznej i instytucji w prowadzonych postępowaniach administracyjnych, sądowych i cywilno-prawnych.


PTG pyta o nieprawidłowości w służbie geodezyjnej

Badanie składa się z 14 pytań dotyczących m.in.: wymiany danych między wykonawcą a ODGiK-iem, ustalania granic działek ewidencyjnych, podziałów nieruchomości, uwierzytelniania, prowadzenia EGiB oraz map do celów prawnych.

„Nasze dotychczasowe doświadczenia, ale także napływające na bieżąco informacje i sygnały, pozwalają nam stwierdzić, że właściwe stosowanie prawa przez różne organy i instytucje w wielu przypadkach nadal pozostawia wiele do życzenia. Ogłoszona ankieta ma nam pomóc w ocenie skali występujących nieprawidłowości, a także wskazać konkretne miejsca ich występowania” – wyjaśniają przedstawiciele PTG. Jak zapewniają, wszelkie zdobyte w ten sposób informacje będą poufne i posłużą jedynie do dokonania analiz, a być może będą także podstawą w sporządzeniu skarg, wniosków i innych wystąpień kierowanych do odpowiednich organów.

Przejdź do ankiety

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czyli jednak Mierniczek hejterek :-) ... EOT
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
~Juliuszu jak na dłoni widać Twoją nieporadność. A problemy istotne są gdzie indziej. Jeśli niektórzy ich nie widzą to już ich problem. Ja nikomu palcem nie będę pokazywać. Trzeba się dobrze rozglądać, a nie gwiazdorzyć. Chociaż tu już snickers nie pomoże :-)
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jak na dłoni to widać słabość Twojej manipulacji Mierniczku, i wszystkie inne nicki pod którymi występujesz. Chcesz koniecznie przykopać obecnemu zarządowi PTG a nawet nie potrafisz znaleźć sensownych argumentów. Z drugiej strony, naprawdę jeśli ktoś wskaże problemy, pytania, którymi nalezy się zająć to nie ma problemu żeby znalazły się w następnych ankietach (jestem przekonany). Także ponawiam pytanie, wcale nie prowokacyjnie a z myślą by wskazać istotne tematy którymi może się zająć PTG. Nikt nie jest nieomylny i wszechwiedzący, i przyda się każdy komentarz który będzie merytorycznie dotyczył tematu.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Już mamy ok 170 odpowiedzi... To informacja z dnia dzisiejszego. Zdecydowana większość osób wypełniła ankietę "online". Ale kilka ankiet zostało także przesłanych na naszą "zarządową" pocztę elektroniczną. Zachęcamy do wypełnienia ankiety tych, którzy jeszcze tego nie zrobili... PS. Dziękujemy Redakcji "Geodety" za nagłośnienie naszej inicjatywy.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
~Juluszu Tematy istotne wszyscy widzą jak na dłoni. Aż dziw, że Ty tego nie widzisz. Ha ha ha.
 9 
 2 
odpowiedz zgłoś
Już kolejny raz ktoś pisze o tym żeby zrobić taką ankietę. No śmiało, rób (róbcie), a nie chowajcie się po krzakach pokrzykując groźnie tylko dlatego, że was nie widać. Do boju ;-P.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
ankieta To może przeprowadzimy ankietę o błędach i nieprawidłowościach popełnianych przez wykonawców. No proszę kto będzie na górze takiej ankiety. Zapraszam
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
~Geodeta Nigdzie nie pisałem, że nie potrzeba uprawnień. Pisałem o stanowisku Geodety Gminnego który jest w świetle ustawy niepotrzebny do wydania decyzji rozgraniczeniowej.
 1 
odpowiedz zgłoś
art.42.2 pkt4 - wykonywanie czynności technicznych i ADMINISTRACYJNYCH związanych z rozgraniczeniem nieruchomości - są to czynności do których należy posiadać uprawnienia zawodowe (wykonywanie samodzielnych funkcji), więc chyba jednak w gminach powinny być osoby z uprawnieniami.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
do ~$ Czytać przepisy ze zrozumieniem. Obowiązek powołania geodety gminnego występuje tylko w przypadku powierzenia swoich zadań przez Starostę art. 6a PG. Rozgraniczanie gruntów jest wprost wpisane w ustawie do zadań Wójta - bez pomocy geodety gminnego. To oczywiście patologia ale zupełnie legalna i oparta w przepisach. Zwracam tylko uwagę żeby nie mylić pojęć. "4. Starosta na wniosek gminy powierza wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), w drodze porozumienia, prowadzenie spraw należących do zakresu jego zadań i kompetencji, w tym wydawanie decyzji administracyjnych, po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 6. 5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi sprawy powierzone na podstawie ust. 4 przy pomocy geodety gminnego wchodzącego w skład urzędu gminy."
 1 
odpowiedz zgłoś
$ - i co z tego? Nie wiesz, że urzędnicy mają wiedzę, uprawnienia i kompetencje "z urzędu". :-)
 3 
odpowiedz zgłoś
Mam na myśli że w gminach nie ma geodetow gminnych a procedurą administracyjną rozgraniczenia prowadzi osoba bez wykształcenia geodezyjnego A o uprawnieniach nie wspomnę.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
$, co masz na myśli?
odpowiedz zgłoś
Teraz to i ja wypełnię ankietę.
 2 
 25 
odpowiedz zgłoś
A widział ktoś geodetę gminnego który prowadzi sprawy rozgraniczenia?
 1 
odpowiedz zgłoś
Uderz w stół A nożyce się odezwą. No i proszę jaki skowyt... Zabolało i jest pisk. Moja ankieta też poszła.
 3 
 33 
odpowiedz zgłoś
@? poszukaj takiego powiatu w okolicach wrocławia
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Tematy zastępcze? To zapraszam do przedstawienia tematów istotnych. Bardzo jestem ciekaw konkretów. :-D
 3 
 34 
odpowiedz zgłoś
Ankieterzy serwują środowisku tematy zastępcze. Mnie to nie dziwi. Specjaliści od "rozrywki" próbująodwrócić uwagę od realnych problemów. Klaszczmy więc im drodzy geodeci.
 37 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ankieta wypełniona i wysłana. Czekam na ciąg dalszy. Prawie straciłem nadzieję że cokolwiek da się zmienić na lepsze w naszej branży dla geodetow, ale ankietę wypełniłem. Pozdrawiam.
 1 
 34 
odpowiedz zgłoś
/ rzeczywiście nie ten poziom .My Wykonawcy nadal zmuszeni jesteśmy "mierzyć" do Kronsztadu..
 1 
 38 
odpowiedz zgłoś
Gdzie jest złoto Drodzy komentatorzy naprawdę nie warto komentować poczynań tych ludzi. Dla mnie to nie ten poziom. Są ważniejsze sprawy w środowisku ...
 42 
 4 
odpowiedz zgłoś
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą ankietą... Wczoraj, jeszcze zanim upłynęło 24 godziny od publikacji, naszą ankietę wypełniło ok. 120 osób, a kolejnych kilkaset osób (ok. 300) zapoznało się z jej treścią. Przyznaję, że tak duże zainteresowanie nas trochę zaskoczyło... Wydaje się, że poruszona przez nas problematyka jest jednakże bardzo istotna, aczkolwiek budzi też duże kontrowersje. Informuję, że ta ankieta jest pierwszą -> w przygotowaniu jest bowiem kolejna...
 2 
 43 
odpowiedz zgłoś
U nas woj.łódzkie jak nie zapłacisz Pani z ośrodka za GML to czekasz że swoją robotą kilka tygodni. U nas stawka za mała robotę do 1 ha wynosi od 50 do 100 zł. A jakie stawki są u was? Tak z ciekawości pytam.
 7 
odpowiedz zgłoś
Ten kij ma dwa końce ? tak samo można zrobić anketę o patologiach w wykonawstwie geodezyjnym. Szanowne koledzy i koleżanki z samorządu geodezyjnego tego czy tamtego wyeliminujcie ze swojego środowiska partaczy geodezyjnych z taką stanowczością z jaką walczycie z patologiami w ODGik-ach a na pewno będzie wszystkim lepiej.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
Srednik ściany Ci zabraknie na te protokoły i zbankrutujesz na ramkach tyle tych protokołów jest.
 2 
odpowiedz zgłoś
Przecinki Mógłbym prosić zdjęcie protokołu w którym weryfikator wytyka brak przecinków? Oprawie sobie w ramkę:)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Podgik Świdwin To co dzieje się w tym ośrodku opisałem niedawno W tym watku: https://geoforum.pl/news/26968/gig-interweniuje-u- starosty-polickiego - więc nie będę się powtarzał tylko cierpliwie czekam na interwencję odpowiednich służb.
 2 
odpowiedz zgłoś
Naruszenie prawa które wytknął mi weryfikator - §82.1 - mapę do celów projektowych edytuje się na arkuszu A4 lub jego wielokrotności, a moja była wstęgówką, bo tak chciał projektant i była o 11 cm za długa. Operat do zwrotu i z powrotem w kolejce do weryfikacji.A kogo tam obchodzi, że jakaś inwestycja się opóźnia? Ma być na A4 i już.
 6 
odpowiedz zgłoś
yyy @raf, a gzie są takie powiaty?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
... brakuje mi wielu pytań w tej ankiecie, ale 1 szczególnie. czy w twoim powiecie jest geodeta powiatowy? a jeśli nie, to przy pomocy kogo starosta wykonuje swoje ustawowe zadania?
 2 
odpowiedz zgłoś
Do jestem Masz rację kolego w ośrodkach patrzą tylko jak złapać klienta,i o swoich robotach myśleć a wykonawca czeka miesiącami na weryfikację,i jak nie ma do czego się doczepić weryfikator to do przecinka lub jego braku, a zachowują się jak wielcy panowie i władcy,a jak się upomnisz o swoje to dopiero weryfikują i bzdury wypisują A powiatowi zachowują się jakby byli co najmniej w randze ministra. Jedna mafia!!!!!
 3 
 34 
odpowiedz zgłoś
Ja też za - taka ankiet funkcjonuje na bieżąco. Nazywa się protokoły weryfikacji i zalega w tysiącach, dziesiątkach tysięcy, starostwa. I jaki z niej wniosek, czy ktoś coś robi z jej wynikami. I ZPP (który więcej pilnuje interesów partii rządzących w powiatach niż zajmuje się prawdziwymi problemami powiatów), i WINGiKowie, i GGK wolą nie wyciągać z tych protokołów wniosków. Bo okazałoby się że ten system, oparty na weryfikacji wykonawców kontrolowanych i nadzorowanych rzekomo przez Służbę Geodezyjną nadaje się do kasacji i totalnej zmiany. A jak wiadomo, GDY WIEJE WIATR HISTORII(czyli zmian), LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM. Co niektórym trzęsą się portki już na samą myśl o zmianach :-). Dlatego nikt nie poważy się na ankiety które pokażą jego indolencję. Tak.. indolencję ustawodawcy i administracji, którzy biorąc całą władzę biorą całą odpowiedzialność.
 2 
 39 
odpowiedz zgłoś
do ~qq Ogarnij się chłopie bo wstyd. Niektóre piszę się razem. Dokumenty proponuję przeczytać przed włożeniem do butów. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć. A reszta Twojej wypowiedzi to oksymoron (sprawdź definicję). Jakim cudem w uwłaszczeniach w latach 70-tych nie wprowadzono ludzi w stan posiadania skoro zgodnie z ustawą uwłaszczeniową dokonano uwłaszczenia na stan posiadania... Nikt nikogo nie musiał wprowadzać. Może ze scaleniem gruntów rolnych Ci się pomyliło ?
 4 
odpowiedz zgłoś
dokumenty Te nie które dokumenty to sobie można w buty włożyć, szczególnie mapa 2880 albo szkice na osnowę której nie ma od 40 lat, lub np. uwłaszczenia w 70 latach gdzie ludzi nie wprowadzono w stan posiadania
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
To czy ten geodeta naruszył prawo czy też nie przy ustalaniu granic powinien wypowiedzieć się sąd, a nie urzędnik bez uprawnień. O zasięgu prawa własności decyduje sąd w sprawach spornych. A nie ma nic gorszego jak w buty sądu wchodzi urzędnik i próbuje pouczać geodetę co on ma zrobić w terenie.
 4 
 40 
odpowiedz zgłoś
ależ proszę ... ależ proszę, choć weryfikatorem nie jestem. Z dnia dzisiejszego. Geodeta ustalił przebieg granic według przepisów EGiB na ślady graniczne, pomimo, że dokumenty wszystkie jednoznacznie wskazują na inny przebieg. Ale ogrodzenie było inaczej i ... ustalił po ogrodzeniu. Jedna strona nie podpisała.Czy naruszył prawo? I czy bardzo? Ot pytanie :)
 36 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ja też za. Świetny pomysł. W pierwszej kolejności w takiej ankiecie wreszcie świat by zobaczył co strażnik czerwonej pieczęci uważa za naruszenie prawa przez przedsiębiorcę. Dawajcie tu panie i panowie weryfikatorzy przykłady naruszeń prawa.
 1 
 32 
odpowiedz zgłoś
wyobraźnia A teraz wyobraźmy sobie... ZPP uruchamia ankietę dotyczącą nieprawidłowości i nieprzestrzegania prawa w GiK przez przedsiębiorców. Jej celem jest zbadanie skali występujących nieprawidłowości oraz wskazanie konkretnych jednostek nagminnie dopuszczających się tych nieprawidłowości. Wszelkie w ten sposób zdobyte informacje będą poufne i posłużą jedunie do dokonania analiz... a może i do czegoś więcej.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
weryfikacja @~"Zmienię zawód" Jaki problem , uruchomić system wpływu operatów do odgik (zarządzany co najmniej z poziomu województwa) i super monitoring na kompach plus kamery we wszystkich wydziałach urzędu). Za chwile powinno się zwolnić połowa pracowników no i zobaczymy jak będzie.Geodeta powiatowy sam będzie sobie przyjmował , wydawał decyzje itp no i zarabiał 10k
odpowiedz zgłoś
Jestem po studiach, mam 3 zakresy uprawnień,15 lat doświadczenia zawodowego. Nie należę do znajomych króliczka i nie mam układów stawiam się w ośrodku jak mi głupoty wypisują. I co ? Moje operaty leżą tygodniami A jak już jest protokół to kolor tuszu nie taki, albo jak ostatnio brak wniosku strony o zmianę w ewidencji i w arkuszu budynku brak materiału z jakiego to budowano i następne tygodnie czerpania. Powoli mam dość. Chyba zmienię zawód i wezmę kredyt. I potwierdzam że trzeba być znajomym weryfikatora, albo mu odpalić dole żeby uwag nie było. A GML to płaci się paniom w ośrodku i one robią GML . A kto nie zleca GML to zawsze jest do poprawy no i oczywiście po kilku tygodniach. Ośrodki w du...e mają jakość robót, tylko kasa się liczy.
 3 
 42 
odpowiedz zgłoś
Ooo urzędasy minusują bo prawdę o sobie czytają.
 6 
 40 
odpowiedz zgłoś
i nie oszukujmy się. ta cała "służba" to patologia. no może nie cała, ale przypadków rażących naruszeń jest tyle, że można uogólniać. o, np. wyprawianie imieninek przez wykonawców dla pracowników ośrodka... w godzinach pracy kurtuazyjne wizytki na imieninkach...
 4 
 40 
odpowiedz zgłoś
Patologia patologią pogania i na patologii jedzie. Pracuję w kilkunastu powiatach Polski zachodniej i wszędzie są "kumple zajączka", a weryfikatorzy i kierownicy ośrodków sterują robotami na "swoim" powiecie i sąsiednich. Zwykły geodeta "bez układów" nie ma szans. Wykończą go na weryfikacji.
 3 
 45 
odpowiedz zgłoś
a w moim powiecie największą nieprawidłowośc jest taka, że weryfikator rabie fuchy w trakcie pracy na słupy z sąsiednich powiatów. a po jego weryfikacji operatow niektórych znajomych... no, są tacy, którzy robią zawsze "bezbłędnie", a inni poprawiają przecinki.
 6 
 46 
odpowiedz zgłoś
45 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS