Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-12| Prawo, Instytucje, Kataster

Nowelizacja ustawy o KZN w Sejmie

Właśnie zakończyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ma ona zapewnić atrakcyjne grunty, na których będą realizowane inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. Nowelizowane przepisy przewidują też m.in. zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Nowelizacja ustawy o KZN w Sejmie <br />
fot. Sejm RP
fot. Sejm RP
Przypomnijmy, że ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku, a została przygotowana w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. KZN miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których miały powstać lokale w ramach programu Mieszkanie plus. Przygotowywana od zeszłego roku i przyjęta 26 marca przez Radę Ministrów nowelizacja ma za zadanie wyeliminować błędne – jak się okazało – założenia pierwotnych przepisów. W praktyce bowiem wiele przewidzianych wówczas rozwiązań było martwych. Na przykład pojawił się problem z przekazywaniem za darmo gruntów do KZN.

Przewidziane w nowelizacji zapisy dotyczą właśnie m.in. odpłatności za grunty dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. Ma ona wynosić 90 proc. ceny rynkowej przekazanych gruntów, natomiast 10 proc. trafi do KZN. Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe nie tylko z jednostkami samorządu terytorialnego – jak do tej pory – ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa czy funduszami inwestycyjnymi. Projekt znosi także czynsze normowane.

Obecnie w zasobach KZN znajduje się 115 lokalizacji w całej Polsce, na których mogą powstać 63 tysiące dostępnych cenowo mieszkań. Wśród pozyskanych nieruchomości większość stanowią tereny należące do Agencji Mienia Wojskowego i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Po przyjęciu ustawy będziemy gotowi, by rozpocząć realizację 100 tysięcy mieszkań – zaznaczał dziś podczas porannego spotkania z dziennikarzami wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Krajowy Zasób Nieruchomości dokonał inwentaryzacji blisko pół miliona działek, które zostały poddane wieloaspektowym analizom dotyczącym m.in. oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. W ich wyniku wyselekcjonowano 500 działek, na których będą realizowane inwestycje mieszkaniowe.

Projekt zmienia m.in. ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne. W art. 3 nowelizacji zaproponowano w ustawie Pgik zwolnienie KZN z obowiązku wnoszenia opłat za wyrysy i wypisy z operatu ewidencji gruntów i budynków na potrzeby realizacji zadań w zakresie regulacji stanów prawnych nieruchomości, a także zbycia lub udostępnienia nieruchomości z Zasobu. Zdaniem projektodawców wyłączenie obowiązku ponoszenia opłat jest uzasadnione strategicznymi z punktu widzenia polityki mieszkaniowej państwa zadaniami realizowanymi przez KZN w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Z kolei w art. 2 nowelizacji zapisano zmiany w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Przewidują one możliwość uzyskania przez KZN stałego dostępu do ksiąg wieczystych oraz poszerzenie o KZN i organy Krajowej Administracji Skarbowej katalogu podmiotów, od których nie pobiera się opłat od wniosków o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej, zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej oraz wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych.

Posłowie zdecydowali dziś o skierowaniu projektu nowelizacji ustawy o KZN do sejmowych komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS