Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-04-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Konstelacja BlackSky rozpoczyna pracę. Docelowo zdjęcia 1 m co godzinę

Brytyjska firma BlackSky ogłosiła pełną operacyjność dwóch małych satelitów teledetekcyjnych Global-1 i -2. To pierwsze elementy konstelacji, która ma dostarczać zobrazowania optyczne w rozdzielczości 1 metra z czasem rewizyty na poziomie nawet 1 godziny.


Konstelacja BlackSky rozpoczyna pracę. Docelowo zdjęcia 1 m co godzinę <br />
Melbourne okiem satelity Global
Melbourne okiem satelity Global

Global-1 został wystrzelony pod koniec listopada 2018 roku, a Global-2 na początku grudnia. Podczas niedawnego 35. Space Symposium w Kolorado firma BlackSky poinformowała, że oba aparaty przeszyły wszystkie niezbędne testy i są już gotowe do pracy. – Opinie naszych pierwszych klientów są bardzo pozytywne i cieszymy się, że możemy podzielić się premierowymi zdjęciami z tych satelitów z szerszą publicznością – powiedział podczas konferencji Nick Merski, wiceprezes BlackSky. Komercyjna sprzedaż danych z tej konstelacji ma w pełni ruszyć późnią wiosną.

Aparaty zostały skonstruowane własnymi siłami BlackSky. Położono w nich nacisk nie tylko na wysoką rozdzielczość (czyli wspomniany 1 metr), ale także na krótki czas rewizyty i dostawy danych oraz objęcie zasięgiem zdecydowanej większości światowej populacji (satelity mają obrazować obszar między równoleżnikami 55°).

Tymczasem do startu szykują się już aparaty z numerami 3 i 4 – mają one znaleźć się w kosmosie „w nadchodzących miesiącach”. Kolejne 6 satelitów powinno trafić na orbitę w tym roku. – Dysponując ośmioma satelitami, będziemy mogli zaoferować dla niektórych obszarów nawet 5 rewizyt dziennie. Do 2020 r. będziemy posiadać już 16 satelitów, co pozwoli dostarczać zobrazowania wybranych regionów nawet co godzinę – zapowiada Merski.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama