wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Konstelacja BlackSky rozpoczyna pracę. Docelowo zdjęcia 1 m co godzinę

Brytyjska firma BlackSky ogłosiła pełną operacyjność dwóch małych satelitów teledetekcyjnych Global-1 i -2. To pierwsze elementy konstelacji, która ma dostarczać zobrazowania optyczne w rozdzielczości 1 metra z czasem rewizyty na poziomie nawet 1 godziny.


Konstelacja BlackSky rozpoczyna pracę. Docelowo zdjęcia 1 m co godzinę <br />
Melbourne okiem satelity Global
Melbourne okiem satelity Global

Global-1 został wystrzelony pod koniec listopada 2018 roku, a Global-2 na początku grudnia. Podczas niedawnego 35. Space Symposium w Kolorado firma BlackSky poinformowała, że oba aparaty przeszyły wszystkie niezbędne testy i są już gotowe do pracy. – Opinie naszych pierwszych klientów są bardzo pozytywne i cieszymy się, że możemy podzielić się premierowymi zdjęciami z tych satelitów z szerszą publicznością – powiedział podczas konferencji Nick Merski, wiceprezes BlackSky. Komercyjna sprzedaż danych z tej konstelacji ma w pełni ruszyć późnią wiosną.

Aparaty zostały skonstruowane własnymi siłami BlackSky. Położono w nich nacisk nie tylko na wysoką rozdzielczość (czyli wspomniany 1 metr), ale także na krótki czas rewizyty i dostawy danych oraz objęcie zasięgiem zdecydowanej większości światowej populacji (satelity mają obrazować obszar między równoleżnikami 55°).

Tymczasem do startu szykują się już aparaty z numerami 3 i 4 – mają one znaleźć się w kosmosie „w nadchodzących miesiącach”. Kolejne 6 satelitów powinno trafić na orbitę w tym roku. – Dysponując ośmioma satelitami, będziemy mogli zaoferować dla niektórych obszarów nawet 5 rewizyt dziennie. Do 2020 r. będziemy posiadać już 16 satelitów, co pozwoli dostarczać zobrazowania wybranych regionów nawet co godzinę – zapowiada Merski.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt