wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-11| Geodezja, Prawo

Nie szukajmy winnych, tam gdzie ich nie ma

W kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA Bogdan Grzechnik próbuje merytorycznie ocenić seminarium zorganizowane z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich na temat problemów prawnych w praktyce geodezyjno-ewidencyjnej oraz jego efekty i korzyści dla obywateli.


Nie szukajmy winnych, tam gdzie ich nie ma
Zdaniem autora artykułu przy obecnych regulacjach w Polsce – jedynych takich w całej Europie – geodeta mimo uprawnień jest ubezwłasnowolniony. Z jednej strony jest wykonawcą prac, ale z drugiej musi je wykonać tak, aby inspektor w ODGiK przyjął je do zasobu.

• Tematyka spotkania

RPO Adam Bodnar poinformował, że do jego biura wpływa wiele spraw od obywateli (właścicieli nieruchomości) dotyczących problemów związanych z geodezją. Słusznie rzecznik wraz z pracownikami Biura RPO uznali to zjawis­ko za wielce niepokojące, wymagające szerszej dyskusji oraz działań, które zapobiegną tym drastycznym i wcale niejednostkowym przypadkom.

Zacznijmy od tego, że w sprawy te zaangażowanych jest zwykle wiele podmiotów. Wszelkie decyzje w kwestiach geodezyjnych wydają: wójt, burmistrz, prezydent, starosta. Bardzo często nie osobiście, bo w ich imieniu działają (chociaż nie zawsze) upoważnione osoby z wykształceniem geodezyjnym. Urzędnicy kontrolują także oraz przyjmują do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) wszystkie prace wykonywane przez geodetów uprawnionych i są współodpowiedzialni za ich jakość.

Po drugiej stronie są właściciele nieruchomości. Ponoszą oni wszystkie konsekwencje błędów i zaniechań powstałych przy załatwianiu spraw dotyczących: rozgraniczeń i podziałów nieruchomoś­ci, zakładania i modernizacji ewidencji gruntów i budynków, obsługi geodezyjnej budowli, wykonywania wyrysów i wypisów z EGiB, klasyfikacji gruntów, scalania i podziałów nieruchomości budowlanych, scalania i wymiany gruntów rolnych i leśnych oraz innych jednostkowych opracowań.

Ponadto sprawy odwoławcze trafiają do wojewodów, głównego geodety kraju, WSA, NSA, a także do Sądu Najwyższego. Pamiętajmy też o sprawach rozgraniczeń, podziałów i znoszenia współwłas­ności, które kierowane są bezpośrednio lub pośrednio do sądów cywilnych. Tam pomagają sędziom geodeci – biegli sądowi (to zagadnienie wymaga jednak odrębnej oceny, analizy i naprawy).

• Uczestnicy seminarium

Przyznam, że trochę zaskoczył mnie ograniczony skład uczestników tego spot­kania, gdyż nie było ani reprezentantów pokrzywdzonych właścicieli nieruchomości, ani wykonawców prac geodezyjnych, czyli głównych zainteresowanych. Natomiast bardzo dobrze, że byli: główny geodeta kraju, przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju nadzorujący geodezję, sędzia WSA Magdalena Durzyńska, reprezentant NIK, a także przedstawiciele samorządów. Odnotowałem też obecność Witolda Radzio – byłego doradcy głównego geodety kraju, jednocześnie twórcy wielu krytykowanych od dawna przepisów, które pilnie wymagają nowelizacji, a nawet skasowania (jak standardy geodezyjne czy przepisy o EGiB)...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
mierniczy warszawa Od dawna jestem na emeryturze. Mam ten komfort i mogę obserwować co się dzieje nie zaangażowany.Współczuję wszystkim pracującym w wykonawstwie z powodu formalności (niejednolitych) związanych z ośrodkami.Natomiast zazdroszczę możliwości technicznych wykonywania prac.
 1 
odpowiedz zgłoś
AD po 50 latach to bezapelacyjnie czas na emeryturę. Już się naszalałeś daj innym, młodszym. Wnuki czekają może i prawnuki geodezja to ie " wielka pardubicka" i Witja też sie naszalał
odpowiedz zgłoś
AD - chciałbym być chłopczykiem Niestety jestem już grubo po pięćdziesiątce (ale ten czas leci). Kocham mój kraj i lubię swój zawód. Strasznie mi szkoda, że nie idziemy wytrwale w dobrą stronę, ale przez idiotyczne przepisy robimy "legalnie" nikomu niepotrzebne rzeczy, łamiąc złym prawem kręgosłupy moralne i zawodowe wielu geodetów, "świecąc" oczami przed właścicielami nieruchomości. Pamiętam PRL, miałem nadzieję że do tego już nie wrócimy, a tu takie wpadki. Uszanowanie dla AD.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
AD - Nie dość, że nie masz racji, to jeszcze obrażasz - Wstyd. Taki doświadczony, a bez wychowania!
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
GG Ile masz lat chłopczyku? Pewne rzeczy się zrozumie po 50. latach bycia geodetą.Przepisy są dostosowywane do istniejącej rzeczywistości i to w małej części przez geodetów. A jeszcze teraz gdy przestała być nauką to już niewiele będzie do powiedzenia.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
. do tego "wznowienia granic" z niczego, bez zawiadomień, podpis przyszłego nabywcy działki, albo pomiarowy biegł z protokołem za stodołę i tam "załatwiał" sprawę podpisów....
odpowiedz zgłoś
AD - chyba nie wiesz o czym piszesz Przykłady radosnej twórczości: Ustalanie przebiegu granic paragrafy 37-39 Rozp. EGiB. ZRD dla punktów granicznych na trzy sposoby (do 2013, 2013-2016, od 2016). Definicja budynku i konturu - jak wyżej. Definicja użytków B i Br - jak wyżej. Modernizację EGiB robimy jak w pętli śmierci, bo co zmodernizujemy, to przepis prawa się zmienia (a ta "zabawa" za nasze pieniądze). No i oczywiście słynna data 12 lipca 2014 r. i koszmar: dokumenty i opłaty za każdy detal z PZGiK. Nie, "zasługi" tych panów są przeogromne!
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
ewidencja gruntów Bredzicie koledzy.Bałagan powstał w latach 60. i 70. ubiegłego tysiąclecia, gdy sporządzano przyśpieszoną dokumentację ewidencji gruntów d/c podatkowych a potem na tej dokumentacji uchwalono ustawę tzw. uwłaszczającą nie bacząc czy ktoś ma tytuł własności czy nie.Następnie z reguły WBGiTR-y wykonywały aktualizacje tego bajzlu zmieniając b.często nr działek ne uwzględniając KW. Dajcie spokój Witoldowi.To mądry geodeta.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
ftht za wszystko płacićććććććććććććććććććććć ććććććććććććććććććććć
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
w 200% zgoda obecnie Witold Radzio po raz kolejny występuje na seminarium SGP, na które zjeżdżają geodeci powiatowi z całej Polski. DLACZEGO? Czy władze SGP nie wstydzą się takiej sytuacji? Czy za cenę wypłaty kilkuset złotych wynagrodzenia w ramach pomocy człowiekowi na emeryturze powinno się mu dalej dać dochodzić do głosu? Czy nie taniej będzie powołać fundusz emerytalny dla byłych twórców przepisów - zrzutka po złotówce od uprawnionego i będzie na klika lat spokoju. Może wtedy za Witoldem pójdzie kilku innych mędrców syjonu.
 7 
 10 
odpowiedz zgłoś
GG zgadzam się z Twoim zdaniem, rzeczywiście to jakaś kpina że ten pan ma jeszcze coś do powiedzenia po tym co namieszał.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
Radzio - po co on tam chodzi! "Odnotowałem też obecność Witolda Radzio ...". Brakowało jeszcze Bujakowskiego i Jarząbka, a byłaby cała trójca winna obecnego bałaganu w przepisach. Ci Panowie powinni mieć dożywotni zakaz zbliżania się do jakichkolwiek obiektów i instytucji związanych z geodezją. Kto i po co ich zaprasza?! Znów odżywają demony przeszłości.
 8 
 13 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS