Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-10| GNSS

GPS rollover: apokalipsy nie było

Mimo kasandrycznych przepowiedni w nocy z 6 na 7 kwietnia nie doszło do poważniejszych incydentów związanych z tzw. GPS week number rollover. Media raportują jedynie o pojedynczych, niegroźnych konsekwencjach tego wydarzenia.


GPS rollover: apokalipsy nie było

Czym jest GPS week number rollover? W amerykańskim systemie nawigacji tygodnie liczone są w zapisie 10-bitowym począwszy od 6 stycznia 1980 roku. Oznacza to, że przypisywane są im numery od 0 o 1023, a więc co 1024 tygodni (czyli 19,7 lat) ich liczenie zaczyna się od nowa. Właśnie ten moment nazywany jest GPS week number rollover i – jak przestrzegali przed 6 kwietnia specjaliści – w źle zaprogramowanych odbiornikach mogły z tego tytułu pojawić się błędy w działaniu. Na razie doniesienia medialne wskazują, że obyło się bez dramatów.

Przykładowo, ABC News informuje o problemach związanych z wystrzeliwaniem balonów atmosferycznych przez australijskie Biuro Meteorologii. Zazwyczaj instytucja ta wypuszcza codziennie 56 balonów z 38 lokalizacji w celu monitorowania parametrów atmosfery. Błąd znacznika czasowego wyznaczanego przez zintegrowany z balonem odbiornik GPS sprawił jednak, że do 8 kwietnia sondy zostały uziemione.

Week number rollover przestawił także datę w komputerach niektórych samolotów typu Boeing 777 oraz 787 Dreamliner należących do chińskich linii lotniczych oraz holenderskiego przewoźnika KLM. Maszyny dotknięte tym problemem zostały tymczasowo uziemione, co spowodowało opóźnione lub odwołane loty.

Użytkownicy mediów społecznościowych donoszą także o błędnych datach w niektórych modelach samochodowych komputerów pokładowych oraz w starych odbiornikach turystycznych (np. marki Garmin). Są to jednak tylko pojedyncze przypadki.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS