wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Wrocław chce korzystać z wrocławskich nanosatelitów

Już wkrótce na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostaną pierwsze w historii dwa nanosatelity zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution. Z dostarczanych przez nie zobrazowań chce korzystać Urząd Miejski Wrocławia.


Wrocław chce korzystać z wrocławskich nanosatelitów <br />
Prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński trzyma w ręku model Światowida (fot. Jarek Ratajczak)
Prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński trzyma w ręku model Światowida (fot. Jarek Ratajczak)

17 kwietnia z bazy Mid-Atlantic Regional Spaceport na wyspie Wallops w Virginii rakieta Antares wyniesie na orbitę bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Cygnus NG-11. Na jego pokładzie znajdą się pierwsze polskie nanosatelity – Światowid i KRAKSat – stworzone przez inżynierów z wrocławskiej firmy SatRevolution.

Wykonanymi przez te nanosatelity pomiarami i zdjęciami zainteresowane jest miasto Wrocław. 3 kwietnia przedstawiciele gminy i wrocławskiej spółki podpisali list intencyjny w tej sprawie. Jego sygnatariuszami są także Instytut Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

– Chcemy rozpocząć badania nad możliwością stworzenia oprogramowania wykorzystującego dane satelitarne do zastosowań w urzędach. Chodzi m.in. o zanieczyszczenia powietrza, stan przyrody czy wilgotność, i co ważne, to wszystko będzie dostępne w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia, podkreśla ogromne możliwości tego projektu dla samorządu: – Będziemy w stanie m.in. monitorować zawartość chlorofilu w roślinach, badać jakość gleby w mieście, a także, w szerszym niż teraz zakresie analizować natężenie ruchu pojazdów. Bardzo liczymy na ten projekt i będziemy go wspierać – zaznacza wiceprezydent.

Zdjęcia wykona skonstruowany we Wrocławiu nanosatelita Światowid – ma on oferować rozdzielczość 50 cm przy wadze zaledwie 10 kg. Obecnie średni piksel zdjęć robionych z tak małych aparatów wynosi 3-5 m na piksel.

Pomysłodawcy podkreślają, że ich prekursorski projekt umożliwi pozyskiwanie danych satelitarnych, dzięki którym monitorowanie Ziemi na potrzeby zrównoważonego rozwoju, zastosowań smart city, transportu, jak i zarządzania kryzysowego, stanie się około stukrotnie tańsze niż dotychczas.

– Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, bo w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – dodaje prezes zarządu SatRevolution.

Zdjęciami zrobionymi przez wrocławskie satelity SatRevolution zainteresowany jest m.in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (UNITAR), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT. W tej sprawie podpisano już list intencyjny.

Źródło: UM Wrocław


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
czy slynny kot wrocek też poleci na stację?
odpowiedz zgłoś
trudny język Ciekawe, drażni mnie jednak kiepski język użyty w tym artykule - ,,na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostaną pierwsze w historii dwa nanosatelity''. Niby prawda ale brzmi fatalnie, jak gdyby ktoś chciał zestrzelić Międzynarodową Stację Kosmiczną tymi satelitami.
odpowiedz zgłoś
Zadziwiające. "Chcemy rozpocząć badania nad możliwością stworzenia oprogramowania wykorzystującego dane satelitarne do zastosowań w urzędach. Chodzi m.in. o zanieczyszczenia powietrza, stan przyrody czy wilgotność, i co ważne, to wszystko będzie dostępne w czasie rzeczywistym ? mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution". Wypowiedź brzmi, jakby podjęcie prac w tych zagadnieniach było niemożliwe do zrealizowania bez ich satelitów. Pojawia się bardzo górnolotne hasło "w czasie rzeczywistym". Byłoby miło mięć możliwość usłyszeć trochę więcej w tym temacie.. Może kiedyś pojawi się obszerniejszy wywiad z Panem prezesem. Trzymam jednak kciuki za projekt. Jeśli cały plan wypali, firma będzie prekursorem wśród narodowych satelitów do obserwacji Ziemi. Pozdrawiam!
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS