wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-05| Geodezja, Prawo

Geodeta czy urbanista? Opiniowanie projektu podziału w postępowaniu sądowym

Co prawda ostatnio największe emocje wśród geodetów wzbudza kwestia: odejmować czy nie odejmować, ja jednak chciałbym powrócić do problemu opiniowania projektu podziału w postępowaniu sądowym – pisze w kwietniowym GEODECIE Jacek Mikulski. – Pytanie brzmi: czy o celowości podziału powinien wypowiadać się biegły geodeta?


Geodeta czy urbanista? Opiniowanie projektu podziału w postępowaniu sądowym <br />
Fragmenty dwóch przykładowych projektów podziału z 11 przygotowanych przez biegłych i branych pod uwagę przez sąd [z artykułu Bogdana Grzechnika opublikowanego w GEODECIE 6/2018]
Fragmenty dwóch przykładowych projektów podziału z 11 przygotowanych przez biegłych i branych pod uwagę przez sąd [z artykułu Bogdana Grzechnika opublikowanego w GEODECIE 6/2018]
Dyskusję rozpoczął Bogdan Grzechnik artykułem „Trzecia władza też błądzi” zamieszczonym w GEODECIE 6/2018. Przypomnę, że artykuł dotyczył pewnej nieruchomości o powierzchni 10 arów, którą sąd próbował podzielić w celu zniesienia współwłasności. Sprawa ciąg­nie się latami, ponieważ kolejne koncepcje podziału nie były akceptowane przez sąd lub strony. Uzupełnieniem tego artykułu jest tekst Grzegorza Ninarda „Rzecz o podziale rzeczy” z GEODETY 8/2018.

Obaj autorzy rozważali, jaką rolę w procesie sądowym ma do odegrania biegły oraz w jakim zakresie sąd obowiązuje ustawa o gospodarce nieruchomoś­ciami, w tym – czy ma on obowiązek wystąpienia do wójta o wydanie opinii o możliwoś­ci podziału. Bogdan Grzechnik twierdzi, że z przepisów „wynika tylko tyle, że bieg­ły ma przygotować opinię co do sposobu podziału”. I zaraz dodaje: „A kto w takim razie ma wydać opinię co do możliwoś­ci i celowości podziału? Wygląda na to, że w świetle tego zapisu geodeta nie musi być proszony o tę najważniejszą sprawę”.

No właśnie, czy o celowości podziału powinien wypowiadać się biegły geodeta? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, zacznę od uwagi G. Ninarda, że „ustalenie wartości nieruchomości należy do kategorii wiedzy specjalistycznej, nie każdy bowiem przeciętnie zorientowany obywatel mógłby takiej operacji dokonać. Tym bardziej ocena zmiany wartości nieruchomości po podziale wymaga wiedzy specjalistycznej. W konsekwencji wydaje się, że w każdym takim przypadku sąd powinien skorzystać z pomocy biegłego – rzeczoznawcy majątkowego”.

W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Postulat, aby biegły sądowy wypowiadał się wyłącznie w zakresie swoich kompetencji, dotyczy jednak nie tylko wyceny, ale również wydawania opinii o możliwości i celowości podziału nieruchomości.

• Definicje

Według „Słownika języka polskiego” geodeta to „specjalista w zakresie geodezji”. Z kolei geodezja to „nauka o pomiarach Ziemi, zajmująca się wyznaczaniem kształtu i rozmiarów globu ziemskiego lub jego części, sporządzaniem map i planów geodezyjnych, pomiarami gruntów i obiektów dla celów gospodarczych, technicznych, wojskowych itp.” .
Ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne [DzU z 2017 r. poz. 2101 ze zm., dalej Pgik] pod pojęciem prac geodezyjnych, czyli tego, czym zajmuje się geodeta, rozumie projektowanie i wykonywanie pomiarów oraz zobrazowań, obliczanie lub przetwarzanie wyników tych pomiarów i zobrazowań (w tym tworzenie określonych w ustawie zbiorów danych i ortofotomapy), a także tworzenie dokumentacji geodezyjnej na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych i czynności cywilnoprawnych związanych z nieruchomościami oraz wykonywanie opracowań geodezyjno-kartograficznych na potrzeby budownictwa (art. 2 pkt 1). Wiedza geodety ukierunkowana jest więc na pomiary – ich wykonywanie, przetwarzanie i udostępnianie wyników.
(...)

• Co może biegły geodeta?

Przytoczone definicje prowadzą do wniosku, że kompetencje geodety obejmują tylko pomiary i ich opracowywanie. Geodeta jest więc biegłym w sprawach dokonywania pomiarów i ich oceny pod względem formalnym, prawnym i technicznym (w tym zgodności z przepisami dotyczącymi prac geodezyjnych). Może ocenić, czy dany pomiar lub opracowanie zostało wykonane zgodnie ze sztuką geodezyjną (jest poprawne technicznie, przebieg granic zgodny z dokumentami, szczegóły terenowe pomierzone prawidłowo, powierzchnie obliczone zgodnie z wymaganiami itd.).
W szczególności do kompetencji geodety należy...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
??? "Pytanie brzmi: czy o celowości podziału powinien wypowiadać się biegły geodeta?" O celowości powinien się wypowiedzieć i decydować WŁAŚCICIEL! A nie wszyscy decydują o cudzej własności.
 2 
odpowiedz zgłoś
Dział I KW musi być objęty rękojmą Po porządnym określeniu w przepisach atrybutów punktów granicznych ZRD i BPP oraz ich właściwym wypełnieniu, tzw. mocne atrybuty (np. ZRD=1, BPP=1 lub 2) powinny być objęte rękojmią wiary publicznej KW. Jeśli ktoś później coś zawali, i zostanie to przyjęte do bazy EGiB, to Skarb Państwa poniesie koszty naprawy tego błędu. Obecna rękojmia KW prawie nic nie daje (no może gwarantuje tylko nr działki).
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Szanowni Poszkodowani ze swoimi problemami idźcie do polityków i administracji. W polskim prawie nie ma zawodu geodety, jeśli nawet są tacy którzy się za nich uważają to nie mają żadnego wpływu na to co robią inni. W ewidencji gruntów ewidencjonuje się co się chce i jest to zgodne z prawem bo w rozporzędzeniu nie ma słowa o własności, tytułach własności i jakichś prawach właścicieli. Administracja geodezyjna zajmuje się tworzeniem baz danych które służą tylko jej i to wynika z prawa geodezyjnego. Nigdzie nie jest napisane, że granice mają być zgodne z własnością. One mają być zgodne z tym co o nich myślą urzędnicy w starostwie i u wojewody. Także Szanowni Poszkodowani, wybierajcie (wybierajmy) sobie dalej takie genialne władze jak do tej pory i macie (mamy) gwarantowane, że pies z kulawą nogą nie pochyli się nad Waszym i Naszym (geodetów) losem. Jest mi przykro, że dotykają Was problemy kórym nie jestście winni ale miejcie świadomość, że wynikają one z tego jakie mamy państwo, a nie to jacy są geodeci.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Inżynier od czego Biegły geodeta który nie potrafi ustalić właściciela działki jej numeru gdzie pomiary tej samej działki robione przez tego samego biegłego o powierzchni 4 ary to roznica 1,5 metra na całej szerokosci działki .Ktory na szkicu pomiarowym pisze o szerokosci drogi gminnej tej samej raz 2,5 metra na drugim szkicu datowanym tego samego dnia to 5 metrow ktory ustala szerokosć działki sąsiada na 30 metrów gdy żeczywista jej szerokość widniejąca w mapach ewidencyjnych starostwa to 25 metrow .Tak pracuja biegli z Biłgoraja rozgraniczenia bez powiadamiamia sasiadów nowe pomiary przyjęte do zasobow
odpowiedz zgłoś
. litości
 6 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS