Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-03| Geodezja, GIS, Mapy, Software

FME 2019: nowe formaty, szybszy shapefile i machine learning

Oprogramowanie FME firmy Safe Software przeznaczone do zaawansowanej transformacji danych przestrzennych doczekało się wersji 2019. Oprócz obsługi wielu nowych formatów oprogramowanie oferuje m.in. szybszą pracę oraz narzędzia bazujące na algorytmach uczenia maszynowego.


FME 2019: nowe formaty, szybszy shapefile i machine learning

Nowe formaty

Jedną z kluczowych zalet pakietu FME jest możliwość importu i eksportu setek formatów danych przestrzennych oraz obsługi różnorodnych usług sieciowych. Jak wylicza producent, wydanie 2019 jest kompatybilne już z ponad 415 rozwiązaniami. Nowości to m.in.: TopoJSON, Garmin POI, Digital Weather Markup Language (DWML), Web Coverage Service (WCS), FME AR, DICOM, Azure, Cesium ion, Cityworks oraz Google Cloud Storage. W tym gronie ciekawostką jest format DICOM wykorzystywany w… urządzeniach medycznych, np. w badaniach USG.

Machine learning

FME 2019 wyposażono w transformatory bazujące na algorytmach uczenia maszynowego (machine learning). Dzięki nim możliwie jest m.in. rozpoznawanie zadanych obiektów w zbiorach danych rastrowych (jako przykład jej zastosowania producent podaje rozpoznawanie znaków „stop” na fotografiach ulic), a także gromadzenie informacji na podstawie analizy tekstów zapisywanych w naturalnych językach.

FME również w smartfonie

Wraz z pakietem FME 2019 opublikowano darmową aplikację FME Data Express. Użytkownikom urządzeń mobilnych z systemami Android oraz iOS umożliwia ona podłączenie się do środowiska FME Server i wykonywanie określonych zadań z poziomu smartfona lub tabletu.

Szybsza praca

W FME 2019 przyspieszono także działanie niektórych narzędzi, przy czym producent podkreśla, że poprawa ta jest znacząca. Dotyczy to np. funkcji Dissolver czy przetwarzania plików w popularnym formacie Shapefile (SHP).

Inne nowości

Wśród innych istotnych zmian w pakiecie FME producent wskazuje także na: możliwość łatwej automatyzacji przetwarzania danych w FME Server (np. definiowanie reguł typu: „gdy plik zostanie nadesłany, przetwórz go i waliduj”), możliwość dostosowania interfejsu do potrzeb użytkownika, wsparcie dla silnika Unreal Engine czy automatyczna dekompresja plików.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS