wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-03| Geodezja, GIS, Mapy, Software

FME 2019: nowe formaty, szybszy shapefile i machine learning

Oprogramowanie FME firmy Safe Software przeznaczone do zaawansowanej transformacji danych przestrzennych doczekało się wersji 2019. Oprócz obsługi wielu nowych formatów oprogramowanie oferuje m.in. szybszą pracę oraz narzędzia bazujące na algorytmach uczenia maszynowego.


FME 2019: nowe formaty, szybszy shapefile i machine learning

Nowe formaty

Jedną z kluczowych zalet pakietu FME jest możliwość importu i eksportu setek formatów danych przestrzennych oraz obsługi różnorodnych usług sieciowych. Jak wylicza producent, wydanie 2019 jest kompatybilne już z ponad 415 rozwiązaniami. Nowości to m.in.: TopoJSON, Garmin POI, Digital Weather Markup Language (DWML), Web Coverage Service (WCS), FME AR, DICOM, Azure, Cesium ion, Cityworks oraz Google Cloud Storage. W tym gronie ciekawostką jest format DICOM wykorzystywany w… urządzeniach medycznych, np. w badaniach USG.

Machine learning

FME 2019 wyposażono w transformatory bazujące na algorytmach uczenia maszynowego (machine learning). Dzięki nim możliwie jest m.in. rozpoznawanie zadanych obiektów w zbiorach danych rastrowych (jako przykład jej zastosowania producent podaje rozpoznawanie znaków „stop” na fotografiach ulic), a także gromadzenie informacji na podstawie analizy tekstów zapisywanych w naturalnych językach.

FME również w smartfonie

Wraz z pakietem FME 2019 opublikowano darmową aplikację FME Data Express. Użytkownikom urządzeń mobilnych z systemami Android oraz iOS umożliwia ona podłączenie się do środowiska FME Server i wykonywanie określonych zadań z poziomu smartfona lub tabletu.

Szybsza praca

W FME 2019 przyspieszono także działanie niektórych narzędzi, przy czym producent podkreśla, że poprawa ta jest znacząca. Dotyczy to np. funkcji Dissolver czy przetwarzania plików w popularnym formacie Shapefile (SHP).

Inne nowości

Wśród innych istotnych zmian w pakiecie FME producent wskazuje także na: możliwość łatwej automatyzacji przetwarzania danych w FME Server (np. definiowanie reguł typu: „gdy plik zostanie nadesłany, przetwórz go i waliduj”), możliwość dostosowania interfejsu do potrzeb użytkownika, wsparcie dla silnika Unreal Engine czy automatyczna dekompresja plików.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dla prostego mierniczego Ołówekm, gumka i nożyczki do robienia podzialow (nieodwracalnych). FME tak jak MediaMarkt - "Nie dla ... wszystkich"

no, a coś dla prostego mierniczego? który ma mapkę i podzialik do zrobienia?

Zastosowanie FME Tak, używamy dosyć mocno. Głównie po to by odciążyć informatyków jeżeli chodzi o automatyzacje przetwarzania danych. Klika przykładów z poprzedniej konferencji FME Worldtour. Polecam prezentacje https://fme.globema.pl/wp-content/uploads/sites/53 /2018/05/Anna-Białczak-FME-w-modernizacji-ewidenc ji-gruntów-i-budynków.pdf https://fme.globema.pl/wp-content/uploads/sites/53 /2018/05/Artur-Wiosna-Generalizacja-danych-topogra ficznych.pdf https://fme.globema.pl/wp-content/uploads/sites/53 /2018/05/Maksymilian-Rogowski-Wykorzystanie-oprogr amowania-FME-do-analizy-danych-pochodzących-z-lot niczego-skaningu-laserowego.pdf

a teraz poważne pytanie, czy ktoś z kolegów tego używał? i do czego?

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt