wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-02| Geodezja, GIS, Software

AutoCAD 2020: nowe narzędzia, interfejs i prędkość pracy

Jak co roku początek kwietnia jest momentem premiery kolejnej wersji popularnego pakietu oprogramowania projektowego AutoCAD. Edycję 2020 wyróżniają nie tylko nowe narzędzia, ale także usprawnione działanie.


AutoCAD 2020: nowe narzędzia, interfejs i prędkość pracy

Zmianą widoczną na pierwszy rzut oka jest nowy, ciemny interfejs graficzny. Jak zapewnia producent pakietu – firma Autodesk, powinien on mniej męczyć oczy. Dostosowano go także do wprowadzonych niedawno w tym oprogramowaniu ostrzejszych ikon oraz zwiększonego kontrastu.

Autodesk wciąż pracuje nad usprawnieniem pracy AutoCAD-a. Najnowszym efektem tych wysiłków jest redukcja czasu zapisywania zmian w projekcie – średnio skrócił się on o 1 sekundę do poziomu 0,5 s. Jak zauważa producent, wydaje się to niewiele, ale w skali całego roku może się to przełożyć dla użytkownika nawet na kilka godzin oszczędności. Szybsza ma być także sama instalacja aplikacji, nawet o 50% – dodaje Autodesk.

Geodetów zainteresuje funkcja Quick Measure przyspieszająca pomiary odległości i kątów na planach 2D – by je wykonywać, wystarczy przesuwać kursor myszy nad projektem (fot. poniżej). AutoCAD 2020 oferuje ponadto narzędzia usprawniające wstawianie bloków do projektu oraz poprawioną funkcję Purge do czyszczenia rysunku ze zbędnych obiektów. Na podstawie opinii użytkowników udoskonalono także narzędzie DWG Compare umożliwiające porównywanie dwóch wersji pliku. Jego nowa wersja pozwala na łatwe porównywanie w jednym oknie oraz prosty import pożądanych zmian do aktywnego projektu.

AutoCAD 2020 oferuje ponadto poszerzone możliwości pracy w chmurze. Dotychczas użytkownicy tej aplikacji mogli integrować się z chmurą Dropbox, teraz możliwe jest korzystanie także z usług Microsoft OneDrive lub Box.

AutoCAD 2020 - Quick Measure

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
AutoCad jest geodecie niepotrzebny. Chyba, że ten geodeta nie pracuje w urzędzie, tylko wykonuje usługi dla projektantów i obsługuje budowy. Wtedy jest niezbędny, bo żadne biuro projektowe nie pracuje na tych naszych wynalazkach, pisanych dla obsługi PZGK. Chyba wielu geodetów już nawet zapomniało, że przecież my nie pracujemy dla zasobu, świadczymy usługi dla klientów i aplikacje CAD z prawdziwego zdarzenia są po prostu niezbędne dla bezstratnej komunikacji z nimi (projektantami, kierownikami robót), już o projektach i szkicach na budowach, które obecnie przesyłamy sobie "na telefon" w plikach dwg/dxf/pdf i aplikujemy do kontrolerów GPS-ów i tachimetrów to chyba wykonawcom nie trzeba pisać. Który z kombajnów dla ośrodka ma choćby narzędzia do wymiarowania projektu, opróczt tych, które są nakładkami na CAD-a?
 5 
odpowiedz zgłoś
no no kilka godzin rocznie...
 1 
odpowiedz zgłoś
na pewno? w gołym cadzie pewnie nie, ale w edycji "geo" czyli Map 3D czegoś brakuje? Widzę, że czyta GML, a pamiętam, że już ponad 10 lat temu była w nim obsługa WMS. No ok, pewnie SWDE czy innego TANGO nie łyknie ;)
 4 
odpowiedz zgłoś
w polskiej geodezji @geod może tak, ale na świecie nie ma takich wodotrysków, jak BDOT500 czy EGiB... na zachodzie do zrobienia mapy wystarczy taki AutoCAD właśnie. Polska to bantustan, z bantuobywatelami i bantu"geodetami".
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
przed słynnymi bazami danych dobrze się sprawował, choć są świetne i tanie zamienniki. dziś sprawa nieco się skomplikowala, ale dalej można w CAD kreślić mapy @geod. poza tym zleceniodawcy nie interesuje .gml, ale .dwg. niestety, ale dziś rządzą firmy dostarczające oprogramowanie powiatom...
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Fajnie że go rozwijają ale dla geodety to nie przydatny program. Mapy w tym nie skartujesz.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
cena ?
 4 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS