Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-03-29| Geodezja, GIS, Mapy, Software

Finalna wersja QField już dostępna

Z Google Play można już pobrać stabilną wersję QField 1.0 – to bazująca na popularnym oprogramowaniu QGIS mobilna aplikacja do pracy w terenie z danymi przestrzennymi.


Finalna wersja QField już dostępna

Jak przechwala się twórca aplikacji, szwajcarska firma OPENGIS.ch, QField to najprawdopodobniej najlepsze mobilne oprogramowanie GIS na świecie. Jego kluczowe funkcje to: edycja atrybutów i geometrii w trybie on-line i off-line, tworzenie i wypełnianie formularzy, przeszukiwanie danych, a także obsługa danych z wbudowanych w smartfon/tablet odbiornika GPS i kamery.

W QField szczególny nacisk położono na narzędzia do digitalizacji, które oferują m.in. funkcje przyciągania czy kontrolę poprawności atrybutów w czasie rzeczywistym. Autorzy programu zwracają także uwagę na rozbudowane narzędzia do edycji geometrii.

QField wyróżniają także rozbudowane funkcje wizualizacji danych przestrzennych. Oferują one podobne możliwości jak otwarte oprogramowanie desktopowe QGIS. Autorzy zachwalają ponadto prosty i minimalistyczny interfejs graficzny, możliwość obsługi nawet złożonych projektów, łatwe generowanie PDF-ów oraz synchronizację projektu z bazą danych przez internet lub kabel (w planach na najbliższą przyszłość jest również synchronizacja z usługami w chmurze).

Ważne z punktu widzenia użytkowników z branży geodezyjnej i kartograficznej jest to, że QField może posłużyć również do rejestrowania współrzędnych mierzonych przez zewnętrzny odbiornik GNSS. Aplikację da się zatem wykorzystać jako oprogramowanie polowe w zestawach RTK lub DGNSS (oczywiście, o ile zestaw jest kompatybilny z Androidem).

Aplikacja QField jest bezpłatna. Na stronie producenta znajdziemy dokumentację programu oraz filmy instruktażowe.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama