wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-03-27| Prawo, Instytucje, Kataster

Bank ziemi programu Mieszkanie Plus będzie większy

Rząd przyjął wczoraj (26 marca) projekt zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości przedłożony przez ministra inwestycji i rozwoju. To zwiększy zasób gruntów, które będą mogły zostać wykorzystane na cele mieszkaniowe przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN).


Bank ziemi programu Mieszkanie Plus będzie większy

– Decyzja Rady Ministrów umożliwi nie tylko usprawnienie w realizacji programu Mieszkanie Plus, ale też pomoże w dostępie do gruntów Skarbu Państwa. Realizacja programu Mieszkanie Plus jest priorytetem naszego rządu – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł pozyskiwać nieruchomości (stanowiące własność lub oddane w użytkowanie wieczyste) jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Spółki będą zobowiązane do cyklicznego przekazywania do KZN wykazów nieruchomości, którymi gospodarują. W przypadku, gdy nieruchomość ujęta w wykazie zostanie przekazana do zasobu, którym gospodaruje KZN, spółkom będzie wypłacana kwota, której wysokość będzie oparta na wartości rynkowej nieruchomości. Odpowiednie na potrzeby budownictwa mieszkaniowego grunty będą mogły udostępnić także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Agencja Mienia Wojskowego (AMW). KOWR i AMW otrzymają udział w dochodach uzyskanych ze zbycia nieruchomości przejętych do KZN.

– Kończymy etap związany z legislacją programu Mieszkanie Plus. Dobre ramy umożliwią realizację programu na taką skalę, o jaką nam chodzi. Nowelizacja ustawy o KZN daje gwarancję na realizację 100 tys. mieszkań, o których mówił premier Mateusz Morawiecki – mówił wiceminister Artur Soboń.

Mieszkanie Plus to lokale komunalne i socjalne, których przy wsparciu z budżetu państwa udzielanym za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego powstaje na podstawie aktualnie zawartych już umów 18 651. W części, którą przygotowuje PFR Nieruchomości są już 57 333 mieszkania. Jest to 480 mieszkań oddanych do użytku (w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie) oraz 1045 mieszkań w budowie (w Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie, Kępicach i Katowicach). Są też 14 022 mieszkania z ostateczną decyzją inwestycyjną, 14 268 oczekujące na ostateczną decyzję inwestycyjną i 27 518 z przygotowywanym wnioskiem inwestycyjnym. Nowelizacja ustawy o KZN umożliwi powstanie kolejnych 60 815 mieszkań.

W wykazach nieruchomości przekazywanych do KZN nie będą ujmowane nieruchomości, które z racji funkcji i przeznaczenia, nie mogą zostać wykorzystane na cele budownictwa mieszkaniowego, np. grunty zajęte przez pas drogowy, pokryte wodami, zajęte pod infrastrukturę kolejową lub dworce kolejowe.

Nieruchomości należące do KZN będzie można wnieść do spółek celowych tworzonych przez KZN z udziałem innych podmiotów niż jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Zawsze będą to podmioty kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne. Takie działki będzie można udostępnić na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Przepisy ustawy nie będą stosowane do gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Z przeprowadzonej analizy wynika, że nieruchomości ujęte w wykazach położone są w większości w dużych, zwartych kompleksach leśnych, co stanowi istotne ograniczenie ich wykorzystania do realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Ważną zmianą jest rezygnacja z ograniczeń dotyczących wysokości tzw. normowanych czynszów najmu. Wysokość czynszu powinna być elastyczna w zależności od specyfiki danej inwestycji.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmian w ustawie o własności lokali, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Źródło: MIiR, KPRM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt