Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-03-26| Mapy, Ludzie, Imprezy

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wystawę o Lubinusie

16 kwietnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy „Lubinus mniej zanany”. Eilhard Lubinus znany jest przede wszystkim jako autor „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego”.


Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wystawę o Lubinusie <br />
 Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilhardusa Lubinusa z 1610-18 (Źródło: Wikipedia)
Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilhardusa Lubinusa z 1610-18 (Źródło: Wikipedia)
Urodzony w 1565 r. Eilhard Lubinus był kartografem, matematykiem, poetą, filozofem i teologiem protestanckim. Pracę nad stworzeniem „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego” rozpoczął w 1608 r. na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II z dynastii Gryfitów i jego kuzyna, księcia wołogoskiego, Filipa Juliusza.
Wykonanie mapy zajęło mu 6 lat, w tym czasie dokonał ponad pięciu tysięcy obserwacji w plenerze. Do prac pomiarowych i obserwacyjnych przy powstaniu Mapy Pomorza wykorzystywał astrolabium, kwadrant do pomiaru szerokości geograficznej punktów oraz laskę Jakuba do określenia odległości między punktami.

Przez cały 1613 r. trwały prace nad rysunkiem mapy. Początkowo miała być sporządzona na jednym arkuszu, dopiero potem pojawiła się koncepcja mapy w dużym rozmiarze. W 1614 r. Lubinus zdecydował się na przyozdobienie swego dzieła widokami miast, drzewem genealogicznym książąt oraz herbami szlachty. Prace nad widokami powierzono szczecińskiemu malarzowi Johannowi Wolfartowi. Nie wykonał on jednak wszystkich, nieznany jest autor widoków miast zaodrzańskich. Wewnętrzną ramę mapy tworzą herby 353 rodzin szlacheckich. W górnej części z lewej strony znajduje się drzewo genealogiczne dziewiętnastu książąt rugijskich, natomiast w górnej środkowej części drzewo ze 157 imionami i portretami książęcymi, począwszy od protoplasty rodu, za którego uznano Świętobora.
Treść mapy uzupełnia łaciński opis Pomorza umieszczony w 7 kolumnach i liczne rysunki m.in. narzędzi rolniczych, instrumentów muzycznych, broni, statków, zwierząt. W rogu znalazł się również portret Lubinusa wraz ze stosowanymi przez niego instrumentami pomiarowymi.

W 1617 r. Lubinus ponownie wybrał się w podróż, by sprawdzić mapę i dokonać ewentualnych poprawek. Mapa została wykonana w skali 1:230 000. Zimą 1617/1618 r. rozpoczęły się prace miedziorytnicze, powierzone Nikolausowi Van Geelkercken, który był zatrudniony w oficynie Jodocusa Hondiusa w Amsterdamie. Odtworzył on mapę na 12 płytach miedzianych.

Z kolei na 27 kwietnia zaplanowano seminarium towarzyszące wystawie. W jego ramach prof. Radosław Skrycki, historyk, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim w swoim wystąpieniu „Amicus cartographorum” opowie o mapach dedykowanych Lubinusowi. Jak się okazuje postać rostockiego kartografa była znana w największym ośrodku produkcji kartograficznej – Amsterdamie, a swoje mapy dedykowali mu tacy koryfeusze nowożytnej kartografii, jak Petrus Kaerius czy Henricus Hondius. Wystąpienie dr. Skryckiego ma przybliżyć autorów tych map i ich dzieła poświęcone Eilhardowi Lubinusowi.

Wystawa „Lubinus mniej znany” ukazuje postać uczonego w pełniejszym niż dotychczas wymiarze, koncentrując się zarówno na jego osiągnięciach akademickich, jak i pracach kartograficznych. Wystawę złożoną ze zbiorów własnych Zamku Książąt Pomorskich oraz obiektów udostępnionych z zasobów Archiwum Państowego w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej w Szczecinie dopełniać będą prezentowane po raz pierwszy najnowsze nabytki Zamku: mapa Czech Petrusa Kaeriusa z 1642 r. oraz mapa Azji Henricusa Hondiusa z 1631 r., dedykowane uczonemu z Rostocku.

Ekspozycję będzie można oglądać do 2 czerwca br. Partnerami wydarzenia są: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie.

Źródło: ZKP, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama