|2019-03-26|
Mapy, Instytucje
Powstaje mapa wrażliwości na zanieczyszczenie wód podziemnych
Służby geologiczne 13 krajów europejskich pracują nad stworzeniem jednolitej mapy wrażliwości na zanieczyszczenie wód podziemnych w skali paneuropejskiej.
Państwa biorące udział w projekcie HOVER WP7 wraz z lokalizacją obszarów pilotażowych
|
|
|
|
|
|
Mapa powstaje w ramach projektu HOVER WP7 – Harmonized vulnerability to pollution mapping of the upper aquifer (HaVuPo). W jego realizacji udział biorą pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego z Programu Hydrogeologia i Środowisko.
Na ubiegłorocznym spotkaniu w Berlinie ustalono skalę obszarów pilotażowych (1:250 000) i mapy pan-europejskiej (1:1 500 000). Zdecydowano, że w pierwszym etapie zostanie wykonana mapa oceny podatności wód podziemnych na zanieczyszczenie na ośmiu obszarach pilotażowych obejmujących wybrane fragmenty Austrii, Danii, Irlandii, Polski, Niemiec, Rumunii, Ukrainy oraz całej Słowenii i Hiszpanii (w tym Katalonii).
Podczas spotkania zdecydowano również o zastosowaniu najpowszechniejszej metody rangowej DRASTIC, która polega na wyborze kilku parametrów i przypisaniu im odpowiedniego znaczenia. Ranga zależy od wpływu danego parametru na możliwość zanieczyszczenia wód podziemnych.
Jednym z obszarów pilotażowych jest fragment doliny Odry na granicy polsko-niemieckiej, dla którego powstanie pilotażowa mapa wrażliwości na zanieczyszczenie głównego użytkowego poziomu wodonośnego. W marcu br. w siedzibie PIG-PIB w Warszawie odbyło się spotkanie polsko-niemieckiej grupy roboczej. Z ramienia PIG-PIB w spotkaniu uczestniczyli pracownicy Programu Hydrogeologia i Środowisko – mgr Magdalena Nidental oraz mgr Marzena Jarmułowicz-Siekiera. Stronę niemiecką reprezentowali eksperci z BGR (Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe – Federal Institute for Geosciences and Natural Resources) i LBGR (Landesamt für Bergbau, Geologie und Rohstoffe Brandenburg).
Strona polska przedstawiła posiadane dane oraz warstwy informacyjne niezbędne do wykonania mapy wrażliwości za pomocą metody DRASTIC. Należą do nich: Mapa hydrogeologiczna Polski w skali 1:50 000, dane o punktach i otworach obserwacyjnych z CBDH, mapa wskaźnika odnawialności zasobów, numeryczny model terenu, Szczegółowa mapa geologiczna Polski w skali 1:50 000 i Mapa geologiczna Polski w skali 1:500 000. Strona niemiecka przedstawiła aktualne zasoby oraz dostępność swoich warstw informacyjnych. Podczas dyskusji porównano zakres i szczegółowość poszczególnych baz danych.
Uzgodnienie „styków” poszczególnych warstw informacyjnych na granicy obu państw będzie jednym z tematów kolejnego spotkania roboczego projektu HOVER WP7, które odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia w Dublinie. Zakończenie projektu przewidziano na czerwiec 2021 r.
Źródło: PIG-PIB
|