wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Światowe zasoby wody na mapach Google

Z okazji światowego dnia wody firma Google uruchomiła internetową aplikację, która – bazując na analizie zobrazowań satelitarnych – w przystępny sposób oferuje dane o światowych zasobach wody.


Światowe zasoby wody na mapach Google <br />
Jezioro Aralskie w aplikacji sdg661.app
Jezioro Aralskie w aplikacji sdg661.app

Jej uruchomienie było możliwe dzięki partnerstwu Google oraz Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC). Efektem tej współpracy było uruchomienie w 2016 roku narzędzia Global Surface Water Explorer. Dzięki połączeniu specjalistycznych algorytmów opracowanych przez JRC, mocy obliczeniowych platformy Google Earth Engine oraz archiwum zobrazowań satelitarnych Landsat stworzono narzędzie, które pozwala analizować zmiany zasobów wód powierzchniowych (jezior i rzek) na całym świecie począwszy od 1984 roku.

Po trzech latach od publikacji tego rozwiązania firma Google doszła do wniosku, że choć oferuje ono cenne dane, to są one dostępne tylko dla wąskiego grona specjalistów. Dlatego zdecydowano się opracować internetową aplikację sdg661.app (jej nazwa nawiązuje do jednego z celów zrównoważonego rozwoju ONZ), która pozwala przeglądać bazę GSWE w prosty i przystępny sposób.

Obecnie – jak pokazują statystyki – na około 200 państw członkowskich ONZ aż 80% nie posiada podstawowych statystyk dotyczących swoich zasobów wodnych. Aplikacja sdg661.app zapewnia natomiast darmowe i zweryfikowane naukowo statystyki dla całego świata. Są one dostępne zarówno w formie tabel i wykresów, jak i map, „Po raz pierwszy w historii wypracowaliśmy globalnie spójny sposób pomiaru zasobów wody oraz ich zmian w czasie” – podkreśla Google.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS