Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Åšwiatowe zasoby wody na mapach Google

Z okazji Å›wiatowego dnia wody firma Google uruchomiÅ‚a internetowÄ… aplikacjÄ™, która – bazujÄ…c na analizie zobrazowaÅ„ satelitarnych – w przystÄ™pny sposób oferuje dane o Å›wiatowych zasobach wody.


Åšwiatowe zasoby wody na mapach Google <br />
Jezioro Aralskie w aplikacji sdg661.app
Jezioro Aralskie w aplikacji sdg661.app

Jej uruchomienie było możliwe dzięki partnerstwu Google oraz Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC). Efektem tej współpracy było uruchomienie w 2016 roku narzędzia Global Surface Water Explorer. Dzięki połączeniu specjalistycznych algorytmów opracowanych przez JRC, mocy obliczeniowych platformy Google Earth Engine oraz archiwum zobrazowań satelitarnych Landsat stworzono narzędzie, które pozwala analizować zmiany zasobów wód powierzchniowych (jezior i rzek) na całym świecie począwszy od 1984 roku.

Po trzech latach od publikacji tego rozwiązania firma Google doszła do wniosku, że choć oferuje ono cenne dane, to są one dostępne tylko dla wąskiego grona specjalistów. Dlatego zdecydowano się opracować internetową aplikację sdg661.app (jej nazwa nawiązuje do jednego z celów zrównoważonego rozwoju ONZ), która pozwala przeglądać bazę GSWE w prosty i przystępny sposób.

Obecnie – jak pokazujÄ… statystyki – na okoÅ‚o 200 paÅ„stw czÅ‚onkowskich ONZ aż 80% nie posiada podstawowych statystyk dotyczÄ…cych swoich zasobów wodnych. Aplikacja sdg661.app zapewnia natomiast darmowe i zweryfikowane naukowo statystyki dla caÅ‚ego Å›wiata. SÄ… one dostÄ™pne zarówno w formie tabel i wykresów, jak i map, „Po raz pierwszy w historii wypracowaliÅ›my globalnie spójny sposób pomiaru zasobów wody oraz ich zmian w czasie” – podkreÅ›la Google.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS