Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-22| Teledetekcja

Dynamika pokrycia terenu okiem Sentinela-2

Automatyczne przetworzenie optycznych zobrazowań zbieranych przez 3 lata przez satelity Sentinel-2 pozwoliło opracować unikatową mapę prezentującą dynamikę pokrycia terenu dla całej naszej planety.


Dynamika pokrycia terenu okiem Sentinela-2 <br />
contains modified Copernicus Sentinel data (2016?18), processed by GeoVille
contains modified Copernicus Sentinel data (2016?18), processed by GeoVille

Mapę wykonała austriacka firma GeoVille specjalizująca się w analizie danych satelitarnych. Do tego celu zebrała zobrazowania optyczne dla całego świata wykonywane w latach 2015-2018 przez europejskie satelity Sentinel-2. Zostały one następne przetworzone przez autorskie oprogramowanie LandMonitoring.Earth bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz big data. Wynikowe opracowanie wygenerowano z pikselem 10 metrów, choć mapa opublikowana przez ESA ma rozdzielczość 20 metrów.

Jak podkreśla Michael Riffler – szef badań i rozwoju w firmie GeoVille, to pierwsze opracowanie oferujące tego typu informacje. Do jego wykonania przeanalizowano dane z aż 23 mld pikseli. Autorzy mapy przekonują, że może ona okazać się wsparciem przy klasyfikowaniu pokrycia terenu, a także w rolnictwie, leśnictwie czy analizach degradacji środowiska. GeoVille posiłkuje się nią, tworząc usługi dla rolników i producentów żywności.

Mapa zmian dynamiki pokrycia terenu

Jak czytać mapę?

Kolor odpowiada na niej terminowi maksymalnego rozwoju wegetacji. Odcienie czerwieni oznaczają wiosnę, zieleni – lato, a niebieskiego – zimę i jesień. Nasycenie związane jest z kolei ze zmiennością wegetacji – im jest wyższa, tym większe nasycenie. Ciemniejsze obszary odpowiadają natomiast miejscom o niewielkiej biomasie (miasta, pustynie).

Mapa w pełnej rozdzielczości

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS