wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-22| Teledetekcja

Dynamika pokrycia terenu okiem Sentinela-2

Automatyczne przetworzenie optycznych zobrazowań zbieranych przez 3 lata przez satelity Sentinel-2 pozwoliło opracować unikatową mapę prezentującą dynamikę pokrycia terenu dla całej naszej planety.


Dynamika pokrycia terenu okiem Sentinela-2 <br />
contains modified Copernicus Sentinel data (2016?18), processed by GeoVille
contains modified Copernicus Sentinel data (2016?18), processed by GeoVille

Mapę wykonała austriacka firma GeoVille specjalizująca się w analizie danych satelitarnych. Do tego celu zebrała zobrazowania optyczne dla całego świata wykonywane w latach 2015-2018 przez europejskie satelity Sentinel-2. Zostały one następne przetworzone przez autorskie oprogramowanie LandMonitoring.Earth bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz big data. Wynikowe opracowanie wygenerowano z pikselem 10 metrów, choć mapa opublikowana przez ESA ma rozdzielczość 20 metrów.

Jak podkreśla Michael Riffler – szef badań i rozwoju w firmie GeoVille, to pierwsze opracowanie oferujące tego typu informacje. Do jego wykonania przeanalizowano dane z aż 23 mld pikseli. Autorzy mapy przekonują, że może ona okazać się wsparciem przy klasyfikowaniu pokrycia terenu, a także w rolnictwie, leśnictwie czy analizach degradacji środowiska. GeoVille posiłkuje się nią, tworząc usługi dla rolników i producentów żywności.

Mapa zmian dynamiki pokrycia terenu

Jak czytać mapę?

Kolor odpowiada na niej terminowi maksymalnego rozwoju wegetacji. Odcienie czerwieni oznaczają wiosnę, zieleni – lato, a niebieskiego – zimę i jesień. Nasycenie związane jest z kolei ze zmiennością wegetacji – im jest wyższa, tym większe nasycenie. Ciemniejsze obszary odpowiadają natomiast miejscom o niewielkiej biomasie (miasta, pustynie).

Mapa w pełnej rozdzielczości

Źródło: ESA, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS