wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-03-14| Teledetekcja

Lodowe autostrady pod okiem radarowego satelity

Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że do długiej listy zastosowań satelitarnych zobrazowań radarowych można dopisać wsparcie w zarządzaniu „lodowymi autostradami”.


Lodowe autostrady pod okiem radarowego satelity <br />
fot. Natural Resources Canada
fot. Natural Resources Canada

„Lodowe autostrady” to trasy wytyczane po zamarzniętych jeziorach i rzekach na dalekiej północy – są one szczególnie popularne w Kanadzie. Przez kilka tygodni w roku umożliwiają one łatwy i relatywnie tani transport dużej ilości towarów do wielu odległych miejscowości. Mimo swoich zalet korzystanie z tych tras jest dość ryzykowne, bo pod ciężarówkami może załamywać się lód – postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że zagrożenie to jest coraz większe.

Czy zobrazowania satelitarne mogą pomóc w bezpiecznym poruszaniu się tego typu trasami? Pionierskie badania w tym zakresie przeprowadzili naukowcy z Canada Centre for Mapping and Earth Observation. Postanowili oni wykorzystać satelitarną interferometrię radarową, choć w nietypowy sposób. Wprawdzie technologia ta już teraz jest powszechnie wykorzystywana w badaniach deformacji gruntu, ale w tym celu analizie poddawane są zobrazowania radarowe tego samego obszaru wykonane w odstępach kilku dni czy nawet tygodni lub miesięcy. Tymczasem w przypadku kanadyjskich badań odstęp ten skrócono do raptem… 10 sekund. Pozwoliło to uchwycić nieznaczne deformacje powierzchni lodu rozchodzące się w formie fal, które powodowane przez poruszające się ciężarówki.

Badanie deformacji lodowych autostrad z wykorzystaniem satelitarnej interferometrii radarowej

Przykład wykorzystania zobrazowań radarowych z satelity TanDEM-X do pomiaru deformacji lodu spowodowanych przez poruszające się na jego powierzchni ciężarówki (fot. DLR)

Badanie objęło lodową drogę na odcinku Tibbitt – Contwoyto w północno-zachodniej Kanadzie. Na jego potrzeby wykorzystano zobrazowania pozyskane przez niemieckiego satelitę TanDEM-X.

Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów kanadyjscy naukowcy oceniają, że satelitarna interferometria radarowa może w istotny sposób wesprzeć zarządzanie „lodowymi autostradami” i pomóc zwiększyć bezpieczeństwo poruszających się nimi ciężarówek.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie wiem jak u was ale u nas w Polsce to mamy systemy np viaTOLL gdzie bez radarów dałoby się wprowadzić odcinkowe pomiary prędkości. Znaczy się mieliśmy bo teraz to mamy mieć lepsze, nowocześniejsze i tańsze. Tyle że jakoś pokazać tego nie chcą.

liczydło A u Nas w Polszy ciągle liczy się ręcznie, mierzy się ręcznie a tabelki robi w WORD'ach łącznie z podsumowaniem

czy ta metodą można również monitorować psie zaprzęgi?

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt