wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 2
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-13| Mapy

O dawnej kartografii w Międzyzdrojach

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Klubem Przewodników PTTK „Na Wyspach” i Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają na wykład dr hab. Radosława Skryckiego (Uniwersytet Szczeciński) pt. „Pomorze w dawnej kartografii”. Wydarzenie odbędzie się 20 marca o godz. 18.00 (wstęp wolny).


O dawnej kartografii w Międzyzdrojach

„Dla każdego zainteresowanego własnym regionem ważnym elementem jest jego historia i przestrzeń. Zabytkiem, który w sposób idealny łączy te dwie wartości jest mapa, będąca nie tylko narzędziem pomagającym orientować się w przestrzeni, ale także świetnie tę przestrzeń opisującym. W epoce renesansu i baroku mapa była przede wszystkim narzędziem autopromocji – miasta, państwa, dynastii, władcy... Przez rozbudowany program ikonograficzny komentowała aktualne wydarzenia i tworzyła obraz, który często był bardziej życzeniowy niż rzeczywisty.

W przypadku dawnego Księstwa Pomorskiego własne mapy pojawiły się już w I połowie XVI wieku, a więc stosunkowo wcześnie. Były jednak niedoskonałe i nie spełniały pokładanych w nich oczekiwań, dlatego z inicjatywy księcia Filipa II profesor matematyki z Rostocku Eilhard Lubinus stworzył w 1618 roku wielką mapę Księstwa Pomorskiego. Od tego momentu na Pomorzu mamy do czynienia z coraz intensywniejszym rozwojem rodzimej i obcej kartografii, zarówno regionalnej, jak i lokalnej – miejskiej” – dr hab. Radosław Skrycki.

Wykład odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach (ul. Norwida 15).

Źródło: MBP w Międzyzdrojach


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt