wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skanowanie szlaku kolejowego
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-13| Mapy

O dawnej kartografii w Międzyzdrojach

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Klubem Przewodników PTTK „Na Wyspach” i Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają na wykład dr hab. Radosława Skryckiego (Uniwersytet Szczeciński) pt. „Pomorze w dawnej kartografii”. Wydarzenie odbędzie się 20 marca o godz. 18.00 (wstęp wolny).


O dawnej kartografii w Międzyzdrojach

„Dla każdego zainteresowanego własnym regionem ważnym elementem jest jego historia i przestrzeń. Zabytkiem, który w sposób idealny łączy te dwie wartości jest mapa, będąca nie tylko narzędziem pomagającym orientować się w przestrzeni, ale także świetnie tę przestrzeń opisującym. W epoce renesansu i baroku mapa była przede wszystkim narzędziem autopromocji – miasta, państwa, dynastii, władcy... Przez rozbudowany program ikonograficzny komentowała aktualne wydarzenia i tworzyła obraz, który często był bardziej życzeniowy niż rzeczywisty.

W przypadku dawnego Księstwa Pomorskiego własne mapy pojawiły się już w I połowie XVI wieku, a więc stosunkowo wcześnie. Były jednak niedoskonałe i nie spełniały pokładanych w nich oczekiwań, dlatego z inicjatywy księcia Filipa II profesor matematyki z Rostocku Eilhard Lubinus stworzył w 1618 roku wielką mapę Księstwa Pomorskiego. Od tego momentu na Pomorzu mamy do czynienia z coraz intensywniejszym rozwojem rodzimej i obcej kartografii, zarówno regionalnej, jak i lokalnej – miejskiej” – dr hab. Radosław Skrycki.

Wykład odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach (ul. Norwida 15).

Źródło: MBP w Międzyzdrojach


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt