wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-13| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Zastosowanie geoinformatyki w leśnictwie

To hasło XI Sesji Zimowej Szkoły Leśnej, która wystartowała wczoraj (12 marca) w Sękocinie Starym pod Warszawą. W wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa wspólnie z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych uczestniczy blisko 400 osób, głównie przedstawicieli służby leśnej, ale także parków narodowych czy resortu środowiska.


Zastosowanie geoinformatyki w leśnictwie <br />
Uczestników Zimowej Szkoły Leśnej przywitał prof. Jacek Hilszczański, dyrektor IBL
Uczestników Zimowej Szkoły Leśnej przywitał prof. Jacek Hilszczański, dyrektor IBL

W sesji inauguracyjnej dr Maurizio Santoro ze szwajcarskiej firmy teledetekcyjnej przedstawił nowe przedsięwzięcie, w którym obrazy z radaru z syntetyczną aperturą (SAR), obrazy optyczne oraz dane lotniczego skanowania laserowego (LiDAR) zostały wykorzystane do wygenerowania globalnej mapy biomasy leśnej dla 2010 r. Działania zostały wsparte przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach projektu GlobBiomass i są obecnie kontynuowane w ramach prowadzonej przez ESA inicjatywy dotyczącej zmian klimatu (CCI) w projekcie CCI Biomass.

Julia Maschler z Instytutu Biologii Integracyjnej w Zurychu mówiła z kolei o problematyce dotyczącej efektu nawożenia dwutlenkiem węgla i potencjale wiązania węgla przez roślinność leśną. O bezpośrednim wpływie podwyższonego poziomu dwutlenku węgla na przyszłe warunki klimatyczne wiedzą chyba wszyscy. Jednak naukowcy przypuszczają, że rosnąca koncentracja tego gazu może również stymulować produktywność roślin, co z kolei może częściowo złagodzić tempo zmian klimatu. Modele ziemskiego systemu klimatycznego wykorzystywane do prognozowania zmian klimatu w większości zakładają pozytywny długookresowy wpływ podwyższonego poziomu dwutlenku węgla na wzrost roślin. Jednak, jak dotąd, znamy jedynie wyniki badań krótkookresowych (teledetekcyjnych czy modelowania) i nie do końca mechanizmy te są poznane.

O wykorzystaniu danych z lotniczego skaningu laserowego do inwentaryzacji zasobów leśnych z perspektywy skandynawskiej mówił prof. Erik Naesset z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Mapy zasięgu i typów lasów jako efekty wielkoobszarowej inwentaryzacji lasu w Szwajcarii były tematem wystąpienia dr. Larsa Wasera z Federalnego Instytutu Badawczego Lasu, Śniegu i Krajobrazu w Szwajcarii. Natomiast prognozy zapasu drewna na pniu (czyli w rosnących drzewostanach) we Włoszech na podstawie danych z wielkoobszarowej inwentaryzacji lasu i pomiarów teledetekcyjnych prezentował prof. Gherardo Chirici z Uniwersytetu Florenckiego we Włoszech.


Jeśli chodzi o krajowy dorobek, o inwentaryzacji zasobów leśnych z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych i wynikach badań przeprowadzonych w ramach projektu REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach” mówił dr hab. Krzysztof Stereńczak, zastępca dyrektora ds. Naukowo-Badawczych IBL. Jest to przedsięwzięcie badawcze współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG. Projekt ten jest przykładem kompleksowego wykorzystania danych teledetekcyjnych (głównie lotniczego skanowania laserowego) do określenia wybranych cech taksacyjnych drzewostanów. Prelegent zapowiedział, że metody te zostaną wkrótce wdrożone do praktyki urządzeniowej w Polsce.
Natomiast prof. Jarosław Socha, prodziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przedstawił badania prowadzone w ramach tego samego projektu, w efekcie których opracowano nowe podejście do modelowania wzrostu drzewostanów z wykorzystaniem danych z powtarzanego skanowania laserowego.
O możliwościach geomatyki w kontekście wymagań „Instrukcji urządzania lasu” i przyszłości metod teledetekcyjnych w inwentaryzacji zasobów leśnych mówił natomiast Marek Ksepko z białostockiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Konferencję podzielono na sześć bloków tematycznych dotyczących: inwentaryzacji zasobów leśnych, monitorowania stanu lasu, oceny różnorodności biologicznej w lasach, ochrony przeciwpożarowej w lasach, wykorzystania informacji przestrzennej w zarządzaniu lasem czy wreszcie zastosowania geomatyki do komunikowania się ze społeczeństwem. Na dziś zaplanowano m.in. pokaz technologii geoinformatycznych wykorzystywanych w leśnictwie. Wydarzenie trwa do jutra (14 marca).

Więcej w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt