Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-03-13| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Zastosowanie geoinformatyki w leśnictwie

To hasło XI Sesji Zimowej Szkoły Leśnej, która wystartowała wczoraj (12 marca) w Sękocinie Starym pod Warszawą. W wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa wspólnie z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych uczestniczy blisko 400 osób, głównie przedstawicieli służby leśnej, ale także parków narodowych czy resortu środowiska.


Zastosowanie geoinformatyki w leśnictwie <br />
Uczestników Zimowej Szkoły Leśnej przywitał prof. Jacek Hilszczański, dyrektor IBL
Uczestników Zimowej Szkoły Leśnej przywitał prof. Jacek Hilszczański, dyrektor IBL

W sesji inauguracyjnej dr Maurizio Santoro ze szwajcarskiej firmy teledetekcyjnej przedstawił nowe przedsięwzięcie, w którym obrazy z radaru z syntetyczną aperturą (SAR), obrazy optyczne oraz dane lotniczego skanowania laserowego (LiDAR) zostały wykorzystane do wygenerowania globalnej mapy biomasy leśnej dla 2010 r. Działania zostały wsparte przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach projektu GlobBiomass i są obecnie kontynuowane w ramach prowadzonej przez ESA inicjatywy dotyczącej zmian klimatu (CCI) w projekcie CCI Biomass.

Julia Maschler z Instytutu Biologii Integracyjnej w Zurychu mówiła z kolei o problematyce dotyczącej efektu nawożenia dwutlenkiem węgla i potencjale wiązania węgla przez roślinność leśną. O bezpośrednim wpływie podwyższonego poziomu dwutlenku węgla na przyszłe warunki klimatyczne wiedzą chyba wszyscy. Jednak naukowcy przypuszczają, że rosnąca koncentracja tego gazu może również stymulować produktywność roślin, co z kolei może częściowo złagodzić tempo zmian klimatu. Modele ziemskiego systemu klimatycznego wykorzystywane do prognozowania zmian klimatu w większości zakładają pozytywny długookresowy wpływ podwyższonego poziomu dwutlenku węgla na wzrost roślin. Jednak, jak dotąd, znamy jedynie wyniki badań krótkookresowych (teledetekcyjnych czy modelowania) i nie do końca mechanizmy te są poznane.

O wykorzystaniu danych z lotniczego skaningu laserowego do inwentaryzacji zasobów leśnych z perspektywy skandynawskiej mówił prof. Erik Naesset z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Mapy zasięgu i typów lasów jako efekty wielkoobszarowej inwentaryzacji lasu w Szwajcarii były tematem wystąpienia dr. Larsa Wasera z Federalnego Instytutu Badawczego Lasu, Śniegu i Krajobrazu w Szwajcarii. Natomiast prognozy zapasu drewna na pniu (czyli w rosnących drzewostanach) we Włoszech na podstawie danych z wielkoobszarowej inwentaryzacji lasu i pomiarów teledetekcyjnych prezentował prof. Gherardo Chirici z Uniwersytetu Florenckiego we Włoszech.


Jeśli chodzi o krajowy dorobek, o inwentaryzacji zasobów leśnych z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych i wynikach badań przeprowadzonych w ramach projektu REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach” mówił dr hab. Krzysztof Stereńczak, zastępca dyrektora ds. Naukowo-Badawczych IBL. Jest to przedsięwzięcie badawcze współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG. Projekt ten jest przykładem kompleksowego wykorzystania danych teledetekcyjnych (głównie lotniczego skanowania laserowego) do określenia wybranych cech taksacyjnych drzewostanów. Prelegent zapowiedział, że metody te zostaną wkrótce wdrożone do praktyki urządzeniowej w Polsce.
Natomiast prof. Jarosław Socha, prodziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przedstawił badania prowadzone w ramach tego samego projektu, w efekcie których opracowano nowe podejście do modelowania wzrostu drzewostanów z wykorzystaniem danych z powtarzanego skanowania laserowego.
O możliwościach geomatyki w kontekście wymagań „Instrukcji urządzania lasu” i przyszłości metod teledetekcyjnych w inwentaryzacji zasobów leśnych mówił natomiast Marek Ksepko z białostockiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Konferencję podzielono na sześć bloków tematycznych dotyczących: inwentaryzacji zasobów leśnych, monitorowania stanu lasu, oceny różnorodności biologicznej w lasach, ochrony przeciwpożarowej w lasach, wykorzystania informacji przestrzennej w zarządzaniu lasem czy wreszcie zastosowania geomatyki do komunikowania się ze społeczeństwem. Na dziś zaplanowano m.in. pokaz technologii geoinformatycznych wykorzystywanych w leśnictwie. Wydarzenie trwa do jutra (14 marca).

Więcej w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama