|2019-03-08|
Przetargi
Kolejny krok ku geoportalowi województwa zachodniopomorskiego
Uzyskanie decyzji, dostęp do map, danych przestrzennych czy możliwość złożenia wniosku i uiszczenia opłaty. To tylko przykłady spraw, które będzie można załatwić elektronicznie dzięki geoportalowi tworzonemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i powiaty regionu. 7 marca w Kołobrzegu został podpisany aneks, który uszczegóławia ustalenia między województwem i starostami. Koszt całkowity projektu to ponad 50 mln zł.
Podpisanie aneksu do porozumienia
|
|
|
|
|
|
– To projekt, który zintegruje systemy informatyczne dotyczące informacji przestrzennej. Ułatwi pracę administracji, ale przede wszystkim każdemu, kto jest zainteresowany ewidencją przestrzenną, pozwoli w sposób łatwiejszy i komfortowy uzyskać tego typu dane – podkreślał w grudniu 2017 roku marszałek Olgierd Geblewicz, kiedy zawierano główne porozumienie.
Teraz województwo – partner wiodący przedsięwzięcia – podpisało aneks do porozumienia. To kolejny etap realizacji projektu, który pozwoli na uregulowanie kluczowych kwestii rzeczowych i finansowych czy ustali koordynatorów w powiatach. Ze strony województwa podpis złożył członek zarządu województwa Janusz Gromek.
Przedsięwzięcie zakłada budowę systemu teleinformatycznego oraz zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do uruchomienia e-usług. Umożliwią one obsługę mieszkańców i przedsiębiorców Pomorza Zachodniego w zakresie spraw dotyczących procedur administracyjnych związanych z szeroko rozumianą gospodarką przestrzenną. Oznacza to dostęp do baz danych przestrzennych, map, ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu i wielu innych zbiorów za pośrednictwem komputera. Nie ruszając się z domu załatwimy część spraw w Urzędzie Marszałkowskim i starostwach powiatowych.
W Urzędzie Marszałkowskim mogą to być m.in. decyzje wydawane przez Wydział Ochrony Środowiska, ale też sprawy prowadzone przez Wydział Inwestycji i Nieruchomości, Rolnictwa i Rybactwa (np. zgłaszanie produktów tradycyjnych itp.) czy Biuro Geodezji. Powiaty, które zaangażowały się w projekt będą mogły zaoferować wiele usług świadczonych w formie elektronicznej.
W ramach projektu zostanie również wykonana cyfryzacja zasobów geodezyjnych i kartograficznych w powiatowych ośrodkach geodezji i kartografii, modernizacja i dostosowanie istniejących baz danych, a także tworzenie danych przestrzennych wchodzących w skład PZGiK (m.in. BDOT500, EGiB, GESUT, BDSOG).
Projekt „Budowa regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej województwa zachodniopomorskiego” jest projektem systemowym województwa, realizowanym przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: UMWZ
|