Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-07| Geodezja, Prawo

Jakie są założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego?

Podczas drugiego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich (Poznań, 6 marca) dyskutowano m.in. na temat planowania rozwoju przestrzeni miejskich.


Jakie są założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego?
Gościem tej części spotkania był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, który zaprezentował założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego przygotowane przez jego resort.

– Istnieje konieczność zbudowania całkiem nowego systemu, to, co jest obecnie, nie zadowala nikogo – mówił. Wśród najważniejszych negatywnych zjawisk występujących w polskim systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego wymienił: chaotyczną urbanizację, nieefektywne gospodarowanie nieruchomościami, generowanie konfliktów przestrzennych (np. specustawy), niepewność inwestycyjną czy niewystarczające wykorzystanie partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym.

Zdaniem wiceministra przyczyną złej sytuacji jest także fakt, że zaledwie 70% obszaru Polski jest pokryte planami miejscowymi. Powszechne jest wydawanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). W 2017 r. wydano ich 145,5 tys. Zdecydowana większość z nich (średnio 65%) dotyczy zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej.

Podstawowymi elementami planowanego przez ministerstwo nowego systemu są: plan ogólny, plan zabudowy i standardy urbanistyczne. Na terenie całej gminy miałby obowiązywać plan ogólny przyjmowany jako akt prawa miejscowego. Plan zabudowy odpowiadałby dzisiejszym miejscowym planom. Standardy urbanistyczne miałyby być uregulowane ustawowo (w przypadku braku przepisów gminnych) i obowiązywać dla terenów przeznaczonych w planie ogólnym do uzupełnienia zabudowy.

Wiceminister Artur Soboń zapewnił w Poznaniu, że Związek Miast Polskich i samorządy to „ważny partner w realizacji programu realizowanego przez polski rząd". – Chcemy prowadzić politykę ambitną, w porozumieniu, w zgodzie i we współpracy z samorządem – powiedział.

Źródło: ZMP, MIiR


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS