wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-07| Geodezja, Prawo

Jakie są założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego?

Podczas drugiego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich (Poznań, 6 marca) dyskutowano m.in. na temat planowania rozwoju przestrzeni miejskich.


Jakie są założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego?
Gościem tej części spotkania był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, który zaprezentował założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego przygotowane przez jego resort.

– Istnieje konieczność zbudowania całkiem nowego systemu, to, co jest obecnie, nie zadowala nikogo – mówił. Wśród najważniejszych negatywnych zjawisk występujących w polskim systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego wymienił: chaotyczną urbanizację, nieefektywne gospodarowanie nieruchomościami, generowanie konfliktów przestrzennych (np. specustawy), niepewność inwestycyjną czy niewystarczające wykorzystanie partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym.

Zdaniem wiceministra przyczyną złej sytuacji jest także fakt, że zaledwie 70% obszaru Polski jest pokryte planami miejscowymi. Powszechne jest wydawanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). W 2017 r. wydano ich 145,5 tys. Zdecydowana większość z nich (średnio 65%) dotyczy zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej.

Podstawowymi elementami planowanego przez ministerstwo nowego systemu są: plan ogólny, plan zabudowy i standardy urbanistyczne. Na terenie całej gminy miałby obowiązywać plan ogólny przyjmowany jako akt prawa miejscowego. Plan zabudowy odpowiadałby dzisiejszym miejscowym planom. Standardy urbanistyczne miałyby być uregulowane ustawowo (w przypadku braku przepisów gminnych) i obowiązywać dla terenów przeznaczonych w planie ogólnym do uzupełnienia zabudowy.

Wiceminister Artur Soboń zapewnił w Poznaniu, że Związek Miast Polskich i samorządy to „ważny partner w realizacji programu realizowanego przez polski rząd". – Chcemy prowadzić politykę ambitną, w porozumieniu, w zgodzie i we współpracy z samorządem – powiedział.

Źródło: ZMP, MIiR


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pokrycie planami a WZ-ki Pewnie, że błąd, tyle, że nie wiadomo, czy Ministra czy kogoś innego. Jedno jest pewne : że pokrycie powierzchniowe Polski miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, to ok. 30 % obszaru Polski, podczas, gdy na pozostałym obszarze ok 70 % Polski - wydano w latach 2003 - 2017 ponad 2 000 000 WZ-ek.

może chciał powiedzieć *niepokryte planami*

hmm "70% obszaru Polski jest pokryte planami miejscowymi" to chyba jakaś pomyłka, bo wszystkie dotychczasowe opracowania m.in. tegoroczna analiza PAN dla MIiR czy wcześniejszy raport NIK z 2017 oceniają, że plany pokrywają ok. 30% powierzchni kraju

3 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt