Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-03-01| GIS, Teledetekcja, Firma

Na Litwie skaning laserowy kwestią narodowego bezpieczeństwa

Litewskie służby bezpieczeństwa uniemożliwiły rosyjskiemu holdingowi zakup udziałów w tamtejszej firmie fotogrametrycznej Laserpas.


Na Litwie skaning laserowy kwestią narodowego bezpieczeństwa <br />
zdjęcie ilustracyjne (fot. Bella Nguyen/Flickr)
zdjęcie ilustracyjne (fot. Bella Nguyen/Flickr)

Laserpas istnieje od 2005 roku i zajmuje się przede wszystkim fotogrametryczną inwentaryzacją linii elektroenergetycznych. Spółka świadczy usługi zarówno na Litwie (również dla państwowych podmiotów), jak i w innych krajach członkowskich UE.

Jak poinformowała niedawno w swoim raporcie litewska służba bezpieczeństwa VSD, inwestycją w tę spółkę zainteresowany był podmiot powiązany z rosyjskim holdingiem finansowym AFK Sistema. W ocenie szefa VSD Dariusa Jauniškisa zagrożenie dla kraju było oczywiste. Spółka mogłaby bowiem gromadzić szczegółowe dane przestrzenne dla terytorium Litwy oraz innych państw UE, a następnie przekazywać je rosyjskim siłom zbrojnym. Te mogłyby zaś wykorzystywać te materiały np. do symulacji działań wojennych. W ocenie litewskich służb mamy tu do czynienia z typowym modus operandi rosyjskiego wywiadu działającego na terenie UE pod przykrywką zagranicznych firm.

W rozmowie z portalem 15min.lt do zarzutów odniósł się prezes Laserpas Mantas Vaskela. Zauważył m.in., że o tym, iż litewskie służby specjalne interesują się działalnością Laserpas, dowiedział się z mediów. Zaprzeczył też istnieniu jakiekolwiek ryzyka, by zbierane przez tę firmę dane mogły trafiać do Rosji. Zresztą – jak zauważa – technologicznie Laserpas jest w stanie gromadzić dane jedynie dla wąskich korytarzy wzdłuż linii energetycznych. Spółka po prostu nie posiada potencjału do pomiaru większych powierzchni kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama