wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-01| GIS, Teledetekcja, Firma

Na Litwie skaning laserowy kwestią narodowego bezpieczeństwa

Litewskie służby bezpieczeństwa uniemożliwiły rosyjskiemu holdingowi zakup udziałów w tamtejszej firmie fotogrametrycznej Laserpas.


Na Litwie skaning laserowy kwestią narodowego bezpieczeństwa <br />
zdjęcie ilustracyjne (fot. Bella Nguyen/Flickr)
zdjęcie ilustracyjne (fot. Bella Nguyen/Flickr)

Laserpas istnieje od 2005 roku i zajmuje się przede wszystkim fotogrametryczną inwentaryzacją linii elektroenergetycznych. Spółka świadczy usługi zarówno na Litwie (również dla państwowych podmiotów), jak i w innych krajach członkowskich UE.

Jak poinformowała niedawno w swoim raporcie litewska służba bezpieczeństwa VSD, inwestycją w tę spółkę zainteresowany był podmiot powiązany z rosyjskim holdingiem finansowym AFK Sistema. W ocenie szefa VSD Dariusa Jauniškisa zagrożenie dla kraju było oczywiste. Spółka mogłaby bowiem gromadzić szczegółowe dane przestrzenne dla terytorium Litwy oraz innych państw UE, a następnie przekazywać je rosyjskim siłom zbrojnym. Te mogłyby zaś wykorzystywać te materiały np. do symulacji działań wojennych. W ocenie litewskich służb mamy tu do czynienia z typowym modus operandi rosyjskiego wywiadu działającego na terenie UE pod przykrywką zagranicznych firm.

W rozmowie z portalem 15min.lt do zarzutów odniósł się prezes Laserpas Mantas Vaskela. Zauważył m.in., że o tym, iż litewskie służby specjalne interesują się działalnością Laserpas, dowiedział się z mediów. Zaprzeczył też istnieniu jakiekolwiek ryzyka, by zbierane przez tę firmę dane mogły trafiać do Rosji. Zresztą – jak zauważa – technologicznie Laserpas jest w stanie gromadzić dane jedynie dla wąskich korytarzy wzdłuż linii energetycznych. Spółka po prostu nie posiada potencjału do pomiaru większych powierzchni kraju.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A moze Rosyjski program do przetwarzania danych z drona liderujacy na rynku ma w kodzie zaszyte wysylanie mozaiki uav do siedziby w Rosji... (taka teoria spiskowa zainspirowana poprzednin wpisem)

Drony No comments.

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt