wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-27| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

GUGiK o planach na 2019 r. i realizacji ubiegłorocznych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował plan działalności na nowy rok oraz sprawozdanie z realizacji ubiegłorocznych zamierzeń.


GUGiK o planach na 2019 r. i realizacji ubiegłorocznych

W podsumowaniu 2018 roku wymieniono wskaźniki mierzące stopień realizacji trzech najważniejszych celów. I tak zapewnienie poprawy obsługi obywateli oraz dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej i kartograficznej (informacji przestrzennej) mierzone jest „ilością zgromadzonych danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”. W planie na 2018 r. zapisano, że dane te będą zajmować 506 TB, w praktyce udało się osiągnąć 6,3% mniej, bo 474 TB.

Drugim celem i zarazem miernikiem jest „udział decyzji uchylonych przez sądy administracyjne w stosunku do liczby wydanych decyzji administracyjnych”. Plan GUGiK zakładał, że wyniesie on 6%, w praktyce udało się zaś osiągnąć 0,4%.

Z kolei cel określony jako „zapewnienie użytkownikom dostępu do zbiorów danych i usług danych przestrzennych” mierzony jest „średnią dzienną liczbą unikalnych użytkowników korzystających ze zbiorów danych i usług danych przestrzennych”. Wynik okazał się o 6,6% lepszy od planów. Zamierzano bowiem osiągnąć 42 tys. użytkowników, a było ich średnio 45 tys.

Natomiast na 2019 rok GUGiK zakłada utrzymanie wyniku jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę unikalnych użytkowników korzystających ze zbiorów danych i usług danych przestrzennych na poziomie 45 tys. Równocześnie wśród trzech najważniejszych celów do realizacji znalazły się nowe:
• zapewnienie dostępu do zbiorów danych przestrzennych w ramach Infrastruktury Informacji Przestrzennej; cel ten zostanie zrealizowany jeśli na koniec roku 36% powierzchni kraju będzie objęte aktualizacją danych wchodzących w skład centralnej części państwowego zasobu geodezyjnego;
• poprawa przestrzegania prawa i standardów w zakresie geodezji i kartografii; plany GUGiK w tym zakresie zakładają 106 przeprowadzonych kontroli oraz załatwionych skarg obywateli.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A gdzie plan sześcioletni?

gugik Najlepszym miernikiem stosowanym na wspólnej jest tzw. liczba wdrożonych systemów (co w rozumieniu tej bandy oznacza liczba zapłaconych faktur za systemy). Bo życie zna takie wdrożone systemy, które z fizycznym wdrożeniem produkcyjnym nie mają nic wspólnego, a faktura poszła.

Data zapisu pliku świadczy o jego aktualności. I dajcie już spokój temu GUGiKowi wy wredni hejterzy. Zapisze się archiwalne mapy topograficzne 25k, 50k i 100k z nową data i już mamy wskaźniki wykonane.

Ciekawe jak jest zdefiniowane określenie "aktualnej" w stwierdzeniu "zapewnienie dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej". Chętnie dowiedziałbym się też jakie są różnice pomiędzy informacją geodezyjną a informacją kartograficzną czyli przestrzenną w kontakście baz danych przewidzianych w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś pisał to na zasadzie "co ślina na język przyniesie".

@Haha dokładnie, tak też można, można też zapisywać te same dane w 15 formatach, a ilość TB wzrośnie. Albo zgromadzić dużo nowych, niech będzie nawet, że wartościowych danych, ale schować je głęboko w szafie... Czy w takim razie "ilością zgromadzonych danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego? naprawdę można zmierzyć stopień realizacji poprawy obsługi obywateli oraz dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej i kartograficznej ;)

Mogę ci zapisać praktycznie dowolny format danych tak aby był większy, np zapiszę TIFF bez kompresji i już będzie więcej niż w planie.

Ciekawe wskaźniki, ale jakby zupełnie nieadekwatne do zmierzenia stopnia realizacji zakładanych celów... bo co nam mówi wskaźnik który pokazuje ilość TB zgromadzonych danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego? Podpowiem: mówi dokładnie to, że zgromadzono ileś TB danych. Czy dzięki większej ilości tych TB danych można z całą pewnością stwierdzić, że zapewniono poprawę obsługi obywateli... just think ;)

7 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt