wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-27| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

GUGiK o planach na 2019 r. i realizacji ubiegłorocznych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował plan działalności na nowy rok oraz sprawozdanie z realizacji ubiegłorocznych zamierzeń.


GUGiK o planach na 2019 r. i realizacji ubiegłorocznych

W podsumowaniu 2018 roku wymieniono wskaźniki mierzące stopień realizacji trzech najważniejszych celów. I tak zapewnienie poprawy obsługi obywateli oraz dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej i kartograficznej (informacji przestrzennej) mierzone jest „ilością zgromadzonych danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”. W planie na 2018 r. zapisano, że dane te będą zajmować 506 TB, w praktyce udało się osiągnąć 6,3% mniej, bo 474 TB.

Drugim celem i zarazem miernikiem jest „udział decyzji uchylonych przez sądy administracyjne w stosunku do liczby wydanych decyzji administracyjnych”. Plan GUGiK zakładał, że wyniesie on 6%, w praktyce udało się zaś osiągnąć 0,4%.

Z kolei cel określony jako „zapewnienie użytkownikom dostępu do zbiorów danych i usług danych przestrzennych” mierzony jest „średnią dzienną liczbą unikalnych użytkowników korzystających ze zbiorów danych i usług danych przestrzennych”. Wynik okazał się o 6,6% lepszy od planów. Zamierzano bowiem osiągnąć 42 tys. użytkowników, a było ich średnio 45 tys.

Natomiast na 2019 rok GUGiK zakłada utrzymanie wyniku jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę unikalnych użytkowników korzystających ze zbiorów danych i usług danych przestrzennych na poziomie 45 tys. Równocześnie wśród trzech najważniejszych celów do realizacji znalazły się nowe:
• zapewnienie dostępu do zbiorów danych przestrzennych w ramach Infrastruktury Informacji Przestrzennej; cel ten zostanie zrealizowany jeśli na koniec roku 36% powierzchni kraju będzie objęte aktualizacją danych wchodzących w skład centralnej części państwowego zasobu geodezyjnego;
• poprawa przestrzegania prawa i standardów w zakresie geodezji i kartografii; plany GUGiK w tym zakresie zakładają 106 przeprowadzonych kontroli oraz załatwionych skarg obywateli.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A gdzie plan sześcioletni?

gugik Najlepszym miernikiem stosowanym na wspólnej jest tzw. liczba wdrożonych systemów (co w rozumieniu tej bandy oznacza liczba zapłaconych faktur za systemy). Bo życie zna takie wdrożone systemy, które z fizycznym wdrożeniem produkcyjnym nie mają nic wspólnego, a faktura poszła.

Data zapisu pliku świadczy o jego aktualności. I dajcie już spokój temu GUGiKowi wy wredni hejterzy. Zapisze się archiwalne mapy topograficzne 25k, 50k i 100k z nową data i już mamy wskaźniki wykonane.

Ciekawe jak jest zdefiniowane określenie "aktualnej" w stwierdzeniu "zapewnienie dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej". Chętnie dowiedziałbym się też jakie są różnice pomiędzy informacją geodezyjną a informacją kartograficzną czyli przestrzenną w kontakście baz danych przewidzianych w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś pisał to na zasadzie "co ślina na język przyniesie".

@Haha dokładnie, tak też można, można też zapisywać te same dane w 15 formatach, a ilość TB wzrośnie. Albo zgromadzić dużo nowych, niech będzie nawet, że wartościowych danych, ale schować je głęboko w szafie... Czy w takim razie "ilością zgromadzonych danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego? naprawdę można zmierzyć stopień realizacji poprawy obsługi obywateli oraz dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej i kartograficznej ;)

Mogę ci zapisać praktycznie dowolny format danych tak aby był większy, np zapiszę TIFF bez kompresji i już będzie więcej niż w planie.

Ciekawe wskaźniki, ale jakby zupełnie nieadekwatne do zmierzenia stopnia realizacji zakładanych celów... bo co nam mówi wskaźnik który pokazuje ilość TB zgromadzonych danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego? Podpowiem: mówi dokładnie to, że zgromadzono ileś TB danych. Czy dzięki większej ilości tych TB danych można z całą pewnością stwierdzić, że zapewniono poprawę obsługi obywateli... just think ;)

7 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt