|2007-10-09|
Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje
UE: Uruchomienie nowego przedsiębiorstwa jest szybsze i tańsze
Przeciętny koszt utworzenia nowej firmy w krajach starej Unii spadł z 813 euro (2002 r.) do 554 (2007 r.) euro, a procedury administracyjne związane z jej założeniem skróciły się z 24 do 12 dni.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) tworzą najwięcej nowych miejsc pracy w krajach „25”, a działania dotyczące rozwoju tego sektora stały się faktycznie jednym z głównych punktów polityki Unii Europejskiej – podano w komunikacie Komisji Europejskiej z 8 października br., po podsumowaniu okresowego przeglądu polityki wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w krajach Unii. Bilansu za ostatnie dwa lata dokonano w pięciu głównych obszarach dotyczących MŚP, do których zalicza się: ograniczenie biurokracji, polepszenie dostępu MŚP do rynku, wspieranie przedsiębiorczości i umiejętności, poprawa potencjału rozwoju MŚP. Cele te zostały zdefiniowane w listopadzie 2005 r., po dokonaniu przeglądu realizacji Strategii Lizbońskiej. W swym komunikacie Komisja Europejska zwraca się także do państw Unii o podjęcie bardziej energicznych działań dotyczących zapobiegania bankructwom oraz umożliwienia ponownego startu (tzw. Druga szansa) przedsiębiorcom, których upadłość nie wiązała się z oszustwem finansowym (wg statystyk tylko 5% bankructw jest związanych z wyłudzeniami).
W krajach UE jest 23 mln małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią 99% wszystkich firm i tworzą 75 mln miejsc pracy (ok. 66% zatrudnionych w sektorze prywatnym). W ostatnich dwóch latach stworzyły one najwięcej nowych miejsc pracy, głównie w budownictwie, transporcie, komunikacji i turystyce. W latach 2007-2013 Unia planuje wydać ponad 1 mld euro na wsparcie MŚP w ramach programu Konkurencyjność i Innowacje.
Źródło: KE
|