Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-26| Geodezja, GIS, Instytucje

ISOK wreszcie gotowy

25 lutego, po ponad 5 latach od podpisania kontraktu, oficjalnie ogłoszono zakończenie budowy systemu informatycznego ISOK. Ma on wprowadzić w naszym kraju nową jakość w zakresie ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami – w szczególności hydrologicznymi i meteorologicznymi.


ISOK wreszcie gotowy

Długi marsz do systemu

Kontrakt na wykonanie tego systemu informatycznego podpisano z firmą Qumak jeszcze w sierpniu 2013 roku. Niestety, prace nabrały dużego opóźnienia, w związku z czym zamawiający, czyli Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (dziś PGW Wody Polskie), zdecydował się odstąpić od umowy. Równocześnie KZGW planował zlecić dokończenie tych prac „z wolnej ręki” wrocławskiej firmie GISPartner, która była w tym kontrakcie podwykonawcą. Krajowa Izba Odwoławcza uznała jednak, że zamówienie to powinno zostać udzielone w toku otwartego przetargu. W związku z tym stosowne postępowanie zostało ogłoszone na początku 2017 roku. Od tego momentu zamawiający wielokrotnie modyfikował specyfikację przetargu, a gdy we wrześniu tego roku wreszcie nadszedł termin otwarcia ofert, okazało się, że nie zgłosił się żaden chętny.

W efekcie Wody Polskie ponownie zdecydowały się udzielić zamówienia w trybie „z wolnej ręki”. Umowę o wartości 27,6 mln zł podpisano w ubiegłym miesiącu z konsorcjum w składzie: GISPartner Sp. z o.o. (lider), Engave SA oraz TPM Services Sp. z o.o.

Geoinformatyczne efekty: usługi INSPIRE, geoportale, mapy, aplikacja mobilna

Z systemem ISOK można zapoznać się pod adresem www.isok.gov.pl. Znajdziemy tam m.in. odnośniki do portali mapowych (w tym nowej odsłony Hydroportalu), link do pobrania aplikacji mobilnej ISOK Mobile (fot. poniżej) ostrzegającej przez niebezpiecznymi zjawiskami, adresy usług sieciowych WMS, WMTS, WFS, CSW i ATOM dla danych związanych z hydrologią (np. strefy zagrożenia naturalnego i mapa podziału hydrograficznego Polski 1:10 000) czy kursy e-learningowe.

Aplikacja ISOK Mobile

Zrzuty ekranowe z aplikacji ISOK Mobile

Wody Polskie: Innowacja na skalę międzynarodową

Jak zapewniano podczas poniedziałkowej konferencji inaugurującej działanie systemu, dzięki nowoczesnym technologiom pozyskiwania danych oraz wykorzystaniu specjalnych modeli matematycznych i map zagrożeń pozwala on odpowiednio wcześniej przewidzieć zagrożenie, ocenić jego skalę oraz podjąć określone działania w celu minimalizacji ryzyka i strat związanych z nadzwyczajnym zjawiskiem. – To przełomowy moment dla gospodarki wodnej w Polsce. ISOK przenosi nas w XXI wiek – powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Dodał też, że dzięki ISOK dysponujemy teraz skonsolidowanym źródłem informacji o zagrożeniach w profesjonalnym i zaawansowanym narzędziu informatycznym.

– To system otwarty, możliwy do rozbudowywania o nowe funkcje, w zależności od przyszłych potrzeb. Jego ważnym elementem jest szybkie informowania o zagrożeniach. Każdy będzie mógł zarejestrować się w systemie i otrzymywać wiadomości SMS o niebezpieczeństwach pogodowych. ISOK stawia Polskę wśród krajów, które w sposób efektywny i nowoczesny dbają o bezpieczeństwo swoich obywateli – dodał Przemysław Daca.

Prezentacja danych o zagrożeniu powodziowym w nowej odsłonie Hydroportalu

Prezentacja danych o zagrożeniu powodziowym w nowej odsłonie Hydroportalu

ISOK ma być nie tylko ważnym elementem wspierającym zarządzanie kryzysowe w całym kraju. Stanowi również narzędzie dedykowane instytucjom odpowiedzialnym za ochronę obszarów zagrożonych powodzią. Z systemu korzystać będą też władze gmin i województw w trakcie prac nad planami zagospodarowania przestrzennego oraz zwykli obywatele. Dysponując dostępem do internetu, każda osoba może za pomocą ISOK sprawdzić, czy zamieszkuje obszar zagrożony powodzią oraz uzyskać najbardziej aktualne dane o zjawiskach, które mogą oddziaływać na określony teren. Tego typu informacje są ważne także dla przedsiębiorców planujących realizację inwestycji w danym rejonie.

Ponadto ISOK wprowadza szereg nowoczesnych narzędzi, które usprawnią zarządzanie w gospodarce wodnej. Za pomocą specjalnej platformy będzie można np. składać wnioski drogą elektroniczną np. o wydanie zgód wodnoprawnych.

Dr Przemysław Ligenza, dyrektor naczelny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powiedział, że ISOK zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju. – Kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych ma szybka i kompleksowa informacja. ISOK stanowi platformę wspierającą pracę służb zajmujących się reagowaniem kryzysowym na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Rozwiązania informatyczne pomogą w efektywnym zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, ostrzeganiu i reagowaniu w przypadku ich wystąpienia – stwierdził.

Inauguracji funkcjonowania systemu towarzyszyła ogólnopolska konferencja „ISOK – bezpieczne społeczeństwo, środowisko, gospodarka”. W jej trakcie ponad 270 osób, w tym przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz służb kryzysowych i eksperci z całego kraju, dyskutowali nad rolą tego rozwiązania w działaniach antykryzysowych.

O projekcie ISOK

System ISOK powstał w ramach realizowanego od 2013 roku projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość projektu wyniosła niemal 300 mln złotych.

W skład konsorcjum odpowiedzialnego za projekt weszły: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (lider), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Główny Urząd Geodezji i Kartografii (rolą GUGiK było m.in. pozyskanie danych z lotniczego skanowania laserowego kraju), Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS